תפריט נגישות

6 דרכים להתכונן לחופש הגדול

6 דרכים להתכונן לחופש הגדול

פורסם על ידי צוות בטיפולנט

בעוד שרוב הילדים נרגשים ושמחים מהחופש הגדול המפציע בימים אלו ממש, עבור רוב ההורים חופשת הקיץ של הילדים מבית הספר אינה מסמלת תקופה של רגיעה ופחות מתח, ובדרך כלל דווקא ההפך הוא הנכון – החופש הגדול מזמן להורים אתגרים רבים. מתוך כך, אנו מציעים לכם שש דרכים שיסייעו לכם להתכונן לחופש הגדול ולהפחית את המתח, הקונפליקטים וחוסר הוודאות שהוא עלול לטמון בחובו:

6 דרכים להתכונן לחופש הגדול


1. שמרו על שגרה וגבולות, במיוחד אם הילד שלכם סובל מחרדות, הפרעת התפתחות או מאוטיזם
כל הילדים מתפקדים טוב יותר כאשר ישנה שגרה וגבולות ברורים, בעטיים הם יודעים מה עליהם לעשות, מה הם הכללים ומה צופן עבורם העתיד. עם זאת, ילדים הסובלים מקשיים התפתחותיים או מהפרעות נפשיות שונות ואף ילדים המתמודדים עם הפרעות קשב וריכוז זקוקים למסגרת ברורה וידועה מראש. בלי מסגרת ילדים אלו נוטים יותר לחרדה, להתקפי זעם ולרגרסיה בהתפתחות האישית שלהם. לכן גם כאשר בית הספר בחופשה, כדאי לחשוב על יצירת שגרה במידה המתאימה לילדך, כך שילדים המתמודדים עם הפרעות התפתחותיות ונפשיות וכן ילדים צעירים זקוקים לשגרה ברורה ביותר, בעוד שמתבגרים זקוקים ליותר חופש ולאפשרות ליצור את השגרה עבור עצמם, תוך פיקוח ונוכחות הורית משמעותית. בכל מקרה יש לשמור על גבולות ברורים המותאמים לילדכם. ייתכן שהגבולות ישתנו בשל החופש (כך למלש – שעת השינה יכולה להשתנות) אך לכל ילד, בכל גיל, חשוב שיהיו גבולות ברורים.


במידה וילדכם זקוק לכך, חשוב לשמור על סדר קבוע וברור (למשל שעת שינה קבועה ולא גמישה מאוד, ארוחות קבועות, פעילויות שגרתיות ועוד) וכן לוודא שהילד יודע בכל יום את סדר היום להמשך השבוע. לשם כך ניתן ליצור מערכת שעות שבועית שתתלה במקום מרכזי בבית ותאפשר לכל בני הבית לדעת את סדר היום של הילדים.


2. תכננו תוכניות מראש וודאו שהילדים יודעים אותן
תכנון תוכניות ופעילויות מראש מביא לכך שהן הילדים והן אתם יודעים שיש אירועים משמעותיים במהלך השבוע, המהווים מעין מרכז כבידה – כולם יודעים סביב מה סובב לוח הזמנים, והדבר מהווה הקלה משמעותית בתכנון, בתחושת חוסר הידיעה של "מה נעשה היום" ובשעמום של הילדים. פעילויות המתוכננות היטב מראש וידועות לילדים, או טוב יותר – שנקבעו בשיתוף איתם, מאפשרות חופש תנועה בין התוכניות מחד, ומאידך יציבות גדולה עבור הילד. התייחסו לתוכניות הללו בדומה לאופן בו אתם מתייחסים לשגרת בית הספר – באופן מחייב אך רגיש לילדכם.


חשוב לזכור ולדעת – יצירת תוכניות אינה אומרת שסדר היום של ילדכם יהיה מלא בכל עת. אתם לא אמורים להפוך לספקי שעשועים למשך חודשיים שלמים במשך 24 שעות ביממה. לאחר שתיצרו תוכניות ברורות – בהחלט ניתן וכדאי גם ליצור בשגרת היום זמן בו הילד יכול לבחור מה הוא עושה ואף להשתעמם קצת.

אנשי מקצוע בתחום ייעוץ להורים   בעיות משמעת בחופש הגדול

3. וודאו שילדכם נמצא באינטראקציה עם בני גילו
במהלך שנת הלימודים ילדכם נמצא באינטראקציה תמידית עם בני גילו. עם זאת, חלק מהילדים נוטים להסתגר במהלך החופש הגדול, מסיבות שונות; ישנם ילדים שמעדיפים לשחק משחקי מחשב במהלך ימים שלמים ולא לראות איש, אחרים יצפו בטלוויזיה ללא כל תקשורת עם חבריהם וישנם גם ילדים שבשל קשיים חברתיים ו/או רגשיים עלולים למצוא עצמם מנותקים מחברה במהלך חודשים ארוכים.

שמירה על אינטראקציה בין-אישית עם חברים ובני גילו של הילד הינה חשובה, וניתוק חברתי עלול להוביל לרגרסיה התפתחותית, דיכאון או חרדה ומציב את הילד שלכם בסיכון. מתוך כך, עבור ילדים בגילאים צעירים, כדאי לתכנן מראש מפגשים עם חברים. רצוי שהתכנון יתקיים יחד עם הילד על מנת שיבחר את מי שמתאים עבורו ואת הפעילות שיעשה עמם. עבור מתבגרים, חשוב ליצור סביבה שתאפשר להם מפגשים חברתיים ובמידה ובן או בת הנוער מסתגרים ארוכות ואינם מתקשרים עם בני גילם להיות ערניים לשינויים הנפשיים שלהם ובמידת הצורך לפנות לפגישת ייעוץ להורים.

4. מצאו את האיזון הנכון בין השגחה לאוטונומיה עבור המתבגרים שלכם
עבור מתבגרים והוריהם החופש הגדול לעיתים קרובות מהווה נקודת שיא למשברי גיל ההתבגרות: היעדר המסגרת והירידה המשמעותית בפיקוח של מבוגרים אחרים יוצרים ואקום שהמתבגר מבקש למלא באוטונומיה משלו. רוב מכריע של ההורים חוששים מאוד להעביר למתבגר שלהם את האוטונומיה המלאה להתנהלות בחופש הגדול, ובמידה רבה של צדק. עם זאת – המאבק על האוטונומיה עלול להפוך לקרב קשה בין ההורים למתבגר ואף ליצור מצב בו ההשגחה ההורית יורדת, אם בשל הסתרה של המתבגר לאחר מריבה ואם בשל החלטה של ההורה "לשחרר את הילד" ולאפשר לו פרטיות ועצמאות מחולטות.


מתוך כך, חשוב כהורים למצוא את האיזון הנכון עבורכם ועבור המתבגרים שלכם בין השגחה והצבת גבולות לבין אוטונומיה למתבגר: התעניינו בילד, פנו לעצמכם זמן לשהות עמו ולבלות יחד עמו (גם אם הוא אינו נלהב מהעניין), שאלו אותו שאלות וודאו שאתם מכירים את שגרת יומו ומהלך ימיו גם בחופש. בנוסף, הבהירו את הגבולות והמטלות הנדרשות ממנו במהלך החופש – אם למתבגר אין תחום אחריות בבית (ניקיון החדר שלו, אחריות על פינוי מדיח הכלים וכדומה) – זה זמן טוב להנחיל כזה. וודאו שכבר בתחילת החופש, אתם מבהירים למתבגרים שלכם את הגבולות החדשים וגם את החופש שאתם מעניקים לו, ואת המחירים שיגבו ממנו במידה ולא יעמוד בכללים שהצבתם או יפעל באופן שמסכן את עצמו או אחרים.


5. מצאו דרכים להתאוורר ולנוח – עם הילדים ובלעדיהם
השגרה שלכם, בניגוד לזו של הילדים, ממשיכה בדרך כלל – אתם ממשיכים להיות האחראים על ניהול הבית וביצוע עבודתכם. על שגרה זאת מתווספים כעת, למשך חודשיים שלמים, גם תחומי אחריות רבים ונוספים. מתוך כך, עם תחילת החופש הגדול חשוב למצוא דרכים למנוחה שלכם ולפנות לעצמכם זמן מראש. כדאי ליצור דרכי התאווררות עם הילדים וכן בלעדיהם. כך למשל, ניתן לקבוע חופשה של המשפחה המורחבת או של קבוצת חברים עם ילדים, שתאפשר לילדים לשהות עם בני משפחה או חברים נוספים ותספק לכם חופש מסוים מהילדים. מנגד, כדאי לתכנן חופשה שלכם ללא הילדים ולדאוג לסידור עבורם.


בכל הנוגע לדרכי אוורור עבורכם, מומלץ בחום לשתף פעולה עם אחרים ולא לחשוש לבקש עזרה: קבעו מפגשים לילדיכם עם חבריהם בכל פעם בבית של חבר אחר ובהשגחת הורה אחר; בקשו מבני משפחה פנויים לקחת את הילדים לפעילות שוברת שגרה או לעזור לכם ביום קבוע במהלך השבוע; היו אקטיביים והציעו להורי החברים של ילדכם לצרף את ילדם לפעילות שתעשו עם ילדכם (במרבית המקרים בפעם הבאה שהם יתכננו פעילות עם ילדם הם יציעו לכם לקחת את הילד שלכם) ועוד.


6. היו מוכנים לשינויים (צרו תוכנית מגירה)
למרות הניסיון לשמור על שגרה, החופש הגדול כולל בתוכו תמיד שינויים בתכנון סדר היום והתוכניות. ילדים עלולים לריב עם חבריהם ולא לרצות להגיע למפגשים שנקבעו מראש, הבריכה עלולה להפוך למקום פחות אטרקטיבי אחרי כמה ביקורים, ילדים נוטים להיפצע יותר בחופש הגדול ולמצוא עצמם מושבתים ולא תמיד החופשה המשפחתית שתוכננה תצא לפועל. לכן כדאי לתכנן מראש תוכניות מגירה – מצאו, קנו או המציאו משחקים, חומרי יצירה וחוברות עבודה, וודאו שיש לכם סרטים וספרים לילדים בהישג יד, צרו לעצמכם רשימת פעילויות שקיימות במהלך כל החופש וניתן לבחור ללכת אליהן בהתרעה קצרה ועוד. אם תצרו עבור כל שבוע תוכנית מגירה אחת או שתיים – ככל הנראה שהחופש כולו יראה קצת יותר טוב.

החופש הגדול מזמן אתגר גדול להורים, אך גם הזדמנות להיות עם הילדים שלכם בצורה שונה, לבלות איתם, למצוא זמן איכות, להכירם לעומק, לגלות שינויים מהשנה האחרונה. זה הזמן להתכונן היטב ולהפוך את הקיץ הזה לנעים הרבה יותר עבורכם ועבור ילדיכם!

היכנסו לקבלת מידע נוסף אודות הדרכת הורים

אנשי מקצוע בתחום

ייעוץ להורים

עוד מאמרים שיעניינו אותך