תפריט נגישות

דיכאון - אין במה להתבייש!

דיכאון - אין במה להתבייש!

פורסם על ידי צוות בטיפולנט

היום המילה "דיכאון" היא בשימוש רחב בתוך התרבות. כל אי שביעות רצון מקבלת את ההתייחסות "איזה דיכאון!" "מדכא" "אני בדיכי" וכו'. עם זאת, דיכאון הוא מצב בעל מאפיינים גופניים ונפשיים לא פשוטים בכלל, שיש להתייחס אליו ברצינות רבה.

אילו סוגי דיכאון יש?

במדריך הסטטיסטי למחלות נפש (DSM5) יש מספר הפרעות על הציר של דיכאון הפרעת ויסות מצב רוח, דיכאון מז'ורי, דיכאון מתמשך – דיסטימיה, הפרעת דיכאון וסתי ועוד. לכל הפרעה יש מאפיינים המייחדים אותה הן מבחינה אבחונית והן מבחינה טיפולית.

מה זה דיכאון קליני?

כאשר אומרים שאדם כלשהו סובל מדיכאון, לרוב מדובר בדיכאון מז'ורי, הידוע גם בכינויו –"דיכאון קליני". סוג זה של דיכאון מאובחן רק בהינתן חמישה סימפטומים או יותר, שנמשכים מעל שבועיים, שלפחות אחד מהם הוא מצב רוח מדוכא או אנהדוניה – איבוד עניין והנאה מדברים שלפני כן גרמו להנאה. הסימפטומים הנוספים שיכולים להתקיים בדיכאון הם שינויים בתיאבון, במשקל, בשינה, בהתנהלות הפסיכומוטורית, הפחתה באנרגיה, חווית חוסר ערך, פגיעה ביכולת ריכוז, מחשבות חוזרות על מוות עם או בלי מחשבות אובדניות.

קריטריון נוסף לאבחנה של דיכאון קשור להשלכות של הסימפטומים של האדם על הרגשתו ותפקודו, וחשוב להבחין שהם אינם נגרמים משימוש בחומרים מסוימים או ממצבים רפואיים כגון שינוי בפעילות בלוטת התריס. עם זאת, ברור שדיכאון יכול להיות נלווה להתמודדות עם מחלות, נכות ואובדן, וחשוב שאנשי טיפול יעשו הערכה מתאימה של מצבו הגופני והנפשי של המטופל.

האם דיכאון קליני זה נפוץ?

דיכאון קל ודיכאון קליני מהווים את ההפרעה הנפשית השכיחה ביותר בעולם המערבי. כ- 7% מהאוכלוסייה בארצות הברית סובלת מדיכאון בכל שנה. להפרעה יש "העדפה" מגדרית, והיא מאפיינת יותר נשים בשיעור של 1.5-3 אחוזים ואף יותר מאשר בגברים. ייתכן והסיבות לכך קשורות הן למאפיינים הורמונליים והן להיבטים תרבותיים.

האם לדיכאון טיפול מיוחד?

הטיפול המומלץ היום לדיכאון הוא שילוב של טיפול תרופתי, לרוב SSRI למיניו, עם טיפול פסיכולוגי. טיפול קוגניטיבי-התנהגותי נחשב כטיפול שיכול לסייע למטופל שסובל מדיכאון, להבין כיצד צורת החשיבה שלו ואופן ההתנהגות שלו משפיעים על מצב רוחו, ובאמצעות אקטיבציה התנהגותית, עבודה על סכמות חשיבה ואימון באי-הזדהות עם מחשבות, אפשר בין היתר, לאפשר טיפול אפקטיבי.

לצד כך, ישנם מצבים שטיפול שמדגיש היבטים בינאישיים (IPT) יכול להיות יעיל לטיפול בדיכאון, ובמצבים חמורים במיוחד ניתן לטפל גם בגרייה מגנטית מוחית עמוקה. כאשר יש מחשבות אובדניות פעילות, לעיתים רצוי לשלב התערבויות דיאלקטיות (DBT).

חשוב לטפל בדיכאון באופן מותאם ומיידי

לדיכאון לרוב נלוות מחשבות שליליות על העצמי, יחד עם סכמה של פגימות שמעוררת בושה ואשמה. חשוב לזכור שאין מה להתבייש בדיכאון – זו עוד הפרעה כמו כל הפרעה אחרת, ומי שסובל ממנה חש מצוקה אדירה ובדידות. חשוב מאוד להיעזר בסביבה ובטיפול פסיכולוגי על ידי פסיכולוג מומלץ, כדי להתמודד טוב יותר עם המצב, ולשפר את איכות החיים. חשוב לציין שלדיכאון יש קורילציות גם עם מדדי בריאות גופנית, כך, שטיפול מותאם בו חשוב מאוד גם לבריאות הנפשית וגם לבריאות הפיזית.

תחומי מומחיות:
דיכאון

אנשי מקצוע בתחום

דיכאון

עוד מאמרים שיעניינו אותך