תפריט נגישות
חיפוש

Adjustment Disorder - הפרעת הסתגלות

אלה, גיבורת הספר "תרה" לצרויה שלו, עוברת משבר משמעותי לאחר גירושיה מבעלה: היא חווה דכדוך, תחושות אשמה וחרדות המערערות את יציבותה ובטחונה העצמי. לאחר מספר חודשים של טלטלות רגשיות, היא מצליחה להשלים עם תום נישואיה ולבסס מערכת יחסים חדשה.

אנשים רבים חווים לאורך חייהם משברים המלווים בתחושות כאב, ריקנות וייאוש, אך כאשר תחושות אלו מביאות למצוקה מתמשכת ולפגיעה בתפקוד, הן עשויות להצביע על קיומה של הפרעת הסתגלות.

תסמינים קליניים

אירועי משבר כמחלות פיסיות, גירושין, בעיות כלכליות וכד', מטלטלים את עולמנו ומערערים את תחושת הביטחון שלנו. לעיתים אנו מצליחים להשתמש במשאבינו הרגשיים ובתמיכת הסביבה ולהתמודד עם הקשיים, אך לעיתים מתפתחת הפרעת הסתגלות המתבטאת באי שקט, עצבות וחרדה הגורמים לתחושת מצוקה ולפגיעה בתפקוד החברתי והתעסוקתי. כמו כן, עשויה המצוקה להתבטא (בעיקר אצל ילדים וקשישים) בסימפטומים גופניים ולהביא, בעיקר אצל מתבגרים, לסיכון אובדני. הפרעת ההסתגלות אינה מתייחסת לתגובה שלאחר אבל או אירוע טראומטי מסכן חיים כתקיפה מינית, תאונה וכן הלאה.

אבחנה ע"פ ה-DSM

A. התפתחותם של תסמינים רגשיים או התנהגותיים בתגובה לגורם דחק מזוהה המופיעים במהלך שלושת החודשים מהופעת גורם הדחק.

B. התסמינים או ההתנהגות משמעותיים מבחינה קלינית, כפי שבאים לידי ביטוי באחד או שני התסמינים הבאים:

1. דחק משמעותי שהוא מוגזם בעוצמתו או באינטנסיביות שלו, ביחס למצופה מגורם הדחק, יש לקחת בחשבון את ההקשר החיצוני וההשפעות התרבותיות העלולות להשפיע על חומרת התסמינים ודרך הצגתם.

2. קושי משמעותי בתפקוד החברתי, תעסוקתי, או תחומי תפקוד אחרים.

C. ההפרעה המקושרת לדחק אינם מתאימים לקריטריונים של הפרעה נפשית אחרת ואינם מהווים החרפה של הפרעה נפשית קודמת.

D. התסמינים אינם מייצגים אבל נורמאלי.

E. לאחר שגורם הדחק ותוצאותיו הסתיימו, התסמינים אינם נמשכים יותר מ-6 חודשים נוספים.

שכיחות ההפרעה

טווח אחוז המאובחנים בהפרעת הסתגלות, המטופלים במרפאות חוץ, עומד על 5%-20%. במחלקות פסיכיאטריות אבנה זו נפוצה ביותר, ולעיתים קרובות מגיעה אף ל-50% מהמטופלים. אחוז הנשים הלוקות בהפרעה גבוה פי 2 מאחוז הגברים. ההפרעה נפוצה ביותר בקרב מתבגרים, נשים רווקות ואנשים המאושפזים לצורך טיפול רפואי.

סוגי הפרעות הסתגלות

הפרעת ההסתגלות יכולה להתבטא בסימפטומים שונים:

הפרעת הסתגלות עם חרדה: הסימפטומים הדומיננטיים הם סימפטומים של חרדה המתבטאים בעצבנות, דפיקות לב ותחושת חרדה ואי שקט.

הפרעת הסתגלות עם דיכאון: הסימפטומים הדומיננטיים הם מצב רוח ירוד, בכי ותחושת ייאוש.

הפרעת הסתגלות עם הפרעות התנהגות: הסימפטום הדומיננטי הוא הופעת התנהגות שאינה תואמת נורמות חברתיות או מפירה את זכויות האחר, כגון ונדליזם, נהיגה פרועה, קטטות, גניבה וכן הלאה.

בעיות ההתנהגות עשויות להיות מלוות בסימפטומים של חרדה או דיכאון.

טיפול

לעיתים ישנה החלמה ספונטאנית מהסימפטומים של הפרעת הסתגלות, אך פנייה לטיפול עשויה להקל באופן משמעותי על ההתמודדות ואף לחזק את אישיות המטופל מעבר למשבר שבעקבותיו פנה לטיפול. 

טיפול פסיכותרפי: הטיפול יכול להיערך במסגרת טיפול קצר מועד אשר ממוקד בהתמודדות עם גורם הלחץ או במסגרת טיפול ארוך טווח ומקיף יותר. טיפול פסיכותרפי נמצא כיעיל בהתמודדות עם גורם הלחץ, הבנת משמעותו למטופל ובחיזוק דפוסי ההתמודדות.

טיפול קבוצתי: נמצא יעיל ומהווה מקור תמיכה עבור אנשים שהתנסו בגורמי לחץ דומים.

טיפול תרופתי: טיפול אנטי דיכאוני או אנטי חרדתי עשוי להינתן לתקופות קצרות ולהקל על ההתמודדות, אך נמצא כלא יעיל כאשר אינו מלווה בטיפול פסיכותרפי.


ביבליוגרפיה

DSM-V (2013) American Psychiatric Association: Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, Fourth Edition. Washington DC: American Psychiatric Press.

Kaplan H.I, Sadock B.J, Grebb J.A (1994) Synopsis of psychiatry, Behavioral sciences, Clinical Psychiatry, seventh edition.

Portzky. G, Audenaert. K & Van-Heeringen. K, Adjustment disorder and the course of the suicidal process in adolescents, Journal-of-Affective-Disorders, Vol 87(2-3) Aug 2005, 265-270.

Pelkonen. M, Marttunen. M & Henriksson. M, Suicidality in adjustment disorder: Clinical characteristics of adolescent outpatients, European-Child-and-Adolescent-Psychiatry. Vol 14(3) Jun 2005, 174-180.

אנשי מקצוע בתחום

פסיכותרפיה