תפריט נגישות

Anxieties treatment - טיפול בחרדות

טיפול בחרדות הוא שם כולל לטיפול במגוון מצבים המערבים חוויה של פחד חזק- ומוגזם ביחס לאיום הממשי במציאות החיצונית. טיפול בחרדות מבוסס במרבית המקרים על שילוב בין הבנת הגורמים לחרדה והסיבה לפריצתה בעיתוי ספיציפי, לבין טכניקות המכוונות לנטרול תפיסות מחשבתיות והתנהגויות בלתי רציונליות אשר מייצרים את החרדה ומשמרים אותה. זאת, לצד עידוד להגברת החשיפה וההתנסות במצבים מעוררי חרדה והקניית מיומנויות להתמודדות עם החרדה ושיכוכה. כאשר החרדה עזה וגורמת למצוקה או לפגיעה חמורה בתפקוד השוטף, ניתן להיעזר בתרופות נוגדות חרדה במקביל לטיפול הפסיכולוגי. טיפול בחרדות שונות מתבסס על עקרונות דומים, אך כולל שינויים והתאמות ספיציפיות לסוג החרדה.  

טיפול בחרדות: התקפי פאניקה

התקפי פאניקה הם מצבים של פחד עז המלווים בדרך כלל גם בתסמינים גופניים (רעד, הזעה, בחילה, כאבי ראש ובטן) ובמחשבות קטסטרופליות על כך שדבר מה נורא עומד להתרחש ("זה התקף לב", "אני עומד למות/ להשתגע"). בפועל, מצבים אלו נגרמים מעוררות יתר של המערכת הגופנית המעבירה מסר של התרעה בפני סכנה, גם כאשר סכנה זו אינה קיימת בפועל. אנשים אשר רגישים יותר לתגובות גופניות אלו נוטים לפרש אותן באופן קטסטרופלי וכך להגביר את החרדה. 

טיפול בחרדות הכוללות התקפי פאניקה מבוסס על זיהוי המחשבות הקטסטרופליות, רכישת מיומנויות הרגעה עצמית ושליטה בסימפטומים החרדתיים והכוונה להפסקת ההמנעות מפעילויות/סיטואציות מהן המטופל נמנע עקב חשש מהתקף פאניקה. כמו כן, הטיפול יכלול התבוננות בגורמים רגשיים וסביבתיים אשר קשורים בהתעוררות החרדה, כשינויי חיים מאיימים, אובדן וכן הלאה.

טיפול בחרדות אובססביות קומפולסיביות

הפרעה אובססיבית קומפולסיבית (OCD) היא הפרעה בה מתעוררת חרדה מאירוע שלילי (שריפה, מחלה, תאונה) ובעקבותיה מתפתחים טקסים ופעולות אובססיביות המיועדים להפחתת החרדה, ביניהם שטיפת ידיים, בדיקה חוזרת של נעילת דלתות וסגירת ברזים, חזרה על מנטרות ועוד. טיפול בחרדות מסוג זה מבוסס על הגברת המודעות לחוסר ההיגיון שבאמונות ("אם רק אשטוף ידיים מספיק- לא אחלה בסרטן") ובנייה של תוכנית הדרגתית להפחתת ההתנהגויות האובססיביות.

טיפול בחרדות ספיציפיות: פוביות, פחד קהל, פחד טיסה

חרדות ספיציפיות המשתייכות לקבוצת הפוביות הן חרדות ממוקדות הכוללת פחד והמנעות מאירועים וסיטואציות ספיציפיים, באופן שגורם למצוקה או לפגיעה בתפקוד בהיבט זה (לדוגמא: היעדר אפשרות לדבר בישיבות צוות, לטוס לחופשה משפחתית או לבקר חבר שמחזיק כלב). טיפול בחרדות ספיציפיות מבוסס על למידת טכניקות הרגעה עצמית ושליטה במחשבות לא רציונליות, ועל חשיפה איטית והדרגתית לגורמים מעוררי הפחד. למשל, אדם שסובל מפוביה מחרקים ייחשף באופן הדרגתי לתמונות של חרקים, סרט על חרקים, חרקים וכלוב וכן הלאה, כאשר המטפל מלווה אותו ומלמד אותו טכניקות נשימה והרפיה להתמודדות עם החרדה. עם הזמן מצטברות חוויות של שהייה עם מושא הפחד "בלי שקרה שום דבר נורא" והחרדה הולכת ופוחתת.

טיפול בחרדות כלליות: חרדה כוללת וחרדה חברתית

חרדה כללית היא מצב של דאגנות כרונית ומשמשכת סביב נושאים שונים, וחרדה חברתית מתייחסת למצב של חרדה, בושה, חוסר נוחות והמנעות מסיטואציות חברתיות שונות. חרדות אלו, בניגוד לחרדות ספיציפיות, נוטות להשפיע על מגוון סיטואציות ולכן טיפול בחרדות מסוג זה יתמקד לא רק בהתמודדות עם אירועים נקודתיים אלא בהתבננות מקיפה ומעמיקה יותר בגורמי החרדה, התפיסה העצמית והאופן בו נתפסים העולם ואנשים אחרים. 

לדוגמא, במסגרת טיפול בחרדות כלליות ניתן לסייע למטופל לזהות כי דאגנותו המוגזמת קשורה בנסיבות חייו הבלתי יציבות והעמוסות אירועים שליליים, כאשר עיבוד של אירועי חיים אלו מחזק את תחושת הביטחון והשליטה וכך מפחית את החרדה. לצד היבט טיפולי זה, טיפול בחרדות חברתיות וכלליות יכלול הכוונה לאימוץ התנהגות מסתגלת יותר והקניית מיומנויות להתמודדות עמה. למשל, אישה דאגנית תונחה להפחתת הטלפונים לבני משפחתה אשר פוגעים ביחסים עמם, ואדם ביישן יונחה להתאמן בכניסה לסיטוציות חברתיות לאחר שיילמד טכניקות להרגעה עצמית.

טיפול בחרדות בעקבות אירוע טראומטי

טיפול בחרדות המתעוררות בעקבות אירוע טראומטי, כלומר הפרעות פוסט טראומטיות, מבוססות על עקרונות דומים לאלו הננקטים במסגרת טיפול בחרדות אחרות, אך כוללות אלמנטים נוספים הייחודיים לטראומה. הפרעה פוסט טראומטית אינה כוללת רק חוויה של חרדה וניסיון להמנע מגירויים המזכירים את הטראומה (למשל, פחד ורצון להמנע מנהיגה לאחר תאונת דרכים), אלא גם זכרונות חודרניים, חלומות ופלשבקים מהאירוע. טיפול בחרדות בעקבות טראומה כולל, בהתאם, גם הקניית מיומנויות להתמודדות עם החרדות והנטייה להמנעות, וגם טכניקות שונות המכוונות לשחזור האירוע הטראומטי והתחושות שנלוו לו ועיבודן. עיבוד זה מביא, במרבית המקרים, לכך שהזכרונות הטראומטיים מאוחסנים טוב יותר במערכת הנפשית ואינם ממשיכים להופיע באופן חודרני ובלתי רצוי.
בין השיטות לטיפול בטראומה: SEE-FAR-CBT, חשיפה ממושכת


תחומי מומחיות:
חרדה

אנשי מקצוע בתחום

חרדה