תפריט נגישות
חיפוש

Psychologic Consultation - ייעוץ פסיכולוגי

מי מאיתנו לא נתקל במהלך חייו בדילמות, קונפליקטים ותקופות משבר? פעמים רבות אנו מצליחים להתמודד עם קשיים אלו בכוחות עצמנו, אך לעיתים הם מלווים במצוקה או מצריכים סיוע של איש מקצוע. ייעוץ פסיכולוגי הוא תהליך המאפשר התקדמות ושינוי בתחומים רגשיים, בין אישיים, אישיים והתנהגותיים.

מה הוא ייעוץ פסיכולוגי?

ייעוץ פסיכולוגי הוא תהליך המכוון לסיוע בהתמודדות עם קשיים רגשיים, בין אישיים או התנהגותיים באמצועת שיחות עם איש מקצוע. ייעוץ פסיכולוגי מיועד לאנשים מתפקדים בדרך כלל אשר מתמודדים עם סוגיות הנוגעות להתפתחות והסתגלות לאורך החיים, או עם קשיים אשר מתעוררים עקב אירועים ושינויי חיים. בהתאם, ייעוץ פסיכולוגי עשוי לסייע סביב סוגיות הנוגעות להורות (חוסר גבולות, גיל ההתבגרות), התלבטויות בתחום הקריירה, התמודדות עם גירושין, מחלה או פיטורין וכן הלאה.


אחד מענפי הייעוץ הפסיכולוגי הוא ייעוץ לזוגות. ייעוץ לזוגות הוא תהליך המיועד לזוגות אשר מתמודדים עם קשיים נקודתיים, סוגיות הנוגעות לניהול המשפחה או מעוניינים לשפר את התקשורת ביניהם. בהתאם, ייעוץ לזוגות עשוי לסייע בסוגיות הנוגעות להורות, חלוקת תפקידים והתמודדות עם משברים ושינויים בחיי הזוג או המשפחה כלידת ילד, מחלה, פיטורין וכד'.

במסגרת הייעוץ הפסיכולוגי מתקיים תהליך אבחוני בו מזוהים קשיי הפונה ונבחרת שיטת הטיפול המתאימה ביותר לקשייו והעדפותיו. אורכו של תהליך הייעוץ משתנה בהתאם לטיב הקשיים, ועשוי לנוע בין פגישות ספורות לבין מספר חודשים.

מתי יש לפנות לייעוץ פסיכולוגי ומתי לטיפול פסיכולוגי?

ייעוץ פסיכולוגי מתאים, כאמור, לאנשים מתפקדים אשר מתמודדים עם קושי נקודתי. טיפול פסיכולוגי, לעומת זאת, הוא תהליך ממושך ומעמיק יותר אשר מכוון להתמודדות עם קשיים רגשיים ונפשיים (חרדה, דיכאון) ועם דפוסי אישיות/התנהגות מקיפים (הפרעות אישיות, קשיים בין אישיים, ערך עצמי נמוך). הטיפול מכוון לעריכת שינוי מקיף ומעמיק בחיי האדם, ולא רק לסייע בהתמודדות עם קושי נקודתי.

חשוב להדגיש כי ההבחנה בין טיפול פסיכולוגי לייעוץ פסיכולוגי אינה חדה וברורה - חלק מהפונים לייעוץ עקב קושי נקודתי מתמודדים גם עם קשיים המצריכים טיפול פסיכולוגי (לדוגמא, הורה הפונה להדרכת הורים עקב בעיית התנהגות של הבן אך למעשה מתקשה להציב לילדו גבולות עקב הדיכאון ממנו הוא סובל). במרבית המקרים יאפשר תהליך האבחון לזהות את מקור הקשיים ובהתאם להמלצת המטפל והעדפות הפונה- לבחור האם ואיזה טיפול פסיכולוגי או ייעוץ פסיכולוגי יתאימו לפונה.

ייעוץ פסיכולוגי חינם

ייעוץ פסיכולוגי חינם ניתן לקבל במספר דרכים:

מרפאות בריאות הנפש: מרפאות ציבוריות לבריאות הנפש מציאות שירותי ייעוץ וטיפול לפרטים, זוגות ומשפחות. הקבלה למרפאות אלו כרוכה לעיתים בהמנתה ממושכת אך כל אדם זכאי לייעוץ או טיפול פסיכולוגי במידת הצורך.

השירות הפסיכולוגי החינוכי: השירות הפסיכולוגי החינוכי מציע שירותי יעוץ, טיפול והדרכה לילדים במערכת החינוכית ולהוריהם. במסגרת שירותים אלו ניתן לקבל סיוע סביב בעיות התנהגות וקשיים רגשיים של ילדים, קושי בהשתלבות במערכת החינוכית ועוד.

פורום ייעוץ פסיכולוגי: כיום קיים ברשת מגוון גדול של פורומים המציעים מענה על ידי אנשי מקצוע טיפוליים. פורום ייעוץ פסיכולוגי אינו מהווה תחליף לייעוץ פסיכולוגי או טיפול פסיכולוגי אך עשוי להציע הכוונה ראשונית בהתלבטות האם ולאיזה טיפול/ייעוץ יש לפנות, או לתת מענה ראשוני ונקודתי לשאלות ספיציפיות. 


אנשי מקצוע בתחום

טיפול נפשי