תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

ייעוץ זוגי

כמעט כל מי שניהל מערכת יחסים זוגית ארוכת טווח יוכל להעיד על כך שזוגיות היא לא תמיד עניין פשוט. כמעט כל זוג מתמודד לאורך השנים עם פערים בצרכים וברצונות, אתגרים ושינויים, שחיקה זוגית ומצבים חדשים אשר מצריכים הסגלות חדשה. ייעוץ זוגי הוא התערבות אשר מכוונת לסייע במצבים אלו.

קרא עוד ...

אנשי מקצוע בתחום ייעוץ זוגי

<<  לרשימה המלאה

מאמרים בתחום ייעוץ זוגי

ייעוץ זוגי
בגידה - סוף הקשר או תמרור הזהרה?
ייעוץ זוגי
איך לשמור על הניצוץ במערכת היחסים שלכם?
איך לשמור על הניצוץ במערכת היחסים שלכם?
ייעוץ זוגי
מחיר הזוגיות המאושרת - עלייה במשקל?
מחיר הזוגיות המאושרת - עלייה במשקל?
ייעוץ זוגי
קשיים בתקשורת הזוגית? בואו לשחק עם זה בפסיכודרמה
ייעוץ זוגי
איך לשמור על הניצוץ במערכת היחסים שלכם?
פנטזיה זוגית לא מודעת - unconscious phantasy
ייעוץ זוגי
סובל מחרדת ביצוע ביחסי מין? חשוב שתקרא את זה
סובל מחרדת ביצוע ביחסי מין? חשוב שתקרא את זה

ייעוץ זוגי או טיפול זוגי?

כאמור, כמעט כל זוג מתמודד לאורך הקשר הזוגי עם עליות ומורדות, כאשר "עליות ומורדות" אלו נעים על טווח רחב של דרגות חומרה. בהתאם, בעוד שחלק מהזוגות זקוקים לטיפול זוגי, אחרים יכולים להיתרם גם מהתערבות של ייעוץ זוגי.

טיפול זוגי הוא התערבות טיפולית אשר ניתנת על ידי איש מקצוע מוסמך בתחום (למשל, פסיכולוג קליני, פסיכותרפיסט או מטפל זוגי), ומתאימה לזוגות המתמודדים עם קשיים זוגיים משמעותיים. לדוגמה, טיפול זוגי מתאים לאנשים המתמודדים עם מריבות זוגיות קשות, אלימות מילולית/ פיסית/ פסיכולוגית, משברים קשים הנובעים מגורמים חיצוניים (מחלה של אחד מבני הזוג, משבר כלכלי אחרי פיטורים) או פנימיים (בגידה, שחיקה זוגית), קשיים בתחום המיני, קשיים הנובעים מהפרעה רגשית של אחד מבני הזוג וכן הלאה.

לעומת זאת, ייעוץ זוגי הוא התערבות ייעוצית המיועדת לזוגות אשר תפקודם הזוגי סביר, אך הם חשים צורך בסיוע ושיפור הקשר או התקשורת הזוגית. כך, למשל, ייעוץ זוגי מתאים לזוגות אשר מעוניינים לשפר את התקשורת הזוגית, לנהל טוב יותר קונפליקטים וחלוקת תפקידים, או להתמודד עם שינויים ואתגרים זוגיים כהולד ילד ראשון, קושי כספי המצריך הצטמצמות וכן הלאה.

יש לציין כי לא תמיד קל להבחין בין מצבים המצריכים טיפול זוגי לבין מצבים המצריכים ייעוץ זוגי: רבים מהזוגות פונים אל ייעוץ זוגי על רקע בעיה נקודתית (למשל, ויכוחים חוזרים, קושי ביחסים עם משפחות המקור, פערים בצורך במין) אך במסגרת הייעוץ או הטיפול מגלים כי מקור הקשיים עמוק משחשבו.

ייעוץ זוגי - איך זה עובד?

קיימות שיטות שונות של ייעוץ זוגי, אך בבסיס מרבית השיטות עומדת ההנחה כי כדי לשפר את התפקוד ואת החוויה הזוגית ניתן לעבד את הקשיים ולהבין לעומק את מקורותיהם. בהתאם, ייעוץ זוגי מאפשר לבני הזוג להתבונן בקשייהם הזוגיים באופן מעמיק ולזהות מה עומד בבסיסם. כך, למשל, במסגרת ייעוץ זוגי בני זוג יכולים לזהות כי רבות מהמריבות ה"טיפשיות" על רחיצת הכלים או איחורים לארוחת הערב הן למעשה ביטוי לתחושה של כל אחד מבני הזוג כי בן הזוג השני אינו רואה אותו ואינו רגיש מספיק לקשייו. ייעוץ זוגי בו השיח בין בני הזוג מלווה על ידי איש מקצוע יוצר עבור בני הזוג מסגרת המאפשרת דיבור ישיר אך לא פוגעני על הקשיים. כחלק מתהליך זה, במרבית המקרים ייעוץ זוגי מתמקד גם בשיפור וחיזוק התקשורת בין בני הזוג. כך, למשל, במסגרת ייעוץ זוגי בני הזוג יכולים לתרגל מיומנויות של הקשבה אקטיבית, לזהות דפוסי תקשורת בלתי יעילים (למשל, דיונים ההופכים למאבקי כוחות) ולבסס תקשורת כנה, פתוחה ואמפתית יותר.
כך, ייעוץ זוגי מאפשר עיבוד של הקשיים לצד חיזוק מיומנויות ההתמודדות איתם ובכך מסייע לבני הזוג להתמודד עם אתגרים זוגיים הקשורים הן בגורמים חיצוניים והן בדינמיקה הזוגית עצמה.