תפריט נגישות
חיפוש

Alexithymia - אלקסיתימיה

המאפיין המרכזי של אנשים המאופיינים באלקסיתימיה הוא הקושי שלהם בהבנת מקור רגשותיהם, זיהויים ושיוכם לנסיבות חיצוניות או פנימיות ("פתאום נפל עלי דיכאון", "אני מתחילה לבכות/להתרגז סתם ככה, בלי סיבה") בהתאם, אנשים בעלי נטייה של אלקסיתימיה מתקשים פעמים רבות לתאר את חוויתם הרגשית, לנהל שיחות על רגשותיהם ואף לווסת אותם.

לאור הקושי של אנשים המאופיינים באלקסיתימיה במגע עם התחום הרגשי, אנשים אלו נמצאים בסיכון מוגבר לביטויים גופניים של מצוקות נפשיות. כך, למשל, מחקרים מצאו כי אלקסיתימיה נמצאת במתאם גבוה עם התנהגויות של פציעה עצמית ועם הפרעות אכילה. לאורך שנים רבות נהוג היה להניח כי אלקסיתימיה קשורה גם בהפרעות פסיכוסומטיות, אך מחקרים שפורסמו בשנים האחרונות שנויים במחלוקת לגבי המידה בה הפרעות פסיכוסומטיות וסימפטומים סומאטיים אכן קשורים במאפיינים של אלקסיתימיה.

מחקרים אשר עסקו בגורמים להיווצרות אלקסיתימיה התמקדו בעיקר בקשרי ההורה-ילד המוקדמים. זאת, מתוך הנחה שילדים זקוקים להוריהם כדי להכיר את רגשותיהם ולרכוש את היכולת לזהות אותם, להכירם ולתת להם שם. מטא אנליזה מקיפה אשר פורסמה בשנת 2011 הצביעה על כך שאנשים אשר דיווחו על חוסר בטיפול אימהי נמצאו בסיכון גבוה יותר להתפתחות אלקסיתימיה. כמו כן, הורות חודרנית, הורות מזניחה והורות המאופיינת בהגנת יתר נמצאו כגורמים המגבירים את הסיכון להיווצרות אלקסיתימיה. נתונים אלו אינם מפתיעים לאור העובדה שילדים צעירים מתקשים להבחין בין רגשות שונים ולתאר אותם במילים, ותלויים בהוריהם בכדי שיוכלו לפתח יכולת זו בעצמם.


ביבליוגרפיה


Parental bonding and alexithymia: A meta-analysis. Thorberg, F. A.; Young, R. McD.; Sullivan, K. A.; Lyvers, M.
European Psychiatry, Vol 26(3), Apr 2011, 187-193.

אנשי מקצוע בתחום

טיפול פסיכולוגי