תפריט נגישות

Cognitive Psychology - פסיכולוגיה קוגניטיבית

פסיכולוגיה קוגניטיבית הנה ענף מקצועי אשר עוסק בחקר ההכרה, ובייחוד בחקר התהליכים המנטליים השונים. למשל, האופן בו אנו קולטים, זוכרים, ומעבדים מידע. לימודי פסיכולוגיה קוגניטיבית מקנים ידע רב בתהליכים השונים, לצד התנסות מעמיקה בדרכי איסוף וניתוח נתונים.

פסיכולוגיה קוגניטיבית – תכני ההכשרה

לימודי פסיכולוגיה קוגניטיבית מאפשרים הכרות נרחבת עם האופן בו האדם מרגיש, חושב ופועל, תוך ניתוח תהליכים מנטליים שונים. במסגרת פסיכולוגיה קוגניטיבית ישנה העמקה בתפקוד המוח האנושי ממספר זוויות. מהזווית הנוירולוגית והביולוגית, פסיכולוגיה קוגניטיבית מקנה למשל ידע אודות האופן בו פועלות רשתות סינפטיות ואזורים שונים במוח. מהזווית הקוגניטיבית, לימודי פסיכולוגיה קוגניטיבית מספקים ידע אודות תהליכים שונים, כגון האופן בו אנו מקבלים החלטות, מפענחים את עולמנו הרגשי, קולטים ומעבדים מידע ועוד. לעיתים ישנה גם העשרה קלינית, במסגרתה לומדים אודות הפרעות נפשיות שונות והאופן בו הן מתבטאות בתהליכי החשיבה. למשל דפוסיה של הפרעה טורדנית-כפייתית (OCD) או פוסט טראומה לסוגיה (PTSD). לרוב, במסגרת לימודי פסיכולוגיה קוגניטיבית קיים דגש על ההיבט המחקרי. במסגרת זאת לימודי פסיכולוגיה קוגניטיבית מאפשרים הכרות והתנסות עם מתודות שונות לאיסוף מידע, למשל באמצעות שאלונים, ראיונות ותוכנות מחשב, כמו גם מכשור האוסף מידע על הפעילות המוחית, כגון FMRI או EEG. לצד שיטות איסוף המידע, פסיכולוגיה קוגניטיבית מקנה ידע בניתוח ועיבוד הנתונים, למשל באמצעות סוגים שונים של עיבודים סטטיסטיים ומערכות ממוחשבות. ישנם מסלולי פסיכולוגיה קוגניטיבית אשר מאפשרים העמקה גם בתחום הטיפולי וספציפית בטכניקות של פסיכותרפיה קוגניטיבית.

פסיכולוגיה קוגניטיבית – מסלול הלימודים והעיסוק בפועל

בדומה ללימודים אחרים, כגון פסיכולוגיה קלינית לסוגיה, פסיכולוגיה ארגונית או פסיכולוגיה התפתחותית, לימודי פסיכולוגיה קוגניטיבית מתקיימים במתכונת של תואר שני במוסד אקדמי מוכר. הלימודים כוללים הגשת עבודת סיום (תזה). בוגרי פסיכולוגיה קוגניטיבית משתלבים בשוק העבודה בתפקידים שונים. ישנם בוגרי פסיכולוגיה קוגניטיבית אשר מתרכזים בתחום המחקר, במוסדות ציבוריים או פרטיים. אחרים עשויים להמשיך בלימודים אקדמיים, למשל במסלולי דוקטורט בתחומי הפסיכולוגיה, הביולוגיה, מדעי המחשב ועוד. מעבר לכך, בוגרי פסיכולוגיה קוגניטיבית עשויים להשתלב בכל תחום בו ישנה חשיבות להבנת החשיבה האנושית. האפשרויות הן שונות ומגוונות, וכוללות למשל את תחומי המיון וההשמה, עולם הפרסום ותחום המחשבים. אחרים עשויים להמשיך לכיוון הטיפולי ולהתמקצע בטיפולים שונים, כגון פסיכותרפיה קוגניטיבית או פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית .
יחד עם זאת, בניגוד לפסיכותרפיסט, פסיכולוג חינוכי , פסיכולוג קליני או אחרים העוסקים במתן טיפול נפשי - פסיכולוג קוגניטיבי יתמקד בדרך כלל בתחום המחקרי ולא הטיפולי.


אנשי מקצוע בתחום

טיפול קוגניטיבי התנהגותי - CBT