תפריט נגישות
חיפוש

ADHD and anxiety - הפרעות קשב וריכוז וחרדה

הפרעות קשב וריכוז הן הפרעות נוירולוגיות אשר מופיעות בגילאים שונים. נמצא כי הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים נפוצות בקרב 3%-10% מהאוכלוסייה הצעירה, כאשר לעיתים הפרעות קשב וריכוז מופיעות בשילוב עם הפרעה נפשית או קושי אחר, למשל קשיי למידה או דיכאון כלשהו. מחקרים מראים כי 15%-35% מהמאובחנים עם הפרעות קשב וריכוז מתמודדים במקביל עם הפרעות חרדה לסוגיהן.

הפרעות קשב וריכוז וחרדה – סימנים נפוצים

הפרעות קשב וריכוז מתבטאות, כשמן, בקשיים בפונקציות הקשב והריכוז לטווח קצר. אלו המאובחנים עם הפרעות קשב וריכוז מתקשים למשל להתרכז בגירוי ספציפי לאורך זמן ונוטים להיות מוסחים ולקפוץ מגירוי לגירוי. לעיתים מופיעה התנהגות חולמנית ומפוזרת, הכוללת גם קשיים בהתארגנות ובניהול זמנים. כאשר הפרעת קשב וריכוז כוללת היפראקטיביות, ניתן להבחין במרץ רב ואי שקט, אשר עשוי להתבטא באימפולסיביות ובמקרים מסוימים גם בהתקפי זעם ובתנודתיות רגשית. חרדה לעומת זאת הנה מצב המתאר תחושת פחד מופרזת מול גירוי או סיטואציה. הפרעות חרדה נחלקות למספר סוגים וכוללות למשל הפרעה טורדנית-כפייתית (OCD), פוביה ואף חרדה חברתית

הפרעות קשב וריכוז וחרדה – כיצד ההפרעות קשורות זו לזו?

השילוב של הפרעות קשב וריכוז וחרדה כאמור נפוץ למדי, כאשר ישנן מספר השערות סביב שילוב זה. ראשית, יש הטוענים כי הפרעות קשב וריכוז וחרדה נובעות מאותם מנגנונים מוחיים. כמו כן, יש המשערים כי החרדה במקרים רבים מהווה תוצר של ההתמודדות המתמשכת עם אתגריהן של הפרעות קשב וריכוז. לדוגמא, אלו המתמודדים עם הפרעות קשב וריכוז המשלבות היפראקטיביות לעיתים נתקלים בקשיי תפקוד במסגרת בית הספר, למשל ביחסים עם המורים ובקשרים עם קבוצת השווים. התסכולים והחיכוכים במסגרות הללו עלולים לגרום להתפתחות של חרדה חברתית המאופיינת בחשש רב והימנעות מסיטואציות חברתיות. כמו כן, במצב של הפרעות קשב וריכוז וחרדה עשויה להופיע החמרה בסימפטומים של הפרעת הקשב והריכוז, היות והחרדה מייצרת מחשבות ורגשות אשר מוסיפים לנו "רעשים", שמקשים עלינו להתפנות ולהתרכז במשימות שמולנו. לכן, כאשר קיים חשד למצב משולב של הפרעות קשב וריכוז וחרדה חשוב לפנות לאבחון ולטיפול מתאים.

הפרעות קשב וריכוז וחרדה – טיפולים נפוצים

הטיפול בהפרעות קשב וריכוז וחרדה נקבע לרוב לאחר הליך אבחון. אבחון הפרעות קשב וריכוז מתבצע במסגרת ייעוץ פסיכיאטרי ולעיתים משלב גם אבחון פסיכולוגי על ידי פסיכולוג קליני או פסיכולוג חינוכי או מטפל אחר עם הכשרה מתאימה. שני האבחונים חשובים בכדי לקבוע האם מדובר בהפרעה אחת או יותר, וכמו כן בכדי לנסות ולהבין את טיב הקשר בין ההפרעות. למשל, האם הפרעת חרדה קיימת כתוצאה מהתמודדות עם הפרעות קשב וריכוז או כתופעה בפני עצמה? קביעה זו הכרחית בכדי להחליט על הטיפול המתאים. כאשר אובחנה למשל הפרעת חרדה שנובעת מקשיי קשב וריכוז, טיפולי הפרעות קשב וריכוז יביאו להקלה בחרדה. כאשר חרדה לא נובעת מהפרעות קשב וריכוז אלא קיימת במקביל, יש לטפל בחרדה באופן ישיר. טיפול במקרים של הפרעות קשב וריכוז וחרדה ניתן על ידי מטפלים שונים. כאשר נחוץ טיפול ישיר בחרדה ניתן להיעזר בסוגי פסיכותרפיה כגון טיפול קוגניטיבי התנהגותי או טיפול פסיכודינמי לסוגיו. כאשר מטפלים בהפרעות קשב וריכוז לעיתים מומלץ על ריפוי בעיסוק המסייע בייחוד בחיזוקם של כישורי התארגנות ולמידה. כמו כן, תרופות פסיכיאטריות הניתנות על ידי פסיכיאטר עשויות לסייע אף הן.

היכנסו לקריאה נוספת אודות הפרעת קשב וריכוז


תחומי מומחיות:
הפרעות קשב וריכוז ,חרדה

אנשי מקצוע בתחום

הפרעות קשב וריכוז