תפריט נגישות

איך מטפלים בבעיות קשב וריכוז?

איך מטפלים בבעיות קשב וריכוז?

פורסם על ידי צוות בטיפולנט

בעיות קשב וריכוז הן הפרעות נוירולוגיות מולדות הפוגעות בפונקציות ניהוליות האחראיות ליכולות כשמירה על קשב ומיקוד, הימנעות מהסחת דעת, התארגנות ועוד. הפרעות קשב וריכוז מלוות בדרך כלל לא רק בפגיעה ביכולות הקשורות במיומנויות למידה, אלא גם בהיבטי חיים נוספים. כך, לדוגמה, ילדים עם הפרעות קשב וריכוז נמצאים בסיכון מוגבר להתפתחות דיכאון, חרדה, דימוי עצמי נמוך וקשיים חברתיים. כאשר בעיות קשב וריכוז כוללות גם היפראקטיביות, הן נוטות להיות מלוות גם בקשיים ביכולות הויסות הרגשי, באימפולסיביות ובעצבנות אשר משפיעים גם הם על היבטים רגשיים, התנהגותיים ובין אישיים.

  • למטפלים בתחום ADHD >>

  • כיצד מאבחנים הפרעות קשב וריכוז >>

שיטות טיפול אפשריות בבעיות קשב וריכוז

בעיות קשב וריכוז אינן ניתנות לריפוי, למרות שבמקרים רבים השפעתן פוחתת בבגרות. כמו כן, קיים מגוון רחב של שיטות טיפול המכוונות להקלה על הסימפטומים הנובעים מאותן בעיות קשב וריכוז.

טיפול תרופתי: שיטת טיפול נפוצה במצבים של בעיות קשב וריכוז היא טיפול תרופתי בריטאלין או קונצרטה, אשר תחת השפעתן חל שיפור משמעותי ביכולות הקשב והריכוז.

ריפוי בעיסוק: ריפוי בעיסוק במקרים של בעיות קשב וריכוז מסייע לילד לרכוש מיומנויות ואסטרטגיות יעילות של ארגון, תכנון, סדר וניהול עצמי אשר מפצות על הקשיים במטלות אלו אשר נובעים מבעיות הקשב והריכוז.
הוראה מתקנת- הוראה מתקנת מסייעת בהקניית הרגלי למידה ובחיזוק מיומנויותיהם הלימודיות של בעלי בעיות קשב וריכוז אשר תפקודם הלימודי נפגע עקב הקשיים.

הוראה מתקנת: הוראה מתקנת מסייעת בהקניית הרגלי למידה ובחיזוק מיומנויותיהם הלימודיות של בעלי בעיות קשב וריכוז אשר תפקודם הלימודי נפגע עקב הקשיים.

הדרכת הורים: הורות לילדים עם בעיות קשב וריכוז עשויה להיות מאתגרת במיוחד. הדרכת הורים מסייעת בהנחיית ההורים בהתמודדות היומיומית עם קשיי הילד (דחיינות, חוסר אחריות, קשיי התארגנות) ובמתן כלים אשר יאפשרו להם לסייע לילד בהתמודדות עם קשייו.

טיפול פסיכולוגי: מאחר ורבים מהילדים המתמודדים עם בעיות קשב וריכוז מתמודדים גם עם קשיים רגשיים נוספים ועם תסכולים הנובעים מקשייהם, רבים מהם נתרמים מטיפול פסיכולוגי המסייע בשיפור הערך העצמי, ביסוס ביטחון עצמי וחיזוק היכולות החברתיות.

תחומי מומחיות:
ADD ,ADHD ,הפרעות קשב וריכוז

אנשי מקצוע בתחום

הפרעות קשב וריכוז

עוד מאמרים שיעניינו אותך