תפריט נגישות
חיפוש

Sex therapy for couples - טיפול זוגי ומיני

טיפול זוגי ומיני הנה שיטת פסיכותרפיה אשר מסייעת במקרים בהם קיים קושי באינטימיות המינית בין בני הזוג. הקושי עשוי להיות הדדי, או לנבוע מקשיים בתפקוד המיני של אחד מבני הזוג. טיפול זוגי ומיני מבקש לסייע לבני הזוג למצוא שפה אינטימית משותפת, ולהתקרב, בגוף ובנפש.

מתי פונים לטיפול?

נשים וגברים רבים עשויים להתמודד עם קשיים שונים בתפקוד ובאינטימיות המינית. יש אשר מגיעים למערכת היחסים הזוגית עם מסרים בעיתיים שהפנימו ו"הביאו" איתם" לקשר. למשל, תחושות אשמה או גועל מיחסי מין, מסרים כפולים לגבי הפגנה של מיניות או חינוך לקוי לגבי יחסי מין. בעיות אלו ונוספות עשויות להתבטא גם במסגרת הפרעות בתפקוד המיני מסוגים שונים. למשל, נשים התמודדות עם כאב בזמן חדירה או עם העדר אורגזמה, או גברים הסובלים מחוסר זקפה, אובדן זקפה עם חדירה או שפיכה מוקדמת. טיפול זוגי ומיני מסייע במקרים של הפרעות אלו ואחרות, אשר עשויות להופיע באופן קבוע או לסירוגין, בשלבים שונים לאורך החיים.

דגשי הטיפול

אינטימיות מינית הנה צורת תקשורת אשר מצריכה פתיחות וקרבה, בה יש מקום לפנטזיה ומשחק, אך גם לחששות ולפחדים. טיפול זוגי ומיני מבקש לבדוק את האופן שבו הקשר הזוגי משפיע על המיניות של בני הזוג. ישנם למשל מקרים בהם האינטימיות המינית הייתה חזקה בתחילת הקשר, אך דעכה עם השנים. 

במקרים שכאלה טיפול זוגי ומיני מסייע לבני הזוג למצוא מחדש אזורים של חידוש וריגוש, למשל באמצעות תרגילים והתנסויות - פינוי זמן איכות, השקעה מחודשת בהקשבה לצרכיו של השני, ותרגולים שונים בקשר האינטימי. במקרים אחרים קרירות מינית מבטאת פערים שונים בחיבור בין בני הזוג סביב סיטואציות מיניות. ישנם למשל בני זוג אשר בזמן יחסי מין נוטים להיות מרוחקים יותר מבחינה מנטלית בעוד אחרים מחפשים יותר תקשורת וקרבה. טיפול זוגי ומיני מאפשר מסייע לבני הזוג לשוחח על הקשיים והפחדים שלהם, ולמצוא סביבם נקודת מפגש.

טיפולים נפוצים

טיפול זוגי מיני הנו סוג של טיפול מיני אשר מתקיים בפורמטים שונים, ונשען על גישות תיאורטיות שונות. למשל, טיפול זוגי ומיני בפורמט של טיפול דינאמי עשוי להתמקד באופן בו העבר של כל אחד מבני הזוג משפיע על התפיסות שלו לגבי זוגיות ומיניות. לעומת זאת, טיפול זוגי ומיני בפורמט של טיפול התנהגותי עשוי למשל להתבסס על טכניקת חשיפה הדרגתית -  תכנית רב שלבית של התנסויות, אשר בהדרגה בונה קרבה פיזית חדשה בחדר המיטות. ישנם טיפולים אשר משלבים ביופידבק - משוב ממוחשב לתגובות גופניות, למשל כדי לסייע לנשים לשכלל את שליטתן בשרירי פתח הנרתיק. כאשר בוחרים טיפול זוגי ומיני חשוב לבחור את סגנון הטיפול אשר שני בני הזוג יחושו בו בנוח.


תחומי מומחיות:
טיפול זוגי ,טיפול מיני

אנשי מקצוע בתחום

טיפול זוגי