תפריט נגישות
חיפוש

Couples therapy for sexual difficulties - טיפול זוגי לקשיים מיניים

טיפול זוגי לקשיים מיניים הנה שיטת טיפול אשר מסייעת לזוגות להתמודד עם קשיים שונים באינטימיות המינית. הטיפול לרוב מתבצע על ידי איש טיפול עם הכשרה מתאימה, כגון פסיכולוג או עובד סוציאלי מוסמך. כיצד טיפול זוגי לקשיים מיניים מסייע לבני זוג לשפר את החיבור, הנפשי והפיזי כאחד?

קושי של אחד הוא קושי של שניים

טיפול זוגי לקשיים מיניים עשוי להתמודד עם מקרים שונים ומגוונים בהם שני בני הזוג או אחד מהם מתקשים בתחומי התפקוד המיני. ישנם מקרים בהם אחד מבני הזוג מגיע למערכת היחסים עם הנחות או חוויות בעיתיות בנושאי מיניות. למשל, התנסות מינית טראומטית בעבר או קבלת חינוך בו מין נחשב לנושא אסור או טמא. במקרים אחרים חוסר ביטחון לגבי התפקוד המיני עשוי לנבוע מסוגיות של ערך עצמי נמוך או בשל הפרעות בתפקוד המיני מסוגים שונים. גברים עשויים למשל להתמודד עם שפיכה מוקדמת או בעיות בזקפה, בעוד נשים עשויות לחוות קשיי חדירה או העדר אורגזמה. גם כאשר מדובר בבעיית תפקוד של אחד הצדדים, טיפול זוגי לקשיים מיניים נשען על ההנחה כי בכדי להתגבר על הקושי יש צורך בשיתוף פעולה ופתיחות בין בני הזוג.

צריך שניים לטנגו

ישנם מקרים בהם טיפול זוגי לקשיים מיניים מתמודד עם קשיי מיניות אשר מקורם בסוגים של משבר זוגיות או בקשיים שמתפתחים עם השנים סביב האינטימיות הפיזית והנפשית של הזוג. מערכות יחסים בתחילת דרכן עשויות להיות חדשניות ומעוררות. ככל שבני הזוג לומדים להכיר זה את זה, בגוף ובנפש, הריגוש והסקרנות עשויים לדעוך, ולפנות את מקומם לשגרה. במצבים אלה ישנם בני זוג אשר נוטים להמעיט יותר ויותר ביחסי מין. לעיתים המצב אינו הדדי, כך שבן זוג אחד "מאבד את התיאבון" בעוד בן זוג השני נותר מתוסכל שכן הוא חושק בקרבה ובמגע. טיפול זוגי לקשיים מיניים מסייע לבני הזוג להבין מדוע דעכה התשוקה ולמצוא דרכים להציתה מחדש.

כיצד מתבצע הטיפול?

טיפול זוגי לקשיים מיניים עשוי להתבצע במגוון דרכים וכחלק מכך להישען על גישות תיאורטיות שונות. למשל, טיפול זוגי לקשיים מיניים המתבסס על טיפול פסיכודינמי יבקש להעמיק בהנחות המוקדמות של כל אחד מבני הזוג לגבי סוגיות של אינטימיות נפשית ומינית, ובאופן שבו קושי באינטימיות המינית מבטא קושי משלב מוקדם יותר בחיים, למשל מהתנסויות מוקדמות בחיק במשפחה. יחד עם זאת, טיפול זוגי לקשיים מיניים לרוב לא מתרכז רק בניתוח הסיבות לקושי, אלא משלב גם תכנית פעולה, שמטרתה לשפר את האינטימיות המינית באמצעות סוגים של פעילויות ותרגילים. לדוגמא, במסגרת טיפול זוגי לקשיים מיניים אשר משלב עקרונות שלטיפול קוגניטיבי התנהגותי המטפל עשוי לבנות עם הזוג תכנית רב שלבית שמטרתה לקרב בהדרגה בין בני הזוג בסיטואציות אינטימיות. כך למשל, טיפול זוגי לקשיים מיניים מאפשר לבני הזוג לבטא ולהתנסות בסוגי פנטזיות ובמגע שעד כה לא חוו, ולהגיע לקרבה ממקום חדש ויצירתי.


תחומי מומחיות:
טיפול זוגי ,טיפול מיני

אנשי מקצוע בתחום

טיפול זוגי