תפריט נגישות

גיליון 13/20 - מה החלומות שלנו מנסים להגיד לנו?

 • 28/10/2020

  התקופה בה אנו חיים מאז שנכנס חלומות העסיקו את בני האדם משחר ההיסטוריה – החל מיוסף עליו מסופר בתנ"ך שפירש את החלומות של פרעה, דרך פרויד שנעזר בפירוש חלומות כאשר פיתח את הטיפול הפסיכולוגי, ועד שיחות סלון שנפתחות במשפט "אתם לא מאמינים איזה חלום חלמתי!". אז למה הם כל כך מרתקים אותנו? מה הם יכולים ללמד אותנו על עצמנו? ומה הן חוויות כמו חלום צלול, סיוט או חלום שחוזר? התשובות לכל אלו בכתבות המרתקות שאספנו לכם השבוע

 • איך נוכל לפרש חלומות?
 • איך נוכל לפרש חלומות?

  התעוררת בלילה שטוף זיעה מחלום שאתה מנסה להבין? אולי את מנסה לחפש אחר משמעות של חלום שמופיע שוב ושוב כבר שנים? או אולי יצא לך לתהות מה הסיבה לכך שבחלומות שלך מופיע אדם מהעבר, או בעל חיים מסוים? עבור אנשים רבים, החוויה הנוצרת בעת החלימה עשויה להיות מורכבת וחידתית ביותר והיא נוטה לעתים לייצר דחף להבין מדוע חלמנו דבר מה מסוים. המאמר הנוכחי ינסה לעשות מעט סדר בנושא וינסה לענות על השאלה - כיצד תוכלו לפרש חלומות?.

  למאמר המלא >>


 • שמש נצחית בחלום צלול – על חלימה מודעת וחלומות צלולים

  אתם אולי מכירים את זה: הלכתם לישון, נרדמתם, כבר ממש ישנתם, חלמתם חלום נהדר, או אולי נורא – והייתם מודעים לגמרי למה שהתרחש בו. ההיית או חלמתי חלום? התשובה על שאלה זו תהיה חלמתם חלום, כן, אבל מסוג של חלומות צלולים או מה שנקרא גם חלימה מודעת (ובאנגלית Lucid Dreams). מה זה חלום צלול? כיצד מתרחשת חלימה מודעת? מה בינה לבין חוויה חוץ גופית? וגם – כיצד ניתן להתאמן עליה? כל התשובות במאמר הבא.

  למאמר המלא >>


 • סמלים בחלום: חלום או מציאות?

  יצד אפשר לפרש חלום על נחש או לפענח את משמעותה של סדרת חלומות על חתונות? האם כדאי להמנע מנסיעות ארוכות אחרי חלום על תאונת דרכים? משחר ההיסטוריה האנושית גילו בני האדם סקרנות והתעניינות רבה ביחס לחלומותיהם, אשר נתפשו תמיד כמבע פסיכו-רוחני של הנפש. גרסאות שונות התקיימו ביחס להבנת החלום. יש שראו בו את פעילות כוחות הנסתר וייחסו להם ערך נבואי ויש שראו בהם הד לאירועי עבר אישיים או כלל אנושיים וקישרו לגלגולים קודמים. כמו כן, יש שמדגישים את הסמלים המופיעים בחלומות ומקנים להם קודים קבועים של פענוח- פרח משמעותו צמיחה ולבלוב, המספר 7 פירושו ברכה וכך הלאה.

  למאמר המלא >>


 • חלומות חוזרים: למה זה קורה?

  מיינדפולנס (קשיבות) הוא תרגול שריקי מתארת חלומות חוזרים על ריצה ביער חשוך אשר החלו להופיע בילדותה ומופיעים אחת לזמן מה גם בבגרותה. אירית מתעוררת שוב ושוב בבהלה מחלומות בהם היא לא מספיקה להגיע לשירותים. תומר שם לב כי בכל פעם שהוא מתחיל קשר זוגי, הוא חולם שאמו שנפטרה בילדותו מגיעה אליו הביתה כדי להכיר את בת הזוג. מה משמעותם של חלומות חוזרים אלו? מדוע אנו חולמים שוב ושוב את אותו החלום, ואיך מפענחים חלומות חוזרים?.

  למאמר המלא >>