תפריט נגישות

Couples therapy after infidelity - טיפול זוגי אחרי בגידה

טיפול זוגי אחרי בגידה מסייע לבני זוג להתמודד עם השלכותיה של בגידה על מערכת היחסים. בגידה במסגרת זוגיות הנה התמודדות קשה מאוד, אשר לרוב מזמנת משבר זוגיות טעון וסבוך. ואכן, ישנם מקרים לא מבוטלים בהם בגידה מובילה לפרידה או גירושין. יחד עם זאת, לעיתים ניתן להתמודד עם הגורמים שבשורש הבגידה, ולנצל את המקרה כהזדמנות להתקרבות מחודשת. טיפול זוגי אחרי בגידה הנו סוג של פסיכותרפיה במסגרתה עובד סוציאלי מוסמך, פסיכולוג או איש טיפול אחר עם הכשרה מתאימה מסייעים לבדוק לאן מועדות פני הזוג ולראות כיצד ניתן להמשיך קדימה - ביחד או לחוד.

מה הבגידה מספרת על הקשר?

במסגרת טיפול זוגי אחרי בגידה המטפל ובני הזוג מתחקים יחד אחר הסיבות שעומדות מאחורי הבגידה. לעיתים בגידה מהווה תמרור שמאותת על קיומה מצוקה אחרת בקשר, שלא מקבלת ביטוי ישיר. לדוגמא, בני זוג שמשתדלים מאוד להימנע מעימותים עשויים להשתמש בבגידה בתור אמצעי תקשורת עקיף לביטוי מתיחויות אחרות שעד כה לא הציפו לפני השטח. במקרים אחרים הבגידה מהווה ניסיון לברוח מאינטימיות בקשר ולשמור על מרחק. ישנם מקרים בהם בגידה היא דרכו של בן או בת זוג לחפש ריגוש מיני ולעומת זאת מקרים בהם החיפוש הוא אחר אינטימיות רגשית שהצטננה בתוך מערכת היחסים. יהיו הסיבות אשר יהיו, טיפול זוגי אחרי בגידה דוגל בהצפתן אל פני השטח, ורואה בהן חומר משמעותי לעיבוד משותף.

האם ניתן לגשר על הפערים?

טיפול זוגי אחרי בגידה מאפשר לבני הזוג לבחון האם הסיבות לבגידה ניתנות לגישור. כאשר הבגידה מבטאת למשל ריחוק או פערים בין הצרכים של בני הזוג, טיפול זוגי אחרי בגידה מסייע לבדוק האם בני הזוג מעוניינים ומסוגלים לעבור עם הצד השני תהליך של התקרבות ושל מציאת שפה משותפת. לא פעם טיפול זוגי אחרי בגידה מתמקד ב"ניעור" הקשר ואיחוי התקשורת, באם זאת באמצעות עידוד שיחות כנות על הרגשות והרצונות של כל אחד מהצדדים, קביעת זמן איכות של בני הזוג בלבד, השקעה מחודשת ביחסים האינטימיים ועוד.

ולאן הולכים הכעסים?

התמודדות עם בגידה הנה תהליך מאד טעון ומכאיב, כמובן לצד הנבגד אך לעיתים גם לצד הבוגד. על כן, אחד מאתגריו המשמעותיים של טיפול זוגי אחרי בגידה הנו בהכלה ועיבוד של הרגשות הקשים שהבגידה מציפה. טיפול זוגי אחרי בגידה מסייע לבני הזוג להכיר ברגשות כגון כעס, עלבון וקנאה, כך שרגשות אלו מצד אחד יוכלו לקבל ביטוי לגיטימי, ומצד שני לא יהפכו לכוח הרסני אשר יחבל במאמצי הזוג להתגבר על הקשיים, למשל, בניסיונות נקמה דרך הילדים והמשפחה. טיפול זוגי אחרי בגידה נותן לגיטימציה והכרה בפגיעה, אך מכוון את בני זוג לתהליך, גם אם ממושך, שבסופו השלמה, מחילה ואיחוי של הפצעים.


תחומי מומחיות:
טיפול זוגי

אנשי מקצוע בתחום

טיפול זוגי