תפריט נגישות

טיפול מיני

מיניות היא חלק משמעותי בחיים הזוגיים הבוגרים, אך יחידים וזוגות רבים מתמודדים עם קשיים בתחום המיני. טיפול מיני הוא טיפול אשר נועד ליחידים וזוגות אשר מתמודדים עם בעיות בתפקוד המיני או חשים בלתי מסופקים בתחום המיני.

אנשי מקצוע בתחום טיפול מיני

<<  לרשימה המלאה

מאמרים בתחום טיפול מיני

טיפול מיני
התמודדות עם קשיים בתפקוד המיני
טיפול מיני
אז מי אמור לדבר מיניות עם ילדינו?
אז מי אמור לדבר מיניות עם ילדינו?
טיפול מיני
חווה חרדה ממין? יש מה לעשות
חווה חרדה ממין? יש מה לעשות
טיפול מיני
איזו מין הפרעה? על הפרעות קשב וריכוז בחדר המיטות
טיפול מיני
אז מי אמור לדבר מיניות עם ילדינו?
אנאורגזמה - הבעיה שלה, שלו, או בכלל לא בעיה?
טיפול מיני
"זה לא את/ה, זה אני": ירידה בחשק המיני

טיפול מיני – למי זה מתאים?

טיפול מיני המגיע מתחום סקסולוגיה ,  עשוי לסייע במקרים הבאים:

קשיים בתפקוד המיני: לאורך זמן מתקיימים קשיים הפוגעים בתפקוד המיני שביניהם וגיניסמוס, קושי בהשגת/שמירת זקפה וכן הלאה.

היעדר תשוקה מינית: היעדר או ירידה משמעותית בתשוקה המינית של יחיד או בין בני זוג

קושי בהשגת אורגזמה

קשיים רגשיים הקשורים ביחסי מין: חרדה ממין, ביישנות מינית, חרדת ביצוע ועוד.

קשיים מיניים זוגיים: פערים בצרכים המיניים, קשיי תקשורת סביב הנושא המיני וכן הלאה.


טיפול מיני

טיפול מיני הוא טיפול היוצא מהנחה כי המיניות והתפקוד המיני מושפעים הן מגורמים פיסיולוגיים והן מגורמים רגשיים. בהתאם, טיפול מיני מתאים לאנשים אשר הפגיעה שהם חווים בתפקוד ובהנאה המינית נובעים מקשיים פיסיים (נכות, בעיה בתפקוד המיני על רקע בעיות פסיות), קשיים זוגיים ו/או קשיים רגשיים. בהתאם, טיפול מיני כולל בדרך כלל אחד או יותר מהאלמנטים הבאים, בהתאם לצרכי המטופל:

השכלה פסיכו-דידקטית בתחום המיני: קשיים בתפקוד המיני נובעים בחלק מהמקרים מחוסר ידע בתחום המיני ומציפיות לא ריאליות לגבי התפקוד המיני. בהתאם, טיפול מיני כולל לא פעם מתן אינפורמציה על היבטים מיניים אשר חוסר הידע סביבתם מקשה על המטופל לתפקד בתחום המיני. כך, למשל, במסגרת טיפול מיני המטפל יכול לסייע למטופל לזהות כי הציפייה שלו לשמירה על זיקפה לאורך זמן ממושך מאוד אינה ריאלית ובכך להקל על החרדה והבושה שהוא חווה עקב ציפייה לא ריאלית מעצמו.

הכוונה התנהגותית: במסגרת טיפול מיני, המטפל יכול להנחות את המטופל לבצע תרגילים שונים אשר ישפרו את תפקודו המיני ויסייעו לו להיחשף ולתרגל היבטים מיניים איתם הוא מתקשה. כך, למשל, במסגרת טיפול מיני המטפלת עשויה ללמד את המטופל טכניקות התמקדות והרגעה עצמית אשר יסייעו לו להתמודד עם חרדת הביצוע ולהתמקד במגע המיני, או להשהות את ההגעה לאורגזמה.

טיפול רגשי: במקרים רבים, מטופלים/ות המגיעים אל טיפול מיני מתמודדים עם קשיים רגשיים או בין אישיים אשר פוגמים בתפקודם. כך, למשל, אירועי עבר טראומטיים בהיבט המיני או הבין אישי, קשיים ביצירת אינטימיות רגשית-מינית ותפיסה שלילית של התחום המיני עשויים לפגוע בתפקוד המיני. במקרים אלו טיפול מיני מתנהל כטיפול פסיכולוגי "רגיל" ומאפשר למטופל לעבד את החוויות הרגשיות והבין אישיות אשר הביאו לקשיים המיניים. כמו כן, טיפול מיני בהקשרים אלו יתמקד בחיזוק האמון והנכונות ליצירת קשרים רגשיים משמעותיים ובכך יסייע למטופל להבשיל לקראת קיום מגעים מיניים. פעמים רבות נוצר קשר זוגי במהלך הטיפול המיני ובמקרים אלו המטפל מלווה את ההתמודדויות והאתגרים המתעוררים סביב יציר הקשר הרגשי והמיני.