תפריט נגישות

Edna B. Foa - עדנה פואה

פרופסור עדנה פואה הינה פסיכולוגית ישראלית אמריקאית שפיתחה את השיטה הטיפולית חשיפה ממושכת - שיטה טיפולית שנחשבת למהפכנית בתחום הטיפול בטראומה ומחקרים רבים מצביעים על כך שהיא מפחיתה באופן משמעותי סימפטומים פוסט טראומטיים עבור כ-80% מהסובלים מההפרעה.

פרופסור פואה נולדה בישראל בשנת 1937, החלה את דרכה המקצועית בלימודי הוראה ועבודה עם נוער שהתדרדר לעבריינות. לאחר שנה של הוראה היא החליטה להפוך לפסיכולוגית. פרופ' פואה סיימה תואר שני בפסיכולוגיה קלינית וכן קיבלה תואר דוקטור בשנת 1970. החל משנות ה-80 היא חוקרת את השפעתם הפסיכולוגית של אירועים טראומטיים וחרדות ואת הטיפול בהם.

שיטת הטיפול חשיפה ממושכת, אותה פיתחה, נחשבת לאחת משיטות הטיפול המובילות בעולם בטיפול בנפגעי חרדה והפרעת פוסט טראומה.

חשיפה ממושכת הינה טיפול קצר מועד העוסק בעיבוד מחדש של החוויה והזיכרונות הטראומטיים, באמצעות חשיפה מבוקרת לתכנים הטראומטיים בסביבה טיפולית בטוחה וכן באמצעות קבלת ידע של המטופל אודות ההפרעה הפוסט טראומטית, מקורותיה ודרך ההתמודדות עמה.

במרוצת השנים פרסמה פרופ' פואה למעלה מ-300 מאמרים ופרקי ספרים, זכתה בפרסים רבים ונכללה ברשימת האנשים המשפיעים ביותר לשנת 2010 על ידי מגזין טיים. היא נחשבת לאחת החוקרות הפסיכולוגיה המשפיעות ביותר של דורנו ואחת מחלוצות הפסיכולוגיה המבוססת מחקר.


אנשי מקצוע בתחום

פוסט טראומה