תפריט נגישות

Couples therapy for chapter two - טיפול זוגי לפרק ב'


טיפול זוגי לפרק ב' הנו טיפול נפשי זוגי לבני זוג אשר מבקשים לעבוד על הקשיים שצצים במסגרת מערכת יחסים קיימת, כשבעברם התנסות במערכת יחסים רצינית קודמת. לרוב טיפול זוגי לפרק ב' מתמודד עם בני זוג אשר בעברם עברו גירושים.

מה השתנה בסיבוב הזה?

איש אינו מגיע למסגרת של זוגיות כשהוא "דף חלק". כולנו מגיעים עם ציפיות, פחדים ודפוסים - ברגש, במחשבה ובהתנהגות. ישנן גישות כגון זו של טיפול דינאמי אשר גורסת כי חלק מאותן הנחות מקדימות לגבי זוגיות עוצבו כבר בשנות החיים הראשונות, בקשר שלנו מול הורינו, וכי הנחות אלו ממשיכות להתעצב לאורך חוויות החיים שלנו ומערכות היחסים שנקיים. לא פעם טיפול זוגי לפרק ב' חושף כיצד בני הזוג, שביקשו למצוא קשר חדש ושונה מקודמו, פוגשים בפועל את אותם הקשיים שעמם התמודדו במערכת היחסים הקודמת. למשל, כניסה חוזרת לזוגיות עם בני זוג מרוחקים רגשית או דומיננטיים במיוחד. טיפול זוגי לפרק ב' מסייע לבני הזוג להגיע להבנה מחודשת לגבי אותו שחזור, ולבדוק את היכולת והרצון של כל אחד מהצדדים לשבור את הדפוס וליצור אינטימיות ממקום אחר.

איחודם של שני בתים

טיפול זוגי לפרק ב' מתמודד לעיתים עם מקרים של בני זוג גרושים, אשר כבר הקימו משפחה. במובן הזה, זוגיות בפרק ב' מהווה איחוד מסוים, של שתי משפחות. ישנם מקרים בהם זוגיות של פרק ב' מובילה גם לאיחוד במובן הקונקרטי, כך שילדי שני הצדדים מוצאים עצמם דרים תחת קורת גג משותפת. מצבים מסוג זה עשויים לזמן קשת של קונפליקטים, אשר עלולים לעורר דילמות ומתחים. למשל, מקרים של קנאה ותחרות על אהבת ההורים בקרב הילדים, רצון הילדים "לפרק את החבילה" מתוך פנטזיה על איחודם של הוריהם הביולוגיים, מריבות וחיכוכים בין ילדי שני הצדדים, ועוד. טיפול זוגי לפרק ב' מבקש לסייע לבני הזוג להתמודד עם הבעיות השונות שעלולות לצוץ בקונסטלציה חדשה ומורכבת זו. ישנם מקרים בהם קיים צורך בשילובו של טיפול נוסף. למשל, טיפול משפחתי מסייע לבדוק כיצד המשפחה המאוחדת תוכל לפעול כמערכת שלמה, בעוד הדרכת הורים עשויה לסייע במקרים בהם יש צורך להתמקד בקשיים ביחסים של ההורים עם ילדיהם.

מתמודדים עם קשיי זוגיות

טיפול זוגי לפרק ב' מתמודד עם סוגיות רבות אשר זהות למסגרת של טיפול זוגי "רגיל". במובן הזה, טיפול זוגי לפרק ב' מאפשר לבני הזוג להתמודד עם מגוון קשיים אשר עלולים ליצור משבר זוגיות מסוגים שונים. למשל, ישנם בני זוג אשר מתקשים לנהל באופן בונה מריבות. במקרים מסוימים הם עשויים למשל לפנות לאסטרטגיה של ענישה או נסיגה, במקום לשתף באופן בונה בפגיעה שחוו או ברצונות שלהם. ישנם בני זוג אשר מתקשים לגשר על פערים בצרכים, למשל בצורך של כל אחד מבני הזוג בקרבה רגשית וקונקרטית, באינטימיות המינית ועוד. טיפול זוגי לפרק ב' מספק לבני הזוג סביבה לבדיקה משותפת של הפערים ואף מעניק להם כלים, אשר יסייעו להם להתנהל סביב קונפליקטים שיצוצו בהמשך הדרך.


תחומי מומחיות:
טיפול זוגי ,ייעוץ זוגי

אנשי מקצוע בתחום

ייעוץ זוגי