תפריט נגישות
חיפוש

Couples counseling for same sex couples - ייעוץ זוגי לזוגות חד מיניים

זוגיות הנה מערכת יחסים אינטימית ארוכת טווח, אשר נמצאת בתהליך מתמיד של בנייה ושינוי. במסגרת זאת, בני הזוג עשויים להתמודד לאורך השנים עם משבר זוגיות מסוגים שונים. גם מערכת יחסים של זוגות חד מיניים, למשל זוגיות הומוסקסואלית או לסבית, עשויה להיתקל בקשיים. למרות שלא פעם בני הזוג צולחים את הקושי בכוחות עצמם, ייעוץ זוגי לזוגות חד מיניים מסייע לבני הזוג להתקרב מחדש ולשתף פעולה. הייעוץ ניתן על ידי איש מקצוע מוסמך, לרוב על ידי פסיכולוג או עובד סוציאלי במסגרת סוגי ייעוץ זוגי או טיפול זוגי למניהם. במקרים מסוימים הפניה לטיפול נעשית לאחר שאחד מבני הזוג מטופל באמצעות פסיכותרפיה למשל טיפול פסיכודינמי או טיפול קוגניטיבי התנהגותי כלשהו.

אתגריה של זוגיות חלוצית בחברה

כל זוג אשר נכנס למערכת יחסים, מוצא עצמו משתתף בקשר שהוא מחד מאוד אישי וייחודי לו, ומאידך מעוצב גם על ידי נורמות חברתיות. כאשר מדובר במערכת יחסים הטרוסקסואלית, ישנן למשל ציפיות חברתיות לגבי חלוקת התפקידים בין בני הזוג. אמנם עם השנים חלוקה זו עוברת שינויים, למשל בכל הקשור לאקטיביות הגוברת של נשים בשוק העבודה, ולמעורבות המורחבת של הגברים בגידול הילדים, אך עדיין, בני הזוג נמצאים בדיאלוג מתמיד עם מוסכמות וציפיות חברתיות שכבר נוסחו. לעומת זאת, זוגיות חד מינית הנה תופעה חברתית יחסית חדשה. כתוצאה מכך בני הזוג מצוידים במשמעותית פחות הנחות וציפיות מוקדמות, לגבי האופן שבו מתנהלת מערכת היחסים. מצב זה עשוי לייצר אי ודאות ושאלות שונות סביב תפקידו של כל אחד מבני הזוג בקשר - מה תפקידי כבן או כבת זוג? וכהורה? באיזו תמיכה אני מעוניין? מה אני מחויבת להעניק? ייעוץ זוגי לזוגות חד מיניים מאפשר לבני הזוג להתמודד עם אי הודאות והלחצים שהתמודדות זו עלולה לייצר.

מקיימים זוגיות בסביבה אמביוולנטית

למרות שבמדינות רבות בעולם המערבי ישנה מגמה חיובית של קבלה ולגיטימציה, מערכת יחסים חד מינית הנה קשר שעדיין זוכה לפחות לגיטימציה לעומת זוגיות הטרוסקסואלית. מדינות רבות עדיין לא מאפשרות לזוגות חד מיניים להינשא, ואף בישראל, זוגיות חד מינית לא נחשבת ללגיטימית על פי ההלכה היהודית. כתוצאה מכך בני הזוג עשויים להיתקל ביחס אמביוולנטי ולפעמים לא מקבל מהסביבה. ייחס שכזה עלול לשים לחצים על בני הזוג, אשר מוצאים עצמם לא פעם נאבקים על ההכרה בקשר שלהם, למשל מול המשפחה, החברים או מקום העבודה. ייעוץ זוגי לזוגות חד מיניים מסייע לבני הזוג להתמודד עם מאבקים אלו ועם השלכותיהם על הקשר הזוגי.

כי בזוגיות, כמו בזוגיות...

זוגיות הנה קשר אינטימי בין שני אנשים, כך שבאם מדובר בזוגיות הטרוסקסואלית או חד מינית, בני הזוג מתמודדים במקרים רבים עם אתגרי זוגיות דומים. לכן, במקרים רבים ייעוץ זוגי לזוגות חד מיניים, מסייע לבני הזוג להתמודד עם קשיים אשר לעיתים זהים לאלו שעולים במסגרת ייעוץ זוגי לזוגות הטרוסקסואלים. למשל, באפשרותו של ייעוץ זוגי לזוגות חד מיניים לסייע לזוגות ללמוד לנהל ויכוחים באווירה חיובית ובונה, להתמודד עם אתגרים שונים של הורות צעירה, להצית מחדש את הרומנטיקה אשר עשויה לדעוך בשל שחיקה, ועוד.


ביבליוגרפיה

Using relationship education programs with same-sex couples: A preliminary evaluation of program utility and needed modifications. Whitton, Sarah W.; Buzzella Brian A. Marriage & Family Review, Vol 48(7), Oct 2012, 667-68

תחומי מומחיות:
טיפול זוגי ,ייעוץ זוגי

אנשי מקצוע בתחום

טיפול זוגי