תפריט נגישות
חיפוש

ADHD and driving - הפרעות קשב וריכוז ונהיגה

הפרעות קשב וריכוז מתארות קשת רחבה של קשיים סביב הפעלת יכולות הקשב והריכוז לטווח קצר. תחום הנהיגה מצריך הסתמכות על פונקציות אלו, ולכן הפרעות קשב וריכוז ונהיגה הנו נושא שזוכה לתשומת לב הולכת וגוברת, במטרה לסייע לאלו המתמודדים עם הפרעות קשב וריכוז לשפר את כישוריהם, למען נהיגה בטוחה יותר.

הפרעות קשב ונהיגה – אודות ההפרעה

כאשר אנו שומעים על הפרעות קשב וריכוז, לרוב מדובר במקרים של הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים בגילאי בית הספר והגן. יחד עם זאת, נמצא כי הפרעה זו עשויה להופיע בגילאים שונים. יתכנו למשל רמזים של הפרעות קשב וריכוז אצל תינוקות וכמו כן, ישנם מצבים בהם הסימפטומים ממשיכים בבגרות, כך שישנן הפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים לאורך השנים. הפרעות קשב וריכוז מאופיינות לרוב ברגישות גבוהה להסחות דעת. במסגרת זאת אדם עם הפרעות קשב וריכוז עשוי להראות חולמני, מפוזר, אסוציאטיבי, ולהתקשות ללוות עיסוקים ומשימות לאורך זמן. כאשר הפרעת קשב וריכוז כוללת גם היפראקטיביות מופיע קושי בדחיית סיפוקים הכולל התנהלות אימפולסיבית, ולעיתים אף התקפי זעם כחלק מתנודתיות רגשית. סימפטומים אלו משפיעים על תחומי חיים שונים, באם זאת על התפקוד במסגרות מקצועיות, כגון מקום העבודה ומסגרות לימודיות, או על התפקוד במסגרות חברתיות ובמערכות יחסים. במקרים מסוימים האתגרים שמציבות הפרעות קשב עשויים לגרום למצוקה רגשית, בין היתר בדמות דיכאון או חרדה לסוגיה.

הפרעות קשב ונהיגה – מה הקשר בין השניים?

כאשר אנחנו נוהגים, נדרש מאתנו להיות קשובים לגירויים רבים בזמן נתון ולהפעיל פונקציות קוגניטיביות רבות ושונות. עלינו להתרכז במתרחש בכביש, לשים לב לשילוט ולמכשולים אפשריים, לבדוק מראות, לתפעל את ההגה, הדוושות, לדגום את לוח המחוונים ועוד. רבים מאתנו מבצעים את פעולות אלו מבלי משים, ככל שאנו מאומנים יותר בנהיגה. היות והפרעות קשב וריכוז מתבטאות בקושי ביכולת להפעיל ריכוז וקשב לטווח קצר, הפרעות קשב וריכוז ונהיגה הנם שני נושאים שלרוב חוברים יחד ועשויים להתבטא בקשיים בנהיגה. נמצא כי הפרעות קשב וריכוז במקרים מסוימים מקשות על נהגים, באם אלו נהגים צעירים או מבוגרים יותר. הפרעות קשב וריכוז ונהיגה זוכות להתייחסות ממספר היבטים. ראשית, בכל הקשור לציות לחוקי התנועה, נמצא כי אלו המתמודדים עם הפרעות קשב וריכוז, בייחוד אלו המאובחנים עם היפראקטיביות, נוטים לבצע יותר עבירות תנועה - למשל מתקשים להקפיד על מידת המהירות המותרת. לצד זאת נמצא כי נהגים עם הפרעות קשב וריכוז מבצעים יותר תאונות דרכים ופגיעים יותר להשפעותיו של אלכוהול.

הפרעות קשב וריכוז ונהיגה – כיצד מטפלים?

הפרעות קשב וריכוז ונהיגה הנו נושא שמחייב תשומת לב, בהיבטי אבחון וטיפול כאחד. כאשר קיים חשד לקיומן של הפרעות קשב וריכוז מומלץ על אבחון הפרעות קשב וריכוז אשר יסייע לגבש אבחנה מדויקת ויספק המלצות להמשך טיפול. האבחון מתבצע על ידי פסיכיאטר כאשר לעיתים מתקיים אבחון משלים על ידי מומחה פסיכותרפיה למשל פסיכולוגית קלינית או פסיכולוגית חינוכית עם הכשרה מתאימה. לאחר האבחון ניתנת הפנייה להמשך טיפול, אשר מתבצע על ידי מומחים בטיפולי הפרעות קשב וריכוז לסוגיהם. ריפוי בעיסוק להפרעות קשב וריכוז ונהיגה מסייע בחיזוק ורכישת כישורים ספציפיים, למשל כלים לניהול זמנים והתארגנות, וסיוע בגיבוש אסטרטגיות לפתרון בעיות. טיפולים אחרים כגון טיפול קוגניטיבי התנהגותי מסייעים בארגון תהליכי החשיבה, בעוד טיפול דינאמי מסייע במיוחד כאשר במקביל או כתוצאה מההפרעה מופיעה מצוקה רגשית.

למידע על טיפול בהפרעות קשב וריכוז


תחומי מומחיות:
הפרעות קשב וריכוז

אנשי מקצוע בתחום

הפרעות קשב וריכוז