תפריט נגישות

Treating Depression and Anxiety - טיפול בדיכאון וחרדות

דיכאון וחרדות הנן הפרעות שכיחות בעשורים האחרונים, אשר נפוצות במגוון קבוצות גיל. הגידול במקרים הוביל לשכלולם של סוגים שונים של טיפול בדיכאון וחרדות, במטרה להקל על הסימפטומים השונים והמצוקה.

טיפול בדיכאון ובחרדות – אודות ההפרעות

דיכאון הנה הפרעה אשר שייכת לקבוצה המכונה קבוצת הפרעות מצב רוח, עליה נמנות הפרעות כגון דיכאון מז'ורי, מאניה, דיכאון אחרי לידה ועוד. חרדה היא שם כולל למשפחת הפרעות חרדה, אשר כוללת למשל הפרעת פאניקה, הפרעה טורדנית כפייתית (OCD), פוביה ועוד. הסימפטומים אשר אופייניים לדיכאון הנם תחושת עצב, ירידה ביוזמה, הפרעות בוויסות השינה והתיאבון, ועוד. חרדה מאופיינת בתחושת פחד מופרזת מאובייקטים או סיטואציות, אשר מייצרת מצוקה נפשית. למרות ההבדלים בין הפרעות, חרדה לרוב משלבת סימפטומים של דיכאון ולהפך. להלן סוגי הטיפול המרכזיים בשתי ההפרעות.

טיפול בדיכאון ובחרדות - פסיכותרפיה פסיכודינמית

טיפול בדיכאון וחרדות באמצעות פסיכותרפיה דינמית, רואה בסימפטומים של ההפרעות בתור תוצר של מצוקה אשר נוצרה בשנות הילדות המוקדמות, לרוב מול ההורים. במובן זה, הסימפטומים של הדיכאון או החרדה הם רמזים בהווה, אשר מאותתים על קונפליקט נפשי עמוק יותר - פגישה נפשית מוקדמת, אשר נותרה לא מוסברת או לא מודעת. למשל, תחושת דיכאון עשויה לנבוע מנטישה, קונקרטית או רגשית, שהמטופל חווה בצעירותו, בעוד חרדה עשויה לנבוע מזיכרונות מאיימים משנות החיים הראשונות. מדובר בטיפול ארוך טווח, במסגרתו המטפל והמטופל מבקשים להבין את הקונפליקט בעבר ואת הקשר שלו להווה, מתוך הנחה כי התובנה הנה צעד מהותי בדרך להקלה ולשינוי.

טיפול בדיכאון ובחרדות - טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT)

טיפול בדיכאון וחרדות באמצעות טיפול קוגניטיבי התנהגותי, הנו טיפול אשר רואה במצוקה נפשית בתור תוצר של דפוסי חשיבה שליליים, ושל התנהגויות לא אדפטיביות אשר נלמדו. טיפול קוגניטיבי התנהגותי בדיכאון, כמו גם טיפול קוגניטיבי התנהגותי בחרדה, מכוונים לאתגר את דפוסי החשיבה השליליים, למשל להראות למטופל כיצד הם מזיקים ולא רציונאליים, ולשנות את ההתנהגויות הלא אדפטיביות, ע"י התנסות בשטח, במטרה להקל על הסימפטומים. הטיפול מתבצע על ידי פסיכולוג קוגניטיבי התנהגותי, במסגרת של טיפול קצר מועד.

טיפול בדיכאון ובחרדות - טיפול תרופתי

במקרים בהם הסימפטומים של הדיכאון או החרדה יותר חריפים, למשל גורמים לסבל רב או מקשים על התפקוד היום יומי, מומלץ לפנות לפסיכיאטר ולשקול מתן תרופות פסיכיאטריות. כיום, טיפול בדיכאון וחרדות באמצעות תרופות מאוד מקובל ונפוץ, ומתבצע באמצעות תרופות נגד דיכאון, לצד תרופות נגד חרדה. כשם שסימפטומים של חרדה ודיכאון לרוב מופיעים במשולב, כך גם אותו טיפול תרופתי לרוב משפיע הן על החרדה והן על הדיכאון. במקרים בהם הסימפטומים חריפים באופן קיצוני, למשל, משלבים פסיכוזה, תיתכן הפניה למסגרת של אשפוז פסיכיאטרי, לצורך הענקת ליווי יותר אינטנסיבי.

טיפול בדיכאון ובחרדות - טיפולים המערבים קרובי משפחה ותמיכה הדדית

דיכאון וחרדה הנן הפרעות אשר לרוב משליכות על הסביבה הקרובה, בייחוד על קרובי משפחה. לדוגמא, נשים וגברים אשר בני זוגם מתמודדים עם דיכאון, חווים פגיעה באיכות הזוגיות, וכמו כן עשויים לחוש חסרי אונים לגבי יכולתם לתמוך בבני זוגם. טיפול זוגי, טיפול משפחתי וכמו כן הדרכת הורים, מאפשרים טיפול בדיכאון וחרדות באמצעות חיזוק התקשורת והתמיכה בקשרים בין בני המשפחה השונים. טיפול נפוץ נוסף הנו טיפול קבוצתי, המאפשר תהליכים הדדיים של תמיכה, משוב, ולמידה בין חברי הקבוצה, בסיוע המנחה.


תחומי מומחיות:
דיכאון ,חרדה

אנשי מקצוע בתחום

דיכאון