תפריט נגישות

Cognitive Behavioral Therapy for Phobias - טיפול קוגניטיבי התנהגותי בפוביות

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בפוביות הנה פסיכותרפיה המבקשת להביא להקלה בסימפטומים של מגוון פוביות, באמצעות שינוי דפוסי חשיבה בעיתיים, ובאמצעות התנסות מחודשת בשטח, אשר תיצור חוויה חדשה ונעימה יותר, מול הגורמים שמעוררים את הפוביה.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בפוביות – רקע

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בפוביות הנו טיפול קצר מועד אשר מכוון להביא להקלה מהירה ככל הניתן במגוון סימפטומים. טיפול קוגניטיבי התנהגותי נפוץ במיוחד בטיפול בסוגי הפרעות חרדה בכלל, ובסוגים של פוביה בפרט. פוביה הנה מונח שמתאר פחד מופרז מאובייקט כלשהו או מסיטואציה מסוימת. הפחד גורם לאדם להימנע מאותו אובייקט או סיטואציה, ובכך עשוי להגביל ולפגוע בשגרת היום יום. למשל, פוביה של פחד טיסה הנה מצב בו האדם חש סימפטומים של חרדה נוכח עליה למטוס, ולפעמים מעצם המחשבה על טיסה. כחלק מכך יכולות להופיע מחשבות על קטסטרופות, כמו גם הזעה, דופק מוגבר, קשיי נשימה ועוד. מתוך הרצון להימנע מתגובות אלו, האדם עלול להימנע מלטוס, גם במחיר של להפסיד נסיעות במסגרת העבודה או חופשות במחיצת יקיריו.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בפוביות – איתגור דפוסי החשיבה שבבסיס הפוביה

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בפוביות רואה בפוביה בתור תוצר של דפוסי חשיבה בעיתיים. הפסיכיאטר והפסיכואנליטיקאי בק אהרון חילק את דפוסי החשיבה הבעייתיים לקטגוריות, אותן כינה הטיות חשיבה. הטיות אלו עומדות בבסיס של מצוקות רגשיות שונות, גם במקרים של פוביות. למשל, הטיה מסוג הכללת יתר מתארת מקרים בהם האדם מבצע הכללה גורפת על סמך אירוע בודד. לדוגמא, פוביה מכלבים עשוי להיווצר לאחר נשיכה מכלב, כאשר האדם אשר ננשך מסיק כי "כל הכלבים נושכים" ומבקש להימנע מכלבים בעתיד, בכדי לא לחוש חרד. במסגרת טיפול קוגניטיבי התנהגותי בפוביות המטפל מבקש לאתגר את אותם דפוסי חשיבה, ולבדוק עם המטופל את המידה שבה הדפוסים רציונאליים ומשקפים את המציאות. טיפול קוגניטיבי התנהגותי בפוביות מבקש להחליף את הדפוסים הבעייתיים בדפוסים חדשים, יותר גמישים וחיוביים. למשל, במקרה של חרדה מכלבים, יתכן כי הכללת היתר תוחלף במחשבות כגון "יש כלבים מסוכנים, אבל רובם המכריע לא מזיק לי".

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בפוביות – חשיפה לגורם הפוביה

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בפוביות מבקש להחליף את דפוסי החשיבה הבעייתיים גם באמצעות חשיפה הדרגתית של המטופל לגורמים או לסיטואציות אשר מעוררים את הפוביה, בשילוב טכניקות הרפיה אשר יסייעו להוריד את רמת החרדה שעולה, נוכח הגורם או המצב המאיים. מטרת החשיפה לצד ההרפיה היא ליצור התנסות חדשה, אשר תלמד את המטופל להגיב באופן יותר חיובי ופחות חרד. תחילה החשיפה מתבצעת לרוב באמצעות דמיון מודרך במסגרתו יתבקש המטופל לדמיין את הגורם לפוביה. לאחר מכן תתבצע החשיפה בשטח. למשל, במקרה של פוביה מכלבים, המטופל ידמיין כלבים שונים. לאחר מכן יתבונן בצילומים של כלבים, ובהמשך ייחשף לכלבים - תחילה לכלבים קטנים, בחדר הטיפולים, ובהמשך לכלבים יותר ויותר גדולים, גם ברחוב. כמו כן ישנה טכניקת חשיפה אינטנסיבית ומהירה יותר, אשר מכונה הצפה.


אנשי מקצוע בתחום

טיפול קוגניטיבי התנהגותי - CBT