תפריט נגישות

השמנת יתר - תופעה בריאותית או הפרעת אכילה?

השמנת יתר - תופעה בריאותית או הפרעת אכילה?

צוות בטיפולנט

השמנת יתר – במה מדובר?

השמנת יתר מוגדרת כעודף שומן משמעותי. ניתן לאבחן השמנת יתר על פי מדד ה-BMI (body mass index), המחשב את מסת הגוף (משקל בק"ג חלקי ריבוע הגובה במטרים). באופן ספציפי, כאשר מדד זה גדול מ-30, מדובר במצב של השמנת יתר, המהווה גורם סיכון לתחלואה פיזית רבה, ואף למוות, כמו גם למצוקה נפשית ורגשית משמעותית. 

אבחנה על פי מדד ה-BMI אינה לוקחת בחשבון גורמי סיכון, גנטיקה אישית ומשפחתית, אחוזי שרירים וכדומה. על כן, יש חשיבות לפנות לגורם רפואי מוסמך על מנת להעריך את רמת הסיכון הפיזי והנפשי הנלווה לתופעה. כמו כן, השמנת יתר נכללת ב-ICD (המדריך הבינלאומי לסיווג מחלות), אך היא אינה נכללת ב-DSM כהפרעת אכילה. זאת, כיוון שמחקרים לא מצאו קשר מוכח בין ההפרעה לבין גורמים פסיכולוגיים והתנהגותיים. 

מה גורם להשמנת יתר?

השמנת יתר עלולה לנבוע מגורמים שונים, כאשר גורמים גנטיים נמצאו כמשמעותיים ביותר בתרומתם להתפתחות השמנת יתר. יחד עם זאת, לעיתים גורמים התנהגותיים ופסיכולוגיים מובילים להשמנת יתר, במיוחד סביב מצוקה פסיכולוגית וקושי להתמודד עם אידיאל היופי הבלתי מושג המאפיין את החברה המערבית. 

על כן, פעמים רבות הסובלים מהתופעה מתארים מצוקה רגשית ועיסוק מוגזם באוכל ובדימוי גוף, כך שהם מפתחים דפוסי אכילה בעייתיים, הכוללים אכילת כמויות גדולות של מזון, ללא קשר למידת הרעב או השובע, בעיקר סביב תחושות דיכאון, חרדה או כל מצוקה רגשית אחרת. כמו כן, ישנן מספר תרופות פסיכיאטריות שעלולות לגרום לעליה במשקל, כך שהמשתמשים בהם סובלים מקושי משמעותי בשמירה על משקל גוף תקין.

עד כמה התופעה נפוצה?

בארה"ב ובמדינות אחרות, בהן אחוז הסובלים מהתופעה הולך וגדל בעשורים האחרונים, השמנת יתר מוגדרת כמגפה. בארה"ב, כ-40% מהאוכלוסייה הבוגרת וכ-19% מהילדים ומתבגרים סובלים מהתופעה. בישראל, שיעור הסובלים מעודף משקל (BMI גדול מ-25) בבני 21 ומעלה הינו כ-38% בקרב גברים ו-27% בקרב נשים. שיעור ההשמנת יתר (BMI גדול מ-30) בבני 21 ומעלה הוא כ-18% בקרב גברים ו-17% בקרב נשים. 

קבוצות הסיכון להפרעה הן קבוצות מיעוטים ואנשים במצב סוציו-אקונומי נמוך יותר, המציגים שיעור גבוה יותר של השמנת יתר. בנוסף, רוב המבוגרים הסובלים מהתופעה סבלו מהשמנת יתר כבר בילדותם, כך שיש חשיבות מכרעת להתמודד עם התופעה כמה שיותר מוקדם.

כיצד ניתן לטפל בהשמנת יתר?

השמנת יתר עלולה להיות מסוכנת מבחינה בריאותית, ולכן חשוב לטפל בה בהקדם. לשם כך, יש קודם כל לפנות לליווי רפואי ותזונתי, על מנת להעריך את גורמי הסיכון אשר הובילו להתפתחות התופעה, כמו גם את הסיכונים האפשריים בהם יש לטפל. כמו כן, יש חשיבות רבה לפעילות ספורטיבית ופיזית, אשר מובילה הן להורדה במשקל והן להגברת תחושות חיוביות.

לצד זאת, יש מקום לשלב טיפולים פסיכולוגיים אשר יסייעו בהתמודדות עם המצוקה הנפשית והרגשית אשר הובילה להשמנת היתר, ותורמת לשימורה. כך, ניתן יהיה להתמודד בצורה מיטיבה יותר עם הגבלות תזונתיות והיבטים רגשיים הנוגעים לדפוסי אכילה בעייתיים.

מקורות

Kaplan H.I, Sadock B.J, Grebb J.A. (2003). Synopsis of psychiatry, Behavioral sciences, Clinical Psychiatry, ninth edition. Philadelphia: Lippincott Williams& Willkins

https://www.psychologytoday.com/us/conditions/obesity

https://www.health.gov.il/UNITSOFFICE/ICDC/HEALTH
ANDLIFESTYLE/OVERWEIGHT_OBESITY/Pages/default.aspx

תחומי מומחיות:
הפרעות אכילה

אנשי מקצוע בתחום

הפרעות אכילה

עוד מאמרים שיעניינו אותך