תפריט נגישות
חיפוש

זהירות, בלאק פריידי: התמכרות לקניות

זהירות, בלאק פריידי: התמכרות לקניות

פורסם על ידי צוות בטיפולנט

נכון שאתה נדהם מהקלות בה היא מגהצת את האשראי, ונכון שאת חושבת שהוא בטח לא נורמלי אם הוא מוכן להוציא כזה סכום על אביזרי דייג שהוא ישתמש בהם בדיוק פעמיים; ושניכם, כמובן, משוכנעים ללא צל של ספק שאין הצדקה לסכומים שהמתבגרת שלכם מוציאה בביקור שגרתי בקניון. ועדיין, אותם 'בזבזנות', 'הגזמה' או 'היעדר מודעות לכסף' אינם משתווים להתמכרות לקניות- הפרעה רגשית המתבטאת בהיעדר יכולת לשלוט בדחף לקניות.

קניה יקרה: התמכרות לקניות, גורמים והשפעות

אפרת, בת 36, נשואה ואם לשניים, יכולה להצביע בוודאות על היום בו השתנו חייה: היום בו בעלה גילה את החוב הענק הכספי שצברה בעקבות קניות בלתי פוסקות של עשרות מוצרים בהם מעולם לא השתמשה- בשמים, אביזרי אופנה ומוצרי קוסמטיקה. "גיליתי את השופינג בסביבות גיל 22", היא נזכרת. "השתחררתי מהצבא ומצאתי עבודה טובה, אבל מבחינה רגשית וחברתית היה לי קשה, הייתי בודדה ושנאתי את עצמי. עם הזמן גיליתי שאני יכולה לשכוח את כל הרגשות האלה בביקור בקניון- לעבור בין חנות לחנות, להיות שקועה כולי בקניות ולצאת עם משהו שגורם לי להרגיש טוב יותר. עם הזמן זה הפך לפתרון היחיד. עצוב לי? ישר לקניון. רע לי, בודד לי? נקנה איזה בגד והכל יעבור. במשך שנים הסתרתי את המחלה הזאת, אבל עם הזמן זה רק החמיר. הייתי מוכנה לשקר, להחביא את הקניות, 'לפלח' לבעלי את האשראי- הכל כדי להפיג לרגע את הקשיים בעזרת הקניות. כשהוא גילה בסוף את החוב שיש לנו בבנק בגלל הקניות האלה הוא אמר את זה באופן חד משמעי: או אני או הקניות".

כמו אפרת, רבים מהמכורים לקניות, המכונים גם 'קונים קומפולסיביים', משתמשים בקניות כדי להפיג תחושות שליליות. עם הזמן הופכת "טכניקה" זו להתמכרות ולדחף בו מתקשה המכור לשלוט. בהתאם, התמכרות לקניות נכללת בקבוצת הפרעות השליטה בדחף- קבוצת הפרעות המאופיינת בביצוע פעולות חוזרות (הימורים, תלישת שיער ועוד) למרות המודעות לנזק הנגרם בעטיין. התמכרות לקניות מאובחנת אצל כ-5% מהאוכלוסייה, כאשר רב המתמכרים לקניות הם נשים. התמכרות לקניות נוטה להופיע בגילאי סוף העשרה, ובמרבית המקרים היא מביאה לנזקים כלכליים משמעותיים (סכום החוב הממוצע של קונה כפייתי הוא 23,000$!), קשיים בין אישיים הנובעים מההסתרה והבושה וחוויה רגשית של אשמה וחוסר ערך.

כאמור, התמכרות לקניות נוטה להופיע כטכניקה להרגעה עצמית והורדת מתח, אך במרבית המקרים היא מופיעה במקביל לקשיים רגשיים ונפשיים נוספים כחרדה, ערך עצמי נמוך, דיכאון, הפרעה אובססיבית קומפולסיבית ואף קלפטומניה (גניבה קומפולסיבית). רבים מהמכורים לקניות מדווחים על תחושות שליליות כמתח, כעס, חרדה, בדידות ועצב טרם הקנייה, ועל תחושה של הקלה משמעותית אחריה. עם זאת, תחושת ההקלה אינה נשמרת לאורך זמן, ופעמים רבות מתעוררים אחריה רגשות קשים של אשמה ובושה, אשר מעוררים מחדש את הצורך בשיכוך הקושי הרגשי וחוזר חלילה.

טיפול בהתמכרות לקניות

למרות שהתמכרות לקניות פורצת בגיל מוקדם יחסית ומביאה לנזקים כלכליים ורגשיים משמעותיים, הפנייה לטיפול נעשית בדרך כלל רק לאחר שנים רבות ובעקבות לחץ של בני משפחה.

שתי שיטות הטיפול המובילות בתחום הן טיפול תרופתי נוגד חרדה ודיכאון אשר מביא לירידה בעוצמת הדחף לקניות, וטיפול פסיכולוגי באוריינטציה קוגניטיבית התנהגותית. במסגרת הטיפול ניתן לזהות טריגרים לביצוע הקנייה ("אני תמיד קונה אחרי מריבה עם בעלי"; "אני בורח לקניות כשהבדידות הופכת לבלתי נסבלת"), זיהוי הרגשות השליליים המגבירים את הדחף והקניית מיומניות לשליטה בדחף וויסות רגשות שליליים.

תחומי מומחיות:
התמכרויות

אנשי מקצוע בתחום

התמכרויות

עוד מאמרים שיעניינו אותך