תפריט נגישות
חיפוש

חלומות חוזרים: למה זה קורה?

חלומות חוזרים: למה זה קורה?

פורסם על ידי צוות בטיפולנט

ריקי מתארת חלומות חוזרים על ריצה ביער חשוך אשר החלו להופיע בילדותה ומופיעים אחת לזמן מה גם בבגרותה. אירית מתעוררת שוב ושוב בבהלה מחלומות בהם היא לא מספיקה להגיע לשירותים. תומר שם לב כי בכל פעם שהוא מתחיל קשר זוגי, הוא חולם שאמו שנפטרה בילדותו מגיעה אליו הביתה כדי להכיר את בת הזוג.
מה משמעותם של חלומות חוזרים אלו? מדוע אנו חולמים שוב ושוב את אותו החלום, ואיך מפענחים חלומות חוזרים?

"והנה חלמתי חלום..."

חלומות הם אחת התופעות הפסיכולוגיות המסתוריות והמסקרנות ביותר: במהלך השינה מוחנו עובר בשלב מסוים למצב הדומה מאוד למצב התודעה במהלך הערות, ומייצר שפע רשמים, סיפורים והתרחשויות אותם אנו נוטים לזכור כחלומות. חוקרים מתחומים שונים הציעו כי לחלימה יש תפקידים קוגניטיביים ורגשיים שונים: כך, למשל, חלומות מאפשרים לנו לעבד מידע וגירויים אשר נקלטו במוחנו במהלך היום ולעיתים אף מאפשרים לנו אפילו לתרגל מיומנויות או פעולות שאנו מנסים ללמוד ביום יום. חלק מהמחקרים מצביעים על כך שהחלומות מאפשרים לנו לעבד אירועים טראומטיים ולהתמודד איתם באופנים חדשים ושונים.
אחת הגישות המרכזיות להבנת חלומות מתמקדת בהיבטים הרגשיים של החלום. גישה זו הוצעה כבר על ידי זיגמונד פרויד, אבי הפסיכואנליזה, ופותחה באופן משמעותי על ידי ממשיכיו. מעבר לגישות השונות של פירוש חלומות אשר מציעות גישות שונות, תפיסה זו יוצאת מהנחה כי בעת השינה שליטתנו בעצמנו ובתודעתנו מתרופפת, כך שאזורים פחות מודעים בנפשנו באים לידי ביטוי. כך, החלומות חושפים קונפליקטים, דחפים, רגשות ומשאלות אשר לא תמיד אנו ערים אליהם.

  

חלומות חוזרים

אנשים רבים מדווחים על חלומות חוזרים אשר מלווים אותם לאורך תקופות ממושכות, לעיתים אף לאורך שנים רבות. בחלק מהמקרים חלומות חוזרים יחזרו על עצמם באופן מדויק ובמקרים אחרים אותם חלומות חוזרים יופיעו בוריאציות דומות אך שונות זו מזו. למשל, אנשים רבים מתארים חלומות חוזרים ודומים על אסונות טבע (רעידות אדמה, צונאמי) אשר מסתיימים בחלק מהמקרים בתוצאות הרסניות, בעוד שבמקרים אחרים החולם ויקיריו ניצלים.
כיצד להבין חלומות חוזרים אלו?

אם אנו יוצאים מהנחה כי החלום מבטא תכנים נפשיים בלתי מודעים, הרי שהופעתם של חלומות חוזרים משמעה שהנפש שלנו עסוקה בתוכן נפשי מסוים אשר ממתין לעיבוד והתייחסות. כאשר חלום מופיע באופן חד פעמי ואנו מנסים לברר את משמעותו, אנו מזהים פעמים רבות כיצד הוא מושפע מחוויות ורשמים רגשיים עכשוויים. לעומת זאת, חלומות חוזרים מעידים בדרך כלל על כך שהנפש שלנו מנסה למשוך את תשומת ליבנו לתוכן, רגש או חוויה בלתי מעובדים אשר נוכחים בחיינו אך לא זוכים לעיבוד מספק.

דוגמה שכיחה היא הדוגמה של "חלומות עירום": חלומות בהם אנו מוצאים את עצמנו עירומים, מבוהלים ומבוישים באמצע רחוב או אירוע חברתי. חלומות אלו קשורים פעמים רבות לחוויות או לפחדים מפני חשיפה של היבטים שנו חשים פחות בנוח איתם. בהתאם, חלומות חוזרים של עירום עשויים להעיד על פגיעות או רגישות גבוהה סביב נושאים של כישלון ופגיעה בדימוי העצמי. דוגמה שכיחה נוספת היא כאמור הדוגמה של חלומות חוזרים על אסונות טבע, הקשורים פעמים רבות לתחושה כללית של פגיעות וחוסר אמון בקשרים בין אישיים. חלומות חוזרים מסוג זה עשויים להעיד על כך שגם אם אנו מנהלים קשרים בין אישיים חיוביים ומשמעותיים, מתחת לפני השטח קיימים פחדים וחוסר אמון בבני אדם אחרים.

פענוח חלומות חוזרים

ההבנה כי חלומות חוזרים מבטאים עיסוק בתכנים לא מודעים היא צעד ראשון, אך לא אחרון בפענוח של אותם חלומות חוזרים. כפי שכולנו יודעים, חלומות כוללים פעמים רבות סיטואציות ודמויות מטושטשות: "היה לו את השפם של אבא שלי אבל הוא לא נראה כמוהו...", "הייתי במין בניין מוזר, זה נראה כמו מלון אבל ההרגשה היתה שאנחנו באיזה בסיס צבאי", "לא יודע מה עשינו שם, אולי חיפשנו משהו? או שבעצם היינו בדרך לאיזה פיקניק?".

פרויד היה הראשון אשר הציע כי מערכת ההגנות הנפשיות שלנו מונעת מהתכנים הלא מודעים להתבטא בחלום באופן ישיר, מאחר וביטוי ישיר שלהם היה מעורר בהלה רבה מדי ופוגע בשינה, החיונית לתפקודינו. בהתאם, פרויד הציע כי התכנים הלא מודעים המעסיקים אותנו מוסווים על ידי סמלים (למשל, מערה שמשמעותה המוסווית היא ואגינה), עיבוי (ערבוב בין דמויות שונות), התקה בין דמויות (למשל, חלום על מריבה עם הבוס שמייצגת מריבה עם האב) ומנגנוני הסוואה נוספים. כדי לגלות את החבוי מאחורי הסוואות אלו, פרויד טען כי יש להתבונן באסוציאציות הספונטניות העולות בתגובה למרכיבי החלום השונים.

בהתאם לתפיסה זו, פענוח חלומות חוזרים כרוך בהתבוננות בחלום ממספר פרספקטיבות:

חשיפת סמלים: זיהוי המשמעות הסמלית שיש לאלמנטים שונים בחלום. בנקודה זו חלוקות הדעות כך שחלק מהגישות מאמינות בקיומן של משמעויות אוניברסאליות לסמלים (למשל, נחש תמיד יסמל את איבד המין הגברי), בעוד שגישות אחרות טוענות כי משמעותו האישית של הסמל עבור החולם הספציפי היא הרלוונטית ביותר.

אסוציאציות אישיות: התבוננות באסוציאציות האישיות- הזיכרונות, הרגשות, הרשמים והתחושות- אשר עולות בתגובה להיבטים השונים בחלום, והבנת משמעות החלום עבור החולם הספציפי.

עיתוי הופעת החלום: עיגון הופעת החלום בנסיבות חייו העכשוויות של החולם, וניסיון להבין מדוע החלום הופיע דווקא עכשיו. למשל, לחלום על בגידה בבן הזוג עשויה להיות משמעות שונה מאוד כאשר הוא מופיע רגע לפני החתונה או רגע לאחר מריבה קשה.

דפוס הופעת החלום לאורך זמן: במקרה של חלומות חוזרים, כדאי לנסות ולזהות האם קיים דפוס קבוע המאפיין את הופעתם של חלומות חוזרים. למשל, האם חלומות חוזרים על נפילה מצוק מופיעים תמיד לפני התחלות חדשות המלוות באתגרים חדשים, או דווקא בדיוק כאשר קשרים זוגיים הופכים אינטימיים ורציניים יותר?

כלומר, פתרון חלומות חוזרים הוא תהליך אשר מכוון ל"דיבוב" של האזור הלא מודע בנפשנו, אשר קורא לנו לעיבוד והתייחסות.

תחומי מומחיות:
פירוש חלומות

אנשי מקצוע בתחום

פירוש חלומות

עוד מאמרים שיעניינו אותך