תפריט נגישות
חיפוש

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בחרדה - טיפול קוגניטיבי התנהגותי בחרדה

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בחרדה הנו טיפול אשר מבקש להביא להקלה במגוון הפרעות חרדה. מדובר בטיפול אשר רואה במצוקה נפשית בכלל ובחרדות בפרט, בתור תוצר של דפוסי חשיבה שליליים, ובתור תגובה שנלמדה במסגרת התנסות לא נעימה בעבר.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בחרדה – מתי פונים?

טיפול קוגניטיבי התנהגותי הנו סוג של פסיכותרפיה אשר החל לצמוח בשנות ה 60 של המאה הקודמת, והפך לפופולארי במגוון תחומים, בייחוד בסוגים של סימפטומים של חרדה. למשל, חרדה חברתית, אגורפוביה, הפרעה טורדנית כפייתית (OCD) ועוד. כיום קיים טיפול קוגניטיבי התנהגותי במבוגרים, לצד טיפול קוגניטיבי התנהגותי בילדים, כאשר מהלך הטיפול מאוד דומה. טיפול קוגניטיבי התנהגותי בחרדה פופולארי בייחוד משום שמדובר בטיפול קצר מועד, אשר מכוון להביא להקלה מהירה בסימפטומים של החרדה. במקרים בהם החרדה מסבה מצוקה רבה, מומלץ לתאם פגישה עם פסיכיאטר/ית ולהתייעץ לגבי מתן תרופות נגד חרדה, אשר יכולות לזרז את קצב התקדמות הטיפול ולהוריד ביתר יעילות את מפלס החרדה.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בחרדה – מהלך הטיפול

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בחרדה מורכב ממספר שלבים. תחילה מנוסחת מטרת הטיפול, בהתאם לסוג החרדה ממנה סובל המטופל. לאחר מכן מתמקד הטיפול בשני היבטים:

1. שינוי דפוסי חשיבה - טיפול קוגניטיבי התנהגותי בחרדה מסתמך על ההנחה לפיה חרדה הנה תוצר של דפוסי חשיבה בעיתיים, המכונים היוריסטיקות (הטיות מחשבתיות). למשל, יתכן כי חרדה חברתית נובעת מהיוריסטיקה המכונה הכללת יתר. כך לדוגמא, אדם הסובל מחרדה מכלבים עשוי לחשוב ש"כל הכלבים נושכים". דוגמא להיוריסטיקה נוספת הנה פרסונליזציה, למשל מחשבות כגון "כל הכלבים רוצים לנשוך דווקא אותי". טיפול קוגניטיבי התנהגותי בחרדה מבקש לאתגר את אותן היוריסטיקות, ולהראות למטופל כיצד הן לא תואמות למציאות בשטח. לצד זאת המטפל מבקש להחליף את דפוסי החשיבה בדפוסים חדשים, יותר חיוביים וגמישים. למשל "למרות שיש כלבים מסוכנים, רובם לא יזיקו לי".

2. חשיפה הדרגתית לגורם החרדה - טיפול קוגניטיבי התנהגותי בחרדה מתמקד לא רק בדפוסי החשיבה, כי אם בהתנסות של המטופל בשטח, כגורם אשר מעצב את החשיבה והרגש שלו. למשל, במקרה של חרדה חברתית, יתכן כי החרדה נוצרה או החריפה בשל סיטואציות חברתיות בעבר, בהן האדם חש דחוי. חוויות שכאלו יוצרות אצל האדם קישור בין הסיטואציה לבין רגשות לא נעימים. במסגרת טיפול קוגניטיבי התנהגותי בחרדה, המטפל מעודד את המטופל להיות מעורב יותר ויותר באינטראקציות חדשות, במסגרתן יוכל לחוות התנסות שונה, יותר חיובית, ובכך ליצור קישור חדש בין הסיטואציות החברתיות, לבין רגשות נעימים יותר. לרוב התהליך הנו הדרגתי, כאשר בתחילה המטופל נחשף לסיטואציות המעוררות מעט חרדה, ובהדרגה נחשף לסיטואציות יותר ויותר מאיימות. במקביל לכך מתרגל המטופל שיטות שונות של הרפיה, אשר מסייעות לו להוריד את מפלס החרדה שהוא חש בהתנסות.


אנשי מקצוע בתחום

טיפול קוגניטיבי התנהגותי - CBT