תפריט נגישות
חיפוש

התמכרויות

כמעט לכל אחד מאתנו יש הרגלים רעים מהם היה מעדיף להיפתר, וכמעט כל אחד מאתנו מתפתה מדי פעם לעוד פרוסת עוגה, לקניית בגד יום אחרי ההחלטה להתחיל לחסוך או לכוס קפה נוספת למרות ההבטחות החוזרות והנשנות להיגמל מקפאין. במילים אחרות, כמעט כל אחד מאתנו מתמודד עם התמכרויות קטנות. התמכרויות קטנות אלו יכולות לתסכל ולהרגיז אותנו, אך במרבית המקרים השפעתן על חיינו אינה הרסנית. אך מה קורה במצבים בהם התמכרויות אלו משתלטות על חיינו ופוגעות בתפקודנו באופן משמעותי?

אנשי מקצוע בתחום התמכרויות

<<  לרשימה המלאה

מאמרים בתחום התמכרויות

התמכרויות
התמכרות לגראס
התמכרויות
זה מדבק: מחקר חדש מצא מה מעודד אנשים לשקר
זה מדבק: מחקר חדש מצא מה מעודד אנשים לשקר
התמכרויות
צריכת אלכוהול בגיל ההתבגרות מקשה על התמודדות עם קשיים בבגרות
צריכת אלכוהול בגיל ההתבגרות מקשה על התמודדות עם קשיים בבגרות
התמכרויות
התמכרות לתרופות מרשם
התמכרויות
זה מדבק: מחקר חדש מצא מה מעודד אנשים לשקר
המתבגר חזר שיכור הביתה? 5 דברים שכדאי לעשות
התמכרויות
התמכרות לריטלין
התמכרות לריטלין

התמכרויות

כאשר אנו חושבים על התמכרויות, רובנו נוטים לחשוב על התמכרויות לסמים ואלכוהול. בפועל, התמכרויות מאובחנות במצבים בהם מתקיימת תשוקה חזקה לשימוש בחומרים או ביצוע פעילויות מסוימות, המלווה בקושי בשליטה ובהגבלת השימוש בחומר/הפנייה לפעילות. כמו כן, כדי שיאובחנו התמכרויות יש לזהות כי הימנעות מהפעילות או השימוש בחומרים מלווה בתסמיני גמילה פיסיים או רגשיים, כי קיימת עלייה במידת השימוש בחומר/פעילות לאורך הזמן וכי השימוש בהם פוגע בתפקוד בהיבטי חיים משמעותיים. בהתאם להגדרתן של התמכרויות, ניתן להבחין בין התמכרויות המערבות שימוש בחומרים בעלי השפעה ממכרת (סמים, אלכוהול, ניקוטין, קפאין) לבין התמכרויות לדפוסי התנהגות הרסניים מהם האדם אינו מצליח להימנע. בין התמכרויות אלו נמנות התמכרויות לאכילה, התמכרויות להימורים מסוגים שונים, התמכרויות למין או לפורנוגרפיה, התמכרויות לקניות וכן הלאה. 

יש לציין כי חוויות של התמכרויות מלוות גם חלק מההפרעות הרגשיות אשר אינן מוגדרות כמצבי התמכרויות. כך, למשל, ידוע כי פציעה עצמית לא אובדנית ומצבים של הפרעות אכילה מערבים לא פעם חוויה של התמכרות לדפוסי הרס עצמי אלו.

התמכרויות והטיפול בהן

בהתאם לקיומן של התמכרויות רבות, קיימות שיטות שונות של טיפול בהתמכרויות. התמכרויות חמורות לחומרים (סמים, אלכוהול) מצריכות במקרים רבים טיפול מוסדי המאפשר מניעה פיסית של המשך השימוש במקביל למתן מעקב רפואי צמוד. לאחר הגמילה הפיסית מתאפשר תהליך שיקומי הכולל טיפול פסיכולוגי הממוקד בהבנת הגורמים להתמכרות ורכישת אסטרטגיות לשליטה עצמית, ושילוב מחודש בקהילה.

לעומת הטיפול המקיף הנדרש סביב התמכרויות חמורות לחומרים, התמכרויות אחרות ניתנות לטיפול, בדרך כלל, במסגרת טיפול פסיכולוגי סטנדרטי אצל מטפל המתמחה בטיפול במצבי התמכרויות. טיפולי התמכרויות עשויים לכלול אלמנטים פסיכודינמיים, קוגניטיביים-התנהגותיים או שילוב בין השניים. אלמנטים פסיכודינמיים כוללים התבוננות מעמיקה בגורמים הלא מודעים ובחוויות העבר אשר הביאו להתפתחות דפוס ההתמכרות. אלמנטים קוגניטיביים התנהגותיים כוללים זיהוי טריגרים ו"מצבי סיכון" פנימיים וחיצוניים לביצוע הפעולה ההתמכרותית ורכישת אסטרטגיות שליטה עצמית והימנעות.

שיטת טיפול נוספת שעשויה לסייע במצבים של התמכרויות היא טיפול זוגי או משפחתי. התמכרויות מלוות פעמים רבות בפגיעה משמעותית בתפקוד הזוגי/משפחתי. בהתאם, לא פעם חלק מהותי בתהליך ההתמודדות כולל גיוס של בני המשפחה לתהליך, עיבוד של החוויות הקשות והפגיעה באמון שנלוו להתמכרות, הרחבת האמפתיה של בני המשפחה למצבו של המכור ובניית דפוסי תקשורת וקשר טובים יותר אשר יהוו מסגרת תמיכה חזקה ומקדמת.