תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Couples therapy for same sex couples - טיפול זוגי לזוגות חד מיניים

זוגיות הנה קשר אינטימי וממושך, אשר עשוי לזמן מורכבויות שונות. בני זוג חד מיניים והטרוסקסואלים כאחד, עשויים למצוא עצמם מתמודדים עם משבר זוגיות מסוגים שונים. במקרים כאלה לעיתים פונים למסגרת שלפסיכותרפיה מסוג טיפול זוגי המתבצעת על ידי איש טיפול, לרוב פסיכולוג או עובד סוציאלי עם הכשרה מתאימה. כיצד טיפול זוגי לזוגות חד מיניים מסייע לזוגות חד מיניים למצוא מחדש שפה משותפת ולהתקרב, והאם מדובר בטיפול שונה ממסגרת של טיפול זוגי לזוגות הטרוסקסואלים?

הזוג מול החברה

זוגיות חד מינית הנה קשר אשר נמצא בתהליך עיקש של קבלת הכרה ולגיטימציה בחברה המערבית. למרות מגמה ניכרת של שיפור בנושא, חברות רבות עדיין לא נוהגות בזוגיות חד מינית באותה פתיחות שבה הן נוהגות בזוגות הטרוסקסואלים. מדינות רבות לא מתירות לזוגות חד מיניים להינשא, וגם בחברה הישראלית, נישואים חד מיניים לא מוכרים על ידי ההלכה היהודית. כתוצאה מכך, בני זוג רבים מוצאים כי בחירתם האישית הופכת לבחירה חברתית ופוליטית, אשר ככזו מצריכה התמודדות לא פשוטה מול הסביבה, באם זאת בעבודה, מול מוסדות שונים, ואף מול משפחה וחברים. טיפול זוגי לזוגות חד מיניים מסייע לבני הזוג להתמודד עם הלחצים שהתמודדות זו מפעילה על בני הזוג והיחסים שביניהם.

זוגיות חדשה, נורמות חדשות?

כאמור, מערכות יחסים הן קשר עם צביון אישי וחברתי כאחד. למרות שמדובר בשני אנשים ספציפיים שיוצרים קשר ייחודי, כל מערכת יחסים נשענת על סדרה של נורמות ומנהגים חברתיים אשר מספקים קווים מנחים כלשהם, להתנהלות בקשר. בקשר זוגי הטרוסקסואלי ישנן הנחות מוקדמות למשל לגבי חלוקת תפקידים בין בני הזוג, במובנים קונקרטיים, התנהגותיים ורגשיים. למרות שנורמות אלו עומדות בפני תהליך מתמיד של שינוי ועיצוב מחדש, בני הזוג נמצאים עמן בדיאלוג בלתי פוסק. זוגיות חד מינית לעומת זאת, נמצאת בשלבי התהוות ראשוניים יותר מבחינת עיצובן של נורמות חברתיות. כחלק מכך, לכל אחד מבני הזוג יש פחות הנחות מוקדמות לגבי האופן בו מצופה ממנו להתנהל בקשר, למשל בתפקידו כהורה, מפרנס, ושותף לחיים. טיפול זוגי לזוגות חד מיניים מאפשר לבני הזוג להתמודד עם שאלות, חיכוכים, ומתחים שעשויים לעלות במסגרת בנייתו קשר חלוצי, בסביבה של אי וודאות.       

אתגרים נפוצים בכל קשר זוגי

מעבר לסוגיות שצוינו, טיפול זוגי לזוגות חד מיניים מטפל במקרים רבים באותן הסוגיות אשר עולות בקרב בני זוג הטרוסקסואלים. למשל, סביב קשיים בגידול הילדים, או התנהלות בזמן מריבות. רובנו מגיעים לקשר זוגי עם ציפיות מוקדמות לגבי ההתנהלות של שניים ביחסים אינטימיים. לעיתים ציפיות אלו כוללות "פצעים" וקשיים מהעבר, באם זאת בשל פגיעה שחווינו בקשרים קודמים, או בשל חוויות ילדות בתא המשפחתי המקורי שלנו. פצעים אלו יכולים להתבטא בחששות או בדפוסים שלנו שמקשים עלינו. למשל נטייה להסתגר ולהתרחק, או לחילופין לתקוף ולהעניש במקום לחשוף את הפגיעות שלנו, או להכיר בזו של הצד השני. טיפול זוגי לזוגות חד מיניים מסייע לבני הזוג להבין יותר לעומק את האופן שבו התפיסות של כל צד לגבי קשר זוגי מייצרים לעיתים פערים וחיכוכים, ולמצוא את הדרך להתקרבות מתוך מודעות לכך.    


ביבליוגרפיה

Using relationship education programs with same-sex couples: A preliminary evaluation of program utility and needed modifications. Whitton, Sarah W.; Buzzella, Brian A. Marriage & Family Review, Vol 48(7), Oct 2012, 667-68

תחומי מומחיות:
טיפול זוגי ,סקסולוגיה

אנשי מקצוע בתחום

טיפול זוגי