תפריט נגישות
חיפוש

Treating generalized anxiety - טיפול בחרדה כללית

חרדה כללית, המכונה גם חרדה מוכללת, הנה הפרעה המשתייכת לקבוצה המכונה קבוצת הפרעות חרדה. טיפול בחרדה כללית מסייע לאלו המתמודדים עם חרדה כללית להוריד את עצמת החרדה ולהרגיע את הסימפטומים הנלווים.

טיפול בחרדה כללית – אודות ההפרעה

חרדה כללית הנה הפרעה המאופיינת בתחושה מתמשכת של דאגה וחרדה, אשר עשויה להעיק מאוד בשגרת היום יום. חרדה כללית מתבטאת במגוון נושאים. למשל, חשש מתמיד לגבי הישגים בעבודה או בלימודים, דאגות לגבי נושאים כלכליים וחברתיים, פחד מאסונות ועוד. החרדה מתבטאת הן במחשבות והן בתגובות פיזיולוגיות כגון כאבי בטן, דופק לא סדיר, יובש בפה ומתח בשרירים. עם השנים, טיפול בחרדה כללית התפתח במגוון וריאציות. להלן סוגי הטיפול המרכזיים.

טיפול בחרדה כללית - טיפול קוגניטיבי התנהגותי

טיפול קוגניטיבי התנהגותי הנו טיפול קצר מועד, אשר פופולארי במיוחד במקרים של הפרעות חרדה. טיפול בחרדה כללית באמצעות טיפול קוגניטיבי התנהגותי, מתרכז בשני היבטים - מחשבות (קוגניציות) והתנהגויות, אשר משמרים את החרדה הכללית. במישור המחשבתי, הטיפול מבקש לנסח את הדאגות השונות שהאדם מוצף בהן ביום יום, ועוזר למטופל להבין את המנגנון שלהן, במטרה לשנות אותו. במקביל הטיפול מסייע בשינוי הרגלים אשר עשויים להעצים את החרדה, לצד הקניית טכניקות הרפיה אשר מורידות את רמות החרדה בסיטואציות שונות, למשל באמצעות שיטת חשיפה הדרגתית.

טיפול בחרדה כללית – טיפול דינאמי

טיפול בחרדה כללית באמצעות טיפול דינאמי, רואה בחרדה בתור סימן המעיד על מצוקה נפשית אשר התהוותה בעבר, בשנות הילדות. במובן זה, הדאגות המרובות שמאפיינות חרדה כללית, מכסות על מצוקה עמוקה יותר, אשר לרוב לא נגישה למודעות, ונמצאת באזור המכונה לא מודע. מטרת הטיפול היא להתחקות אחר המצוקה שנמצאת בבסיס החרדה, כאשר התובנה בנושא, בתוך הקשר הטיפולי, מהווה מפתח חשוב בדרך לשינוי. לרוב מדובר בטיפול ארוך טווח, כאשר כיום קיימות וריאציות שונות של טיפול דינאמי קצר מועד.

טיפול בחרדה כללית – טיפולים נוספים

טיפול בחרדה כללית מתאפשר גם באמצעות תרופות פסיכיאטריות, ספציפית תרופות נגד חרדה. הטיפול רלוונטי כאשר הסימפטומים מסבים מצוקה רבה ומקשים על התפקוד היום יומי, ועשוי להינתן כהכנה או במקביל לטיפולי פסיכותרפיה. טיפול אפשרי נוסף הנו טיפול קבוצתי, אשר מספק לאלו המתמודדים עם חרדה כללית מרחב בטוח לשיתוף והזדהות, בליוויו של מנחה. כאשר מדובר בילדים, מומלץ על הדרכת הורים אשר מסייעת להם ללמוד על מצבו של הילד ועל דרכים אשר יוכלו להקל עליו בסביבה הביתית. כמו כן, טיפול משפחתי מאפשר לבני המשפחה ללמוד על האופן שבו התפקוד שלהם כקבוצה משפיע על בן המשפחה המתמודד עם החרדה ועל כל אחד מהם.


תחומי מומחיות:
חרדה

אנשי מקצוע בתחום

חרדה