תפריט נגישות

Pedophilia - פדופיליה

במדריך הדיאגנוסטי והסטטיסטי האמריקאי למחלות נפש (DSM) מופיעות מספר הפרעות שבמרכזן דחף מיני יוצא דופן. הפרעות אלא מאופיינות בעוררות מינית המקושרת לגירויים מסוימים המוגדרים כלא נורמאליים, ומביאה להתנהגות הנחשבת סוטה. מחלקה זו של הפרעות נקראת "פארה-פיליות" שמשמעותה המילולית היא "ליד האהבה". ההפרעות הללו משבשות את ההתנהלות התקינה של החיים,  חלקן גורמות לפגיעה בעצמי או  באחרים. פדופיליה היא אחת ההפרעות הללו, ומשום שהקורבנות הם ילדים זוהי גם הפרעה שקבלה התייחסות רבה יותר בתקשורת, במשפט ובחוק. המחקר קובע שבין 10% ל20% מהילדים עד גיל 18 עברו הטרדה מינית כלשהי. הפדופיל יהיה במרבית המקרים גבר, בעל דחף מיני חזק כלפי ילדים או ילדות, בד"כ בני פחות מ 13 שנים.

גורמים להפרעה

פדופיליה מאובחנת כאשר מתקיימים הקריטריונים הבאים:

1) במשך לפחות שישה חודשים יש אירועים חוזרים של עוררות מינית חזקה, דחפים מיניים או התנהגות המערבת פעילות מינית עם ילד או ילדים שטרם הגיעו לבגרות מינית (בהכללה- גיל 13 או פחות).

2) הפנטזיות, הדחפים המיניים או ההתנהגות גורמים למצוקה או לקות תפקודית בתחום החברתי, התעסוקתי או כול תחום תפקוד משמעותי אחר.

3) מדובר באדם בגיל 16 לפחות, ולפחות ב 5 שנים מבוגר מהילד או הילדים שהוזכרו בסעיף 1 (לא כולל את אלה שבגיל ההתבגרות המאוחר מעורבים ביחסים מיניים עם בן/בת 12-13)

טיפול

טיפול פסיכותרפי הוא הטיפול המקובל. ניתנת הזדמנות לאדם הלוקה בפדופיליה להבין את התפתחותו האישיותית ואת מאורעות חייו, בניסיון לאתר ולהבין את התפתחות ההפרעה. הטיפול מעודד אותו להיות ער למצבים בחיי היום יום המעלים קושי בשליטה בדחף. טיפול פסיכותרפי יכול לעזור בשיקום ההערכה העצמית ומציאת דרכים חלופיות, מקובלות יותר, להגיע לסיפוק מיני.

שיטות התנהגותיות להכחדת הדחף כוללות צימוד של הדחף המיני עם גירוי דוחה, כמו למשל שוק חשמלי או ריח רע. הקישור הזה יכול לדכא את הדחף.


אנשי מקצוע בתחום

טיפול בעברייני מין