תפריט נגישות

Panic attack's Treatment - טיפול בהתקפי חרדה

התקפי חרדה משתייכים לקבוצה המכונה קבוצת הפרעות חרדה ומתאפיינים במצבים חולפים בהם האדם חווה פחד עז, אי נוחות קיצונית ורמת מתח ולחץ גבוהה, כאשר תחושות אלו מלוות בדרך כלל בסימפטומים גופניים כרעד, הזעה, בחילה, סחרחורת, קוצר נשימה, תחושת חוסר יציבות וגלי חום/קור. כמו כן, פעמים רבות החוויה מלווה בפחד עז מפני עילפון, התקף לב או 'השתגעות'. במרבית המקרים ההתקף חולף בתוך כעשר דקות לכל היותר.

התקף חרדה עשוי להופיע באופן חד פעמי אך כאשר הוא חוזר ונשנה מאובחנת הפרעת פאניקה. במקרים אלו, אנשים רבים חווים בין ההתקפים פחד עז מהישנותם וחלקם נמנעים מסיטואציות או מקומות אשר מעוררים פחד מפני התקף או חשש שההתקף יתרחש ויגרום למבוכה, או שלא יהיה במי להיעזר במהלכו. במקרים קיצוניים, הפרעת הפאניקה מביאה לפגיעה קשה בתפקוד עד כדי ויתור על יציאה מהבית.

טיפול בהתקפי חרדה

התקפי חרדה חוזרים גורמים למצוקה ולפגיעה משמעותית בתפקוד, אך טיפול בהתקפי חרדה הוא אפשרי ואף נמצא כיעיל ביותר במחקרים אשר בחנו את השפעות הטיפול. טיפול בהתקפי חרדה מורכב ממספר אלמנטים:

היבט פסיכו-חינוכי: רבים מהסובלים מהתקפי חרדה חוששים מהתקפי לב, שיגעון או נזק פיסי/נפשי שיגרם להם אם יחוו שוב את ההתקף. אחת ממטרותיו של טיפול בהתקפי חרדה הוא הקניית ידע אשר יבהיר מהו התקף חרדה ומה הם הסימפטומים שלו, כך שניתן יהיה לזהות אותו ולהשתמש באסטרטגיות אשר נרכשות במהלך הטיפול. גם קבלת המידע לכשעצמה מביאה להקלה בחרדה: רבים מהפונים לטיפול בהתקפי חרדה לא יודעים, למשל, כי ההתקף נוטה להסתיים תוך עשר דקות וחווים פחד עז מכך ש"זה לא יגמר לעולם". טיפול זה מתבצע באמצעות סוגים של פסיכותרפיה ובייחוד במסגרת טיפול קוגניטיבי התנהגותי

נטרול מחשבות ואמונות: אחד הגורמים להופעתם של התקפי חרדה הוא פרשנות שגויה ומוקצנת של תחושות גופניות. חלק מהאנשים נוטים לפרש אי נוחות גופנית באופן קטסטרופלי ("זה התקף לב", "אני משתגע") ובעקבות פרשנויות אלו חווים חרדה עזה. טיפול בהתקפי חרדה מתמקד בין השאר בזיהוי מחשבות, תפיסות ואמונות בלתי רציונליות אשר גורמות להתקפי החרדה ומעצימות אותם.

רכישת טכניקות הרגעה: רכישת מיומנויות ויסות והרגעה עצמית ושליטה בסימפטומים הגופניים מסייעת להתמודדות במקרים בהם מופיעים התקפי החרדה. כמו כן, הידיעה של האדם עצמו כי הוא אינו חסר אונים מול ההתקף מביאה פעמים רבות לירידה משמעותית בעוצמת החרדה.

חשיפה: התקפי חרדה מביאים חלק מהלוקים בהם להמנע מסיטואציות ופעילויות הקשורות בהתקפים. חלק מהאנשים נמנעים ממקומות או אירועים בהם חוו התקפים בעבר, חלקם נמנעים ממקומות בהם הם חשים כי לא יוכלו לקבל עזרה במידה ויחוו התקף או שיגרמו לעצמם מבוכה קשה (אולמות קולנוע, קניונים, מקום העבודה), וחלקם נמנעים מלהיות לבדם, מתוך חשש להיות לבד במקרה של התקף. המנעויות אלו פוגעות בשגרת החיים ומעצימות את תחושת חוסר האונים, חוסר היכולת והפחד מפני ההתקפים. בהתאם, טיפול בהתקפי חרדה מאפשר חשיפה הדרגתית והתרגלות מחודשת לאותם סיטואציות ומקומות מהם האדם נמנע.

הבנת גורמי העומק לחרדה: טיפול בהתקפי חרדה יתמקד בדרך כלל, בתור התחלה, בהקניית מיומנויות להתמודדות עם התקפי החרדה. לאחר שתושג הקלה, במידה והמטופל מעוניין בכך, הטיפול יוכל לפנות לחקירת גורמי העומק העומדים בבסיס התקפי החרדה. גורמים אלו עשויים להיות קשורים באירועי חיים ושינויים שהתרחשו בעולמו של האדם (אובדן, פיטורין, פרידה) ובגורמים אישיותיים כצורך גבוה בשליטה, תחושת חוסר ערך וכן הלאה.

טיפול בהתקפי חרדה כולל בחלק מהמקרים גם ייעוץ פסיכיאטרי במסגרתו שוקלים מתן תרופות נגד חרדה למניהן. טיפול בהתקפי חרדה באמצעות תרופות מומלץ במצבי חרדה קשים, כאשר התקפי החרדה מביאים לפגיעה תפקודית משמעותית ובמידה והמטופל חש כי הוא מעוניין בהקלה מהירה.


תחומי מומחיות:
חרדה

אנשי מקצוע בתחום

חרדה