תפריט נגישות

שתיים, שלוש... הקשב? הפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים

שתיים, שלוש... הקשב? הפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים

פורסם על ידי צוות בטיפולנט

סימנים להפרעת קשב וריכוז (המוכרת גם בשמה המקוצר ADHD) ניתן לזהות אצל ילדים כבר בגילאי בית ספר יסודי. יותר מכך, כיום קיימת מודעות גבוהה לחשיבות האבחון והטיפול בגיל המוקדם. אך מה קורה ל-ADHD לאחר סיום הלימודים? עם השנים, ההפרעה לעיתים מתמתנת (בעיקר המרכיב ההיפראקטיבי שבה), אולם החדשות הפחות משמחות הן שהיא לא נעלמת כליל וממשיכה להשפיע על המתמודדים עמה גם בחייהם הבוגרים. כיצד?

הילד בן 30, יש לו ADHD: כיצד נראית ההפרעה אצל מבוגרים?

בעוד שבגילאים צעירים ה-ADHD באה לידי ביטוי בין היתר בקשיים בלימודים (הילד לא מתרכז בשיעורים, מתקשה ב"דגירה" על מטלות, נשמע מוכר?) - בחיים הבוגרים היא לובשת צורה מעט שונה.

בעיות רפואיות ורגשיות: מבוגרים שמתמודדים עם ADHD נוטים יותר לאכילה כפייתית, לשימוש בחומרים ממכרים (סיגריות, אלכוהול וסמים), לחרדה, ללחץ ומתח כרוני והערכה עצמית נמוכה. הם גם עלולים לפגוע בבריאותם בדרך עקיפה, כמו למשל: לא לבצע בדיקות מעקב רפואיות חשובות, לשכוח לנטול תרופות חיוניות, להתעלם מהוראות רופא.

עבודה וקשיים כלכליים: הפרעת הקשב וריכוז בגיל מבוגר עלולה לגרום קשיים בתחום התעסוקתי ולתחושת חוסר מימוש מקצועי. מבוגרים עם ADHD מתקשים להחזיק ולהתמיד בעבודות, לציית לחוקים במקום העבודה, לעמוד בלוחות זמנים ועוד. אף ההתנהלות הכלכלית עלולה להיפגע מהנטיות האימפולסיביות שלהם ומקשיי הארגון. מה זה אומר? כמה דוגמאות פשוטות: לשכוח לשלם חשבונות, לאבד ניירת חשובה ולגלות נטייה לבצע הוצאות גדולות ללא בקרה.

בעיות ביחסים בינאישיים: איך ADHD קשורה גם לקשרים? האנשים שמתמודדים איתה לעיתים קרובות מקבלים ביקורת מקולגות בעבודה, מחברים, ממשפחה, על כך שאינם מאורגנים מספיק, שאינם קשובים מספיק או רגישים דיים לצורכיהם של הקרובים אליהם. הם עלולים להיתפס כ"לא אחראיים" או כ"לא רגישים".

מטפלים בתחום ADHD   מאמרים מומלצים ADHD

מאוכל ועד טיפול פסיכולוגי: כל הדרכים להקלה

ההשפעות הרחבות של ADHD עלולות לגרום לקשת תחושות לא נעימות: מתסכול ועד בושה, דרך אכזבה, חוסר אונים וחוסר ביטחון. אנשים שמתמודדים עם ההפרעה עלולים להתהלך עם תחושת חוסר מימוש מתסכלת, ובעיקר הרגשה שהשליטה לא בידיהם. שדבר לא ישתנה. בדיוק בגלל זה אבחון ADHD וטיפול בה חשובים. אבחנה נכונה יכולה לסייע לאדם ולקרוביו להבין את המקור לקשיים ולהפחית מתחושת האשמה – ובעיקר, לאפשר לו לפעול לשיפור. אז כיצד ניתן לסייע? מה יכול להקל?

לאכול בריא ולהתאמן: זו לא אגדה, אימון ספורט הוא דרך מצוינת לתעל את האנרגיה העודפת לאפיק חיובי. הספורט מסייע לשמור הן על הבריאות הפיזית והן על הבריאות הנפשית, מביא לתחושת הנאה וסיפוק ומפחית מתח, כעס ולחצים.

להקפיד על שינה מסודרת ומספקת: בעוד שעבור כל בני האדם שינה טובה היא חיונית ונחוצה, על אחת כמה וכמה עבור אלה עם ADHD. לפעמים ההפרעה מתבטאת בהפרעות בשינה ולכן חשוב להקפיד על היגיינה, "היגיינת שינה". מה זה אומר? לקבוע שעת שינה קבועה, להימנע משימוש במסכים בסמוך לשעת השינה.

לנהל את הזמן: כדאי להשתמש בתזכורות, להציב דד ליין, לערוך רשימות של המטלות תוך סידורן על פי סדר עדיפויות. כיום יש מגוון אפליקציות – חלקן אפילו כיפיות של ממש - לניהול זמן ומשימות שניתן להסתייע בהן.

להסתייע בטיפול: כיום, קיים מגוון רחב של טיפולים שיכולים לסייע למבוגרים עם ADHD. אם הסימפטומים של הפרעת קשב וריכוז עדיין פוגעים בתפקוד, על אף המודעות והניסיונות לעזרה עצמית, ואם אתם סובלים מההפרעה בחיי היום יום ומתפתחות תחושות של תסכול, לחץ, חרדה ואשמה, כדאי לפנות לטיפול אצל איש מקצוע. לרוב זה יהיה פסיכולוג שמטפל במבוגרים עם הכשרה ספציפית לטיפול ב-ADHD.

היכנסו למידע נוסף אודות הפרעת קשב וריכוז

תחומי מומחיות:
ADD ,ADHD ,הפרעות קשב וריכוז

אנשי מקצוע בתחום

הפרעות קשב וריכוז

עוד מאמרים שיעניינו אותך