תפריט נגישות
חיפוש

Adhesiveness of the libido - דביקות הליבידו

דביקות הליבידו היא מונח שטבע זיגמונד פרויד בהתייחסו לנטייתו של הליבידו להתקבע באופן חזק למדי לאובייקטים או לשלבי התפתחות. כלומר, דביקות הליבידו משמעה שהילד או האדם הבוגר משקיעים באופן אינטנסיבי את הליבידו שלהם באובייקטים או שלבי התפתחות מסוימים, והוויתור על האחיזה הליבידינלית אינו וויתור קל.

פרויד ראה את דביקות הליבידו כתכונה טבעית, אשר מאפשרת לילד להשקיע אנרגיות ליבידינליות באובייקטים המשמעותיים לו (בעיקר ההורים) ובשלבי ההתפתחות איתם הוא מתמודד. במובן זה, דביקות הליבידו היא תנאי הכרחי להתקשרות ולהתפתחות נפשית. יחד עם זאת, פרויד הניח כי אנשים מגיעים לעולם עם נטיות מולדות שונות המשפיעות על עוצמתה של דביקות הליבידו. כאשר עוצמתה של דביקות הליבידו גבוהה מאוד, עשויים להתעורר קשיים בוויתור על אובייקטים ושלבי התפתחות והתקדמות הלאה. בהתאם, פרויד קישר בין רמות גבוהות של דביקות הליבידו לבין התקדמות איטית בטיפול הפסיכואנליטי: כאשר דביקות הליבידו גבוהה במיוחד, המטופל עשוי להתקשות בהסגת ההשקעה הליבידינלית מהאובייקט או השלב אליהם היא התקבעה, וכך נמנעת תזוזה והתקדמות בטיפול.

לדוגמה, כאשר דביקות הליבידו גבוהה עלול להיווצר מצב בו אישה ממשיכה לבחור בני זוג פוגעניים ומתעללים אשר משחזרים את דפוס היחסים שהיה לה עם אביה האלים בילדותה.


אנשי מקצוע בתחום

טיפול פסיכולוגי