תפריט נגישות
חיפוש

Positive Psychotherapy - פסיכותרפיה חיובית

פסיכותרפיה חיובית הנה גישה טיפולית אשר מבקשת להביא להקלה במצוקה של הפרט, באמצעות התמקדות בעוצמות שלו. פסיכותרפיה חיובית צמחה באמצע המאה ה 19, ובשנים האחרונות קיבלה תנופה מחודשת, ע"י חוקרים ופסיכולוגים רבים ברחבי העולם.

פסיכותרפיה חיובית – רקע ועקרונות הגישה

פסיכותרפיה חיובית צמחה במקור כחלק מגישה המכונה פסיכולוגיה הומניסטית, אשר התהוותה לאחר מלחמת העולם השנייה וביקשה לראות את האדם כיצור טוב מיסודו, אשר שואף לממש את עצמו בעולם. מבין החוקרים הבולטים של הגישה היו אברהם מאסלו, קרל רוג'רס, כמו גם אריך פרום. חוקרים אלו חיפשו את הדרך בה ניתן לטפח את האדם ולענות על צרכיו, בכדי לאפשר לו לצמוח ולהיטיב עם עצמו ועם הסביבה. תפיסה זו הייתה מנוגדת לתפיסה הרווחת של אותן שנים, שעדיין פופולארית בקרב פסיכולוגים וכמו כן פסיכיאטרים רבים, לפיה בריאות נפשית מוגדרת לפי השיח הרפואי, אשר מגדיר בריאות באמצעות אבחון ושלילה של פתולוגיה. פסיכותרפיה חיובית מבקשת לשנות את הפוקוס, מחיפוש אחר סימפטומים של חולי, לניסוח והרחבה של אלמנטים של בריאות וחוסן.

פסיכותרפיה חיובית – מגמות חדשות

אחד המפתחים המרכזיים של פסיכותרפיה חיובית בעשורים האחרונים, הנו החוקר והפסיכולוג מרטין סליגמן, מאוניברסיטת פנסילבניה שבארה"ב. סליגמן וחוקרים נוספים ביקשו לאזן מחדש את אותו שיח רפואי הגמוני, אשר מתמקד בסיווגן של הפרעות נפשיות, באמצעות שיח חדש, אשר מרחיב את היריעה בנוגע לעוצמות וליכולות החיוביות של האדם. במסגרת זאת, פסיכותרפיה חיובית לפי סליגמן מציעה חלופה לספר הסיווג של הפרעות נפשיות, ה Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders) DSM), באמצעות ספר משלה, המכונה ספר העוצמות והמעלות Character Strengths and Virtues handbook (CSV). הספר מציג 6 קטגוריות מרכזיות של אלמנטים אנושיים חיוביים:

1. חכמה ותבונה - סקרנות, יצירתיות, פתיחות וצמא לידע
2. אומץ - התמדה, יושרה וחיוּת
3. אנושית - אהבה, טוב לב, אינטליגנציה חברתית
4. צדק - הגינות, מנהיגות ומודעות אזרחית
5. מתינות - היכולת לסלוח, להראות רחמנות, זהירות וויסות עצמי
6. התעלות - היכולת להעריך יופי ומצוינות, תקווה, הומור ורוחניות

פסיכותרפיה חיובית – הטיפול בשטח

פסיכותרפיה חיובית הופכת בשנים האחרונות ליותר ויותר פופולארית בחדר הטיפולים, במסגרת פסיכותרפיה ארוכת טווח ובמסגרת פסיכותרפיה קצרת מועד. כיום פסיכולוגים רבים משלבים אלמנטים של פסיכותרפיה חיובית בטיפולים שלהם, במסגרת פסיכותרפיה אינטגרטיבית, גישה אשר משלבת בין מספר תיאוריות ופרקטיקות טיפוליות. שילוב בין פסיכותרפיה חיובית לבין גישות אחרות, כגון פסיכותרפיה דינמית או פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית, מאפשר לבסס טיפול אשר מסתכל על נפש האדם באופן יותר פנורמי. טיפול שכזה מעמיק במצוקה ובקושי, מבלי לזנוח את חשיבות החלקים הבריאים והמעצימים של הפרט, אשר חיוניים לצורך חיזוק הביטחון והאמונה שלו ביכולתו להביא לשיפור במצבו הנפשי.


אנשי מקצוע בתחום

טיפול נפשי