תפריט נגישות

הכאב שקוף, אבל הוא כואב! ראיון עם רן שורר על התמודדות עם כאב כרוני

הכאב שקוף, אבל הוא כואב! ראיון עם רן שורר על התמודדות עם כאב כרוני

פורסם על ידי צוות בטיפולנט

כאב זה נושא כאוב! מי שסובל מכאבים כרוניים יודע וודאי כמה לא פשוט להמשיך במטלות היום יום כשיש כל העת משהו שמציק לך בגוף. עם זאת, באופן פרדוקסלי, הכרחי להמשיך בפעילות ככל הניתן על מנת להפחית את הכאב ואת השפעותיו על התפקוד. כיצד כאב הופך להיות כרוני? מה המנגנונים המשמרים את הכאב? מה ניתן לעשות על מנת לנהל את הכאב במקום שהוא ינהל אותנו? נפגשנו עם רן שורר, פסיכולוג שיקומי מומחה במרפאת כאב ובמכון הראומטולוגי באיכילוב, לראיון מעניין וחשוב במיוחד.

כאב – למה צריך אותו בכלל?

מי לא היה רוצה לחיות ללא כאב? כנראה שרובנו היינו מעדיפים שלא יכאב לנו. עם זאת, לדברי שורר "מנגנון הכאב הוא אחד המנגנונים הבסיסיים והחשובים בחיינו: הוא מספק לנו מידע אדפטיבי בתגובה לגירוי שעלול לגרום לנו נזק, ומאותת לנו מתי להרחיק את עצמנו ממקור סכנה, כמו כאשר ילד מרחיק את היד במהירות כאשר נגע בטעות במחבת חמה".

כך מסתבר, שבלעדי הכאב לא נהיה מוגנים מפני הסביבה החיצונית (למשל: בשינויי טמפרטורה), ולא תהיה לנו אינדיקציה באיזה אופן ועוצמה להשתמש במשאבים הגופניים שלנו (למשל: נרים משאות כבדים יותר ממה שאפשרי לנו). הכאב נועד לאותת לנו על שינויים בסביבה הפנימית שלנו, והוא נותן לנו משוב וחיוני ללמידה, התפתחות ושימור עצמי.

כאב כרוני: למה זה קורה לנו?

שורר מסביר כיצד כאב כרוני מתהווה. הוא נותן דוגמא של גבר שעבר תאונה יחסית קלה של נפילה, שלוותה בכאבי גב, שהפכו להיות כרוניים, וכך "הוא החל לקחת תרופות נגד כאב, ולא הלך לעבודה במשך תקופה, היו לו מחשבות שליליות לגבי היכולת שלו לחזור לתפקוד וגם התקשה להיעזר בסביבה שלנו. כשהזמן חלף, הכאב לא פחת, והוא החל לחוות חוסר אמון מצד הרופא ומשפחתו. האנשים מסביבו לא הבינו על מה כל העניין (התאונה לא נראתה כזו רצינית!). מדוע הכאב לא עובר? הוא קבע תור לרופא כאב לעוד חצי שנה, ובינתיים הונחה לעשות פעילות גופנית, אבל חש כאב רב וחשש שפעילות גופנית רק תחמיר את המצב. הכאב החל לנהל את סדר היום שלו, הוא נעשה עצבני ומיואש, וחש עלבון כשמציעים לו לפנות אל טיפול פסיכולוגי. בינתיים הכאב רק התעצם".

שורר מסביר כי "כאב מתחיל בחוויה פיזית, אך יש לו השפעות והשלכות על האופן בו אנו מחזיקים את הגוף שלנו, והאופן בו אנו ממקמים את עצמנו בעולם, כמו גם על האופן בו אנו חושבים על עצמנו, והאופן בו אנו מרגישים כלפי עצמנו. כך קורה, שישנם מצבים בהם על פניו כאב שהתעורר היה אמור לעבור, אך הוא הופך להיות כרוני".

שינויים מוחיים בכאב כרוני

שורר מסביר כי לאחר שלושה חודשים של כאב, חלים שינויים מוחיים משמעותיים, כך "שאירועים שבעבר לא נחוו כאובים, יתחילו להיות מורגשים כעת ככואבים. המוח למעשה נהיה יותר רגיש לכאב, ומפרש מצבים רבים כאותות התראה". בנוסף, שינויים מוחיים לגבי כאב גוררים פעמים רבות היזכרות באירועים מהעבר שעוררו כאב פיזי, מנטלי או רגשי. באופן זה, חווית הכאב מוכפלת ומועצמת. שורר מדגיש שוב ושוב ש"אין דבר כזה כאב מדומיין אלא תמיד הכאב הוא חוויה גופנית ומנטלית אמיתית".

השלכות תפקודיות, נפשיות וקוגניטיביות של כאב כרוני

ההשלכות של התמודדות יומיומית עם כאב הם קודם כל ברמה התפקודית. האדם מתקשה לחזור לפעילויות הרגילות שלו, ולמסגרות עבודה ותמיכה. השהייה בבית מלווה בירידה במצב רוח, בהפרעות שינה, בהפחתה של פעילות גופנית, ואי לכך, בירידה במצב רוח, בכוחות ובחוסן הנפשי. כל אלו מובילים במקרים רבים להתפתחות של דיכאון. המטופל נכנס למעגל קסמים שלילי שקשה לצאת ממנו – יותר כאב, יותר דכדוך, ולנוכח דכדוך הולך וגובר הכאב. ככל שהכאב תופס יותר נתח מחיי המטופל, כך תשומת הלב אליו גוברת, והמטופל מתקשה להיות קשוב לסביבתו, חווה קשיי ריכוז ומצבו הקוגניטיבי מתדרדר.

הכאב הזה שקוף, או מה? השלכות חברתיות ומיניות של כאב כרוני

לכאב יש גם השלכה חברתית מורכבת. "אחת הבעיות המרכזיות של מטופלים שמתמודדים עם כאב הוא היותו בלתי נראה - שקוף", מסביר שורר. בניגוד לאתגרים פיזיים אחרים, לא ניתן לראות שלאדם כואב, אלא אם הוא מעיד על כך, או אם ניתן להסיק מהתנהגותו שכואב לו. אבל בניגוד למצבים רפואיים אחרים, אין בחוויה כאב סימן חיצוני ברור (בשונה משטף דם מחבלה, קטיעת רגל או עיוות פיזי כלשהו וכו').

פעמים רבות, אדם שסובל מכאב חושש שלא מבינים אותו, ולא יאמינו לו, כך שהוא הולך ומתרחק מהסביבה, ואף נוטה לחוש דחייה חברתית, אשמה, פגיעה בחיי המין ובדידות. כך, שבאופן פרדוקסלי, היחסים הבינאישיים והאהבה, שיכלו לשמש משאב בהתמודדות ובהחלמה, נוטים להתדלדל בדיוק כשהם נדרשים ביתר שאת.

עבודה טיפולית רב-מערכתית ואינטגרטיבית בהתמודדות עם כאב

מאחר ולכאב כרוני יש השלכות על כל התפקודים של האדם, וההתמודדות עמו מלווה בשינויים מוחיים, קוגניטיביים, רגשיים, התנהגותיים, מיניים וחברתיים, חשוב מאוד שהטיפול באדם שסובל מכאב כרוני יהיה רב-מערכתי. בטיפול פסיכולוגי לאנשים שמתמודדים עם כאב, יש חשיבות רבה לבנות תכנית התנהגותית מתאימה לרבות ניהול סדר יום ופעילות גופנית סדירה. הטיפול נועד לסייע למטופל לקבוע מה הדברים שחשובים לו, תוך מציאת מקצב חדש ואחיד ביום יום שיאפשר לו לעשותם.

שורר מדגיש כי הטיפול באנשים שמתמודדים עם כאב כרוני מדגיש הפחתת רגישות של המוח למסרים של כאב (נוירו-מודולציה) באמצעות טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT), טיפול בנוירופידבק, שדה מגנטי (TMS) ומיינדפולנס. חשוב מאוד לסייע למטופלים להתמודד אחרת עם המחשבות השליליות שלהם, כמו גם עם דפוסי התנהגות לא אדפטיביים.

אי לכך, מסביר שורר, "הטיפול הפסיכולוגי המותאם ביותר לאנשים שסובלים מכאב כרוני הוא אינטגרטיבי, שכולל גם הבנה על תהליכים מוחיים וטכניקות שמסייעות לנוירומודולציה, גם שליטה בטכניקות פסיכו-פיזיולוגית לוויסות והרפיה, הבנה בטיפול קוגניטיבי-התנהגותי לאתגור סכמות חשיבה-רגש-התנהגות שנוצרו לאור הכאב. כל זה בשילוב מסגרת טיפולית מעצימה עבור המטופל, והנותנת מקום לקשר בינו לבין המטפל".

גוונים של אפור: מה מביא מטפל לעבוד עם כאב?

שורר מספר על הדרך המקצועית שלו שהביאה אותו להתמקד בעבודה עם מטופלים שסובלים מכאב. דווקא מה שרוב האנשים היו נמנעים ממנו – האפרוריות שבכאב – שורר מדגיש, ורואה בכך סוד קסמו: "זה לא תחום של שחור ולבן, אלא תחום עם הרבה גווני אפור, חיבור בין גוף ונפש. האפשרות לראות נקודות אור בתוך קושי מתמשך תוך יכולת לגייס כוחות להמשיך את המסע שלנו בחיים גם אם יש בו משא ועול, נראה לי השליחות לי והזכות שלי בעבודה עם מטופליי".

על המטפל – רן שורר

רן שורר הוא פסיכולוג שיקומי מומחה ונוירופסיכולוג. בעל ניסיון טיפולי בהתמודדות עם אנשים הסובלים ממחלות כרוניות בשלבים שונים בחיים. מומחה בשיקום התפקוד המנטלי לאחר מחלות גוף-נפש והתמודדות עם כאב יומיומי. מרכז את הצוות הפסיכולוגי במכון הראומטולוגי במרכז הרפואי איכילוב, ואת הצוות הקוגניטיבי ביחידת קשב וזיכרון במרכז הרפואי "אסף הרופא" לאבחון וטיפול בהתמודדות עם הפרעות קוגניטיביות כולל ADHD, קשיים בזיכרון, חבלות ראש ועוד. בעל קליניקה פרטית בכפר בילו (צומת בילו).

אנשי מקצוע בתחום

התמודדות עם מחלות פיזיות

עוד מאמרים שיעניינו אותך