תפריט נגישות

Biofeedback - ביופידבק

האפשרות לשלוט בקצב הלב ולחץ הדם או להקל על חומרתן של מגרנות ללא תרופות עשויה להישמע מופרכת; עם זאת, שיטת הטיפול בביופידבק (משוב ביולוגי) מאפשרת השגת יכולת איזון של תגובות גופניות אשר נחשבו בעבר לבלתי רצוניות. 

ביופידבק, אם כן, היא שיטת טיפול התנהגותית המבוססת על השגת שליטה בתגובות פיסיולוגיות אוטומטיות בלתי רצויות. שליטה זו מושגת באמצעות קבלת משוב על תגובות אלו ולמידת טכניקות לויסותן. טיפול בביופידבק נמצא יעיל הן לטיפול בבעיות גופניות ככאבי ראש, הזעת יתר, קיבה עצבנית וכד', והן לבעיות פסיכולוגיות כהפרעות חרדה, הפרעות שינה, הפרעות קשב וריכוז ועוד.

היסטוריה ורקע תיאורטי

הקשר בין גוף לנפש והשפעתם ההדדית זוהו כבר ביוון העתיקה, ונעשה בהם שימוש גם בפסיכולוגיה המודרנית, בה הוגברה המודעות לקשר שבין רמת מתח לבעיות פיסיות ונפשיות. מערכת העצבים המרכזית מחולקת לשתי מערכות מרכזיות. המערכת הסימפתטית מתפקדת כפעמון אזהרה ואחראית לתגובות הנדרשות בשעת סכנה כתגובות בריחה או מאבק כאשר האדם מותקף, רתיעה אינסטינקטיבית מגירויים מאיימים וכד'. המערכת הפארא- סימפתטית אחראית לחזרה למצב רגיעה ולקיום תפקודים גופניים שוטפים כעיכול, כאשר האדם אינו נמצא בסכנה. שתי המערכות פועלות באופן הדדי- למשל, כאשר המערכת הסימפתטית מופעלת כתוצאה מהתמודדות עם איום, המערכת הפארא סימפתטית משהה תפקודים גופניים שאינם קריטיים כפעולת מערכת העיכול. פעולתה של מערכת העצבים המרכזית היא אוטומטית, ופגיעה בויסות האיזון שבין המערכת הסימפתטית לפארא סימפתטית מקושר לבעיות פיסיות ונפשיות.

הבנת הקשר בין פעולתה האוטומטית של מערכת העצבים המרכזית לבין בעיות אלו הביאו לפיתוח טכניקות טיפוליות המבוססות על ויסות מערכת העצבים. בתחילת המאה הקודמת פותחו טכניקות טיפוליות שונות של הרגעה וויסות עצמיים אשר נועדו להקל על סימפטומים נפשיים ע"י השגת רמת שליטה גבוהה יותר בפעולות גופניות. טכניקות אלו אומצו החל משנות ה-40' ע"י פסיכולוגים אמריקאים מהגישה ההתנהגותית אשר ראו בהן כלי יעיל להפחתת התנהגויות בלתי רצויות (מתח, חרדה וכד'). מחקרי מעבדה אשר נערכו בשנות ה-40 וה-50 החלו להצביע על תפקידו המשמעותי של קבלת המשוב הביולוגי על היכולת לויסות תפקודים גופניים הנובעים מפעילות מערכת העצבים המרכזית. הפסיכולוג ניל מילר קישר בין תוצאותיהם של מחקרים אלו לשימוש בתהליך של התניה אופרנטית: התניה אופרנטית היא תהליך למידה בו תגובתו של האדם מעוצבת על פי החיזוק החיובי או השלילי המתקבל מהסביבה (למשל- ילד שסופג נזיפה אחרי שקשקש על הקירות ילמד שלא לעשות זאת). בהתאם, מילר הניח כי קבלת משוב על תפקודים גופניים תאפשר לאדם לווסת תפקודים גופניים כטמפרטורת גוף, מתח שרירים וכן הלאה.

החל משנות ה-60 כונה המשוב הביולוגי "ביופידבק" ומאז פותחו טכניקות שונות, העושות שימוש במכשור שונה ומתמקדות בקבלת משוב על תפקודים גופניים שונים.

הטיפול בביופידבק

הטיפול בביופידבק מבוסס על ההנחה כי השגת שליטה על תפקודים גופניים מותנית בקבלת מידע על תפקודים אלו. על כן, נעשה שימוש באמצעים טכנולוגיים המאפשרים הצגה שוטפת ומוחשית בזמן אמת של תפקודים גופניים שונים: במהלך הטיפול מחובר המטופל למכשור המצויד בחיישנים המודדים היבטים כחום גוף, קצב הלב, קצב הנשימה, מתח השרירים וכד'. המשוב שמתקבל מאפשר למטופל ללמוד ולהתאמן בטכניקות ויסות שונות המאפשרות השגת איזון של תפקודים גופניים בלתי רצויים. לדוגמא, נער הסובל מחרדה חברתית עשוי לראות על צג המחשב בלון הממריא יותר ויותר גבוה כאשר הוא מתבקש לדמיין סיטואציה בה הוא מקריא מול בני כיתתו. הבלון מייצג באופן מוחשי וברור את השינוי שחל במדדים גופניים כקצב פעימות הלב, מתח השרירים והזעה. כאשר ינשום הנער נשימות סדירות וירפה את שריריו יתחיל הבלון לצנוח מטה, בהתאם לשינויים שיחולו במדדים אלו. קבלת הפידבק המיידית מאפשרת רכישת יכולת השפעה על מערכות גופניות, כאשר איזון התפקוד הגופני מביא בתורו לשינוי רגשי, התנהגותי וקוגניטיבי. על כן, חלק משמעותי בטיפול בביופידבק הוא אימון בטכניקות שונות של הרגעה עצמית והרפיה, בהן משתמש המטופל בכדי לווסת את התפקודים הגופניים עליהם הוא מקבל משוב. כמו כן, לעיתים נעשה שימוש בביופידבק כחלק מטיפול קוגניטיבי התנהגותי.           

ביופידבק נחשב לטיפול יעיל המקנה למטופל תחושת מסוגלות ואקטיביות בשליטה על מצבו. הטיפול יעיל למגוון גדול של הפרעות, מאחר ומצבים פסיכולוגיים רבים מערבים חרדה ומתח, וביופידבק עשוי להביא להקלה והפחתה של תחושות אלו. כך, למשל, ניתן להשתמש בביופידבק לטיפול בהפרעות חרדה, דיכאון, הפרעות אכילה, התמכרויות, בעיות הרטבה, הפרעות קשב וריכוז וכאבים גופניים.

כיום, קיים מגוון גדול של מכשירים יעילים לטיפול בביופידבק, אשר חלקם מותאמים לשימוש ביתי וחלקם מיועדים לטיפול באמצעות אנשי מקצוע המיומנים בהפעלתם. כמו כן, מכשירים רבים מותאמים לילדים ובני נוער ומעוצבים כמשחקים.

היכנסו לקבלת מידע נוסף ואנשי טיפול בתחום הביופידבק


ביבליוגרפיה

Kaplan H.I, Sadock B.J, Grebb J.A (2007) Synopsis of psychiatry, Behavioral sciences, Clinical Psychiatry, tenth edition.
Neurofeedback treatment of depression and anxiety, Corydon Hammond, Journal of adult development, Vol 12(2-3) Aug 2005, 131-137.

אנשי מקצוע בתחום

ביופידבק