תפריט נגישות

Illness anxiety - חרדה ממחלות

חרדה ממחלות, המכונה גם היפוכונדריה הנה הפרעה במסגרתה אדם דואג באופן מופרז למצבו הבריאותי, ללא ממצאים רפואיים אשר יאשרו את חששותיו. כיצד מתבטאת חרדה ממחלות ואלו טיפולים רלוונטיים?

חרדה ממחלות – מאפייני ההפרעה

חרדה ממחלות מאופיינת לעיתים בביקורים רבים אצל רופאים ובהצטמצמות כללית של החיים לכדי עיסוק מתמיד בסוגיות גופניות ורפואיות. לרוב חרדה ממחלות מהווה ביטוי עקיף למצוקה נפשית, למשל דיכאון או חרדה אחרת. חרדה ממחלות עשויה לפרוץ בגילאים שונים ונפוצה בייחוד בין גילאי 20-30. חרדה ממחלות לעיתים פוגעת בתפקוד היום יומי של הפרט, למשל בעבודה, בלימודים או בתפקוד החברתי, ומאובחנת כאשר העיסוק המתמיד במצב הרפואי נמשך לפחות 6 חודשים. חשוב לציין כי חרדה ממחלות מאובחנת רק כאשר אינה מופיעה כחלק ממצבי דלוזיה וכאשר לא ניתן להסבירה באמצעות הפרעות הנפשיות אחרות, למשל הפרעת פאניקה או דיכאון מזו'רי

חרדה ממחלות –הטיפולים הקיימים

חרדה ממחלות הנה מורכבת לטיפול, שכן האדם המתמודד עם החרדה לרוב נאחז בתפיסה כי המקור למצוקה שלו גופני ולא נפשי. בכדי להביא לשינוי קיים צורך בגיבושה של תובנה מסוימת לגבי השורש הפסיכולוגי של המצוקה. להלן מספר טיפולים רלוונטיים:

1. טיפול קוגניטיבי התנהגותי - טיפול קוגניטיבי התנהגותי במקרים של חרדה ממחלות מבקש לאתר את דפוסי החשיבה המעוותים העומדים בבסיסה של החרדה. הטיפול מסייע לאדם לגבש תובנות חדשות לגבי מצבו ולסגל לעצמו ראייה אחרת, יותר גמישה ומותאמת למציאות. טיפול זה נמצא אפקטיבי ביותר.
2. טיפול תרופתי - כאשר חרדה ממחלות מסבה מצוקה רבה, ייעוץ פסיכיאטרי לגבי מתן תרופות נגד חרדה עשוי לסייע להקל על המצוקה. תרופות נגד חרדה מסייעות בייחוד כאשר החרדה פוגעת מאוד בתפקוד היום יומי ואף מקשה על האדם להתפנות לטיפולים נוספים כגון טיפולי פסיכותרפיה למיניהם.
3. טיפול דינאמי - טיפול דינאמי רואה במצבי חרדה ממחלות ביטוי של מצוקה נפשית אחרת, לרוב מצוקה לא מודעת, שהנפש מבקשת להימנע ממגע ישיר עמה. תובנות לגבי שורש המצוקה, במסגרת קשר טיפולי עמוק, מהוות המפתח לשינוי ולהקלה במצוקה.
4. טיפול קבוצתי - טיפול קבוצתי מסייע לאלו המתמודדים עם חרדה ממחלות לקבל תמיכה באמצעות אינטראקציה חברתית, אשר מספקת מרחב לשיתוף ולהזדהות. חברי הקבוצה נעזרים בהנחייתו של מטפל אשר מסייע לעבד את התכנים שעולים ולקדם יחד תהליך של שינוי.


ביבליוגרפיה

אליצור, א. טיאנו, ש. מוניץ, ח. נוימן, מ. (1995), פרקים נבחרים בפסיכיאטריה. הוצאת פפירוס.

תחומי מומחיות:
חרדה

אנשי מקצוע בתחום

חרדה