תפריט נגישות

5 דרכים להפוך את העולם למקום ידידותי יותר לטרנסג'נדרים

5 דרכים להפוך את העולם למקום ידידותי יותר לטרנסג'נדרים

פורסם על ידי צוות בטיפולנט

טרנסג'נדר היא מילה המגדירה קבוצה מגוונת של אנשים שהמין הביולוגי שלהם לא מתאים לתחושת המגדר ולביטוי המגדרי שלהם. תחת ההגדרה "טרנסג'נדר" יש מגוון רחב של מצבי מגוון ומין. במאמר זה, לשם הנוחות, נתייחס לכולם בהגדרה הרחבה ובלשון רבים.

יום הזיכרון הטרנסג'נדרי, המתקיים בכל שנה בעשרים בנובמבר בכל העולם, מזכיר לנו שטרנסג'נדרים חווים כמעט מדי יום בורות, אפליה, התעלמות, טרנספוביה ואף אלימות.

במרבית העולם, טרנסג'נדרים סובלים מפשעי שנאה יותר מכל קבוצה אחרת באוכלוסייה, ובאופן מצער, מדינות רבות טרם חוקקו חוקים שיגנו על טרנסג'נדרים מאלימות ואפליה. היחס הסביבתי לטרנסג'נדרים מוביל לכך שהם נמצאים בסיכון גבוה לדיכאון, מגורים ברחוב ואובדנות.

רוב מכריע של האוכלוסייה אינו בעל ידע לגבי טרנסג'נדרים, וחוסר הידע הזה יוצר לעיתים קרובות קשיים חברתיים משמעותיים עבור טרנסג'נדרים, עד כדי כך שכריסטינה, אישה טרנסג'נדרית צעירה, הגדירה זאת כך: "כשאנו מחליטים לעשות את השינוי הזה (המעבר לביטוי מגדרי השונה מהמין הביולוגי עמו נולדו), אנחנו מבינים שזה עלול לעלות לנו בהכל: במשפחה שלנו, בילדים שלנו, בחברים ובעבודה... אנחנו מאבדים את המקום שלנו בחברה, ולפעמים, אנחנו עלולים גם לאבד את החיים שלנו".

כל אדם יכול להפוך את העולם לידידותי יותר עבור טרנסג'נדרים, ולהקל עליהם את ההתמודדויות הקשות שעלולות להיות מנת חלקם.

  

2 דרכים להפוך את העולם למקום ידידותי יותר לטרנסג'נדרים – למי שאינו טרנסג'נדר

1. קבלו ואשרו את ההגדרה המגדרית העצמית של האדם הטרנסג'נדר שמולכם. כאשר אדם בוחר "לצאת מהארון" כטרנסג'נדר, ישנה סבירות גבוהה שהוא נמצא לאחר לבטים רבים, הסתרת התחושות הפנימיות, ושנים של תחושות חוסר תאימות בין המין הביולוגי למגדר. עם זאת, בשל ההפתעה וחוסר ההיכרות עם התופעה, עלולים האנשים שמולו להגיב בשאלות כגון "האם אתה בטוח?" "איך תדעי שלא תתחרטי אחר כך?" "אז מה את בעצם?" או אף באמירות כמו "אתה פשוט מבולבל ולא יודע מה אתה באמת". התגובות הללו מקשות על התהליך ואינן מאפשרות לאדם הטרנסג'נדר לברר את המגדר שלו בעצמו. חשוב לדעת שכיום אנשי מקצוע בתחום מאמינים כי המגדר איננו בינארי (כלומר גבר או אישה בלבד) וכי יש מגוון אפשרויות מגדריות שאותן האדם יכול לבחור בעצמו, לאחר בירור. מתוך כך, חשוב לקבל את ההגדרה העצמית של האדם היוצא מהארון כטרנסג'נדר ולשמוע ממנו או ממנה מהי התחושה המגדרית האישית שלו/ה.

2. היו מודעים לדיכוי של טרנסג'נדרים והפיצו את הידע לאחרים. טרנסג'נדרים מופלים לרעה לעיתים קרובות. הם מתקשים למצוא עבודה, לפעמים אינם מקבלים טיפול רפואי כפי שמגיע להם על פי חוק, נתקלים בבורות, שנאה ואף אלימות. חלק ניכר מהטרנסג'נדרים, בעיקר בצעירותם, מאמינים שהביקורת והאפליה המופנות כלפיהם, מופנות כלפיהם בלבד – באופן אישי, ולא כלפי כלל האוכלוסייה הטרנסג'נדרית. אומנם הן בצורה זו והן בצורה השניה הביקורת, האפליה והדיכוי מזיקים וקשים להתמודדות, אך ישנה חשיבות לידיעה שכל אלו לא מתרחשים באופן מבודד, אלא כחלק מתופעה. לא באופן אישי אלא לציבור רחב. טרנסג'נדרים רבים מספרים שכאשר הבינו זאת, הם החלו לזהות מסרים שליליים שנובעים מטרנספוביה ולנסות לא להפנים אותם. כפי שניסח זאת דוד, גבר טרנסג'נדר: "העולם בנוי כך שהוא מנסה לא לראות אותי. אבל היום אני יודע שהעולם טועה ולא אני.... העולם נאבק על מנת שלא לצאת מ'קופסאת המגדר' – אבל אני מודע לכך וזה עוזר לי להיות אדם טרנסי, חי ומרגיש".

3 דרכים להפוך את העולם לידידותי יותר עבור טרנסג'נדרים – כטרנסג'נדר/ית

1. קחו חלק בקהילה תומכת. מציאת "בית חם", בו אפשר להרגיש בטוח/ה, ולהיות בקרב אנשים שדומים לך במובנים רבים (לא בהכרח במובן המגדרי) תשנה את עולמך. הדבר איננו קל, ולעיתים כרוך בחשיפה מפחידה ובניסיון להצטרף למקומות שלא תמיד מרגישים בהם בנוח. עם זאת, מציאת הקהילה שלך מסייעת בתמיכה, בהבנה שאינך לבדך, שיש מי ששומע ומבין – שיש לך ערך גדול עבור הסובבים אותך. והרי זה מה שכולנו רוצים בסופו של דבר. טרנסג'נדרים רבים מספרים שהם לוקחים חלק בקהילה טרנסית, באמצעות קבוצות פייסבוק, מרכזים קהילתיים, אתרים חברתיים, מקומות מפגש מוכרים ועוד. עם זאת, קבוצה לא פחות גדולה של טרנסג'נדרים מוצאת את עצמה לוקחת חלק בקהילה שאינה טרנסית. כך למשל – קבוצה פמיניסטית, קהילה דתית, להקה אומנותית וקהילה להט"בית רחבה. בכל מקום בו את/ה מרגיש/ה בבית כפי שאת/ה – ניתן למצוא את הקהילה שלך.

2. תמיד שמרו על תקווה. במחקר שבחן מהן האסטרטגיות באמצעותן טרנסג'נדרים מתמודדים עם הקשיים שהחברה מערימה עליהם, סיפרו כל הטרנסג'נדרים שהשתתפו במחקר כי הם פועלים באופן אקטיבי לשימור ויצירת תקווה. חלק גדול מהם תיארו זאת כאילו היה להם "מדריך" פנימי, שהם שמרו בתוכם, שחיזק אותם והכריח אותם לשמור על תקווה גם ברגעים קשים. מצאו את הקול הפנימי הזה בתוככם, או, אם אינכם מרגישים מסוגלים לעשות זאת כרגע – פעלו על מנת למצוא את הקול הזה מבחוץ. פנו לחברים או למשפחה תומכת, לקהילה שלכם, ובמידת הצורך פנו לקבלת טיפול נפשי או צרו קשר עם קווי הסיוע.

3. פעלו למען שינוי חברתי והוו מודל לחיקוי עבור אחרים. כן. אתם יכולים. לעיתים קרובות עשייה למען האחר גורמת לנו להרגיש חזקים יותר, שמחים יותר ובעלי משמעות. כאשר אתם מרגישים מסוגלים – נסו לקחת חלק בעשייה חברתית, או נסו לסייע לאדם אחר להתמודד עם קשיים. פעולה למען הקהילה הטרנסית כמובן תהפוך את העולם לטוב יותר עבור טרנסג'נדרים, אך גם אם תבחרו לעשות למען קהילות אחרות – אתם תשמשו כשגרירים של הקהילה הטרנסית, תגרמו לכך שאנשים רבים יכירו לפחות אדם טרנסג'נדר אחד ויראו אותו באור חדש וחיובי. אך לא פחות מכך – העשייה הזו ככל הנראה תגרום לכם להתפתח ולצמוח.

יום הזיכרון הטרנסג'נדרי הוא לא רק יום בו אנו זוכרים את מי שהלכו מעמנו, אלא גם מסתכלים קדימה, ומבקשים להפוך את העולם הזה ליותר טוב. זה בידיים שלך. 

אנשי מקצוע בתחום

טיפול לקהילה הגאה

עוד מאמרים שיעניינו אותך