תפריט נגישות

שתיים, שלוש... הקשב? הפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים

שתיים, שלוש... הקשב? הפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים

פורסם על ידי צוות בטיפולנט

הפרעת קשב וריכוז, או ADHD, מוכרת יותר כהפרעה הקיימת אצל ילדים ונוער, ובאה לידי ביטוי במיוחד בקשיים לימודיים. אך הרבה פעמים הסיפור לא נגמר שם. הפרעת קשב עשויה אמנם להתמתן עם הגיל (במיוחד המרכיב ההיפראקטיבי שבה), אולם מבוגרים רבים ממשיכים להתמודד עם ההשפעות שלה גם בחייהם הבוגרים.

הילד בן 30, יש לו ADHD: כיצד נראית ההפרעה אצל מבוגרים?

אמנם לקח קצת זמן עד שהפרעת קשב אצל מבוגרים התחילה לקבל תשומת לב רצינית בעולם אך עם הזמן הבינו יותר ויותר אנשי מקצוע כי ADHD בחיים הבוגרים נראית ומתנהגת קצת אחרת מאשר בגילאים הצעירים – אך אין זה אומר שהיא לא קיימת. יתרה מכך, בחלק מן המקרים, מבוגרים שהפרעת הקשב שלהם מאובחנת לראשונה רק בבגרות, עשויים לסבול מקשיים רבים יותר כתוצאה מהתמודדות ממושכת עם תסכול וכישלון שלא קיבלו מענה בגיל הצעיר (בטרם אובחנו).

אצל מבוגרים, הפרעת קשב וריכוז תתבטא לרוב במוסחות רבה, למשל קושי בשמירה על קשב, חוסר תשומת לב שמוביל לשגיאות בעבודה, קושי בניהול שיחה, קשיים בארגון ותכנון, אובדן חפצים ושכחנות, ובנוסף בהיפראקטיביות ואימפולסיביות. באופן כללי, ניתן לחלק את קשיים ל-3 קבוצות מרכזיות:

1. בעיות רפואיות ורגשיות

מבוגרים שמתמודדים עם ADHD נוטים יותר לאכילה כפייתית, לשימוש בחומרים ממכרים (סיגריות, אלכוהול וסמים), לחרדה, ללחץ ומתח כרוני ולהערכה עצמית נמוכה. הם גם עלולים לפגוע בבריאותם בדרך עקיפה, למשל לא לבצע בדיקות מעקב רפואיות חשובות, לשכוח ליטול תרופות חיוניות או להתעלם מהוראות הרופא.

2. עבודה וקשיים כלכליים

הפרעת קשב וריכוז בגיל מבוגר עלולה לגרום לקשיים בתחום התעסוקתי ולתחושת חוסר מימוש מקצועי. בתוך כך, מבוגרים עם ADHD מתקשים להחזיק ולהתמיד בעבודות, לציית לחוקים במקום העבודה ולעמוד בלוחות זמנים. מעבר לזה, ההתנהלות הכלכלית שלהם עלולה להיפגע כתוצאה מהנטיות האימפולסיביות ומקשיי הארגון הנלווים להפרעה –  למשל לשכוח לשלם חשבונות, לאבד ניירת חשובה ולבצע הוצאות גדולות ללא בקרה.

3. בעיות ביחסים בינאישיים

האנשים המתמודדים עם ADHD עשויים לספוג ביקורת רבה מקולגות בעבודה, מחברים ומבני שפחה על כך שאינם מאורגנים מספיק, שאינם קשובים מספיק או שאינם רגישים דיים לסביבה. קל לדמיין למשל את התחושה של בן זוג ששוב שכחו את יום ההולדת שלו או מידע שסיפר בזמן שיחה.

מטפלים בתחום ADHD   מאמרים מומלצים ADHD

ניפוץ מיתוסים

לאנשים עם הפרעת קשב יש פחות קשב – לאנשים אלו יש קשב ממש כמו לכולם, אבל הקושי שלהם הוא בוויסות הקשב, כלומר בהעברת הקשב למקום בו הוא צריך להיות. למעשה, אנשים רבים עם הפרעת קשב יכולים להיות מרוכזים מאוד בדברים שמושכים ומעניינים אותם.

"זו עצלנות" – אנשים עם הפרעת קשב מתקשים במיוחד בביצוע משימות מונוטוניות ומשעממות, שמרכיבות לא מעט מהמשימות הדרושות לתפקוד תקין בעולם שלנו. נכון שאף אחד מאיתנו לא נהנה ממשימות כמו לנקות את הבית או לשבת בישיבות ארוכות בעבודה, אבל עבור אלו המתמודדים עם ADHD רמת הקושי עשויה להיות גדולה יותר.

"הפרעת קשב? אתם סתם חסרי אחריות" – אנשים עם הפרעת קשב וריכוז עשויים לשכוח לשלם חשבונות, לשכוח פגישות ולשכוח את הארנק בכל חנות שנייה. עם זאת, לא מדובר בחוסר אחריות או בגרות, אלא בקושי אמיתי בהתארגנות ובמוסחות גבוהה.

"כל אדם שני מאובחן עם הפרעת קשב, איפה הייתם עד עכשיו?" –  אמנם, נראה כי יש בסיס לביקורת על אבחון יתר של הפרעת קשב, בעיקר בקרב ילדים וסטודנטים. עם זאת, יש לא מעט אנשים עם הפרעת קשב שעברו "מתחת לרדאר" כשהיו ילדים. חלקם פיתחו דרכים שסייעו להם להתמודד עם הקשיים, וחלקם סווגו על ידי הסביבה פשוט כעצלנים, אימפולסיביים או כחסרי יכולות למידה, ורק בבגרות הם הבינו כי אולי יש לקשיים סיבה ספציפית. הבנה זו הרבה פעמים משנה את חייהם באופן דרמטי, ולכן האבחון בבגרות הוא משמעותי בהחלט.

הטיפול היעיל היחיד בהפרעות קשב הוא באמצעות ריטלין – כולם מכירים את הטיפול התרופתי להפרעת קשב, עד שכמעט אפשר לשכוח שיש עוד דרכים אחרות. ריטלין ודומיו יכולים לסייע מאוד, אבל הם בהחלט לא הדרך היעילה היחידה, ופעמים רבות לא מספיקים בפני עצמם. בהמשך הכתבה, נציע כמה דרכים חשובות נוספות שיכולות לעזור.

אבחון ADHD במבוגרים

כפי שניתן להבין, ההשפעות הרחבות של ADHD עלולות לגרום לקשת רחבה של קשיים. אנשים שמתמודדים עם ההפרעה עלולים להתהלך עם תחושת חוסר מימוש מתסכלת, ובעיקר הרגשה שהשליטה לא בידיהם, ללא תקווה שהמצב ישתנה. בדיוק בגלל זה אבחון ADHD וטיפול בה חשובים. אבחנה נכונה יכולה לסייע לאדם ולקרוביו להבין את המקור לקשיים ולהפחית מתחושת האשמה – ובעיקר, לאפשר לו לפעול לשיפור.

בפועל, אבחון נעשה באמצעות פסיכיאטר או נוירולוג, כאשר התהליך יכלול לרוב ראיון לצד מבחנים או שאלונים שונים. חשוב מאוד לעבור אבחון מקצועי כדי לוודא שאכן מדובר בהפרעת קשב ולא בקשיי קשב שמקורם אחר (למשל מתח, דיכאון או חרדה).

טיפול בהפרעת קשב במבוגרים

אורח חיים פעיל: שגרת אימונים או פעילות ספורטיבית היא דרך מצוינת לתעל את האנרגיה העודפת הנלווית לעיתים ל-ADHD לאפיק חיובי. ספורט מסייע לשמור הן על הבריאות הפיזית והן על הבריאות הנפשית, מביא לתחושת הנאה וסיפוק, ומפחית מתח, כעס ולחצים.

מיינדפולנס: מיינדפולנס הוא סוג של מדיטציה שמתרגלת התבוננות לא שיפוטית על המחשבות והתחושות שלנו, כדרך לקבל אותן ולהפחית את הנטייה להגיב אליהן באופן אוטומטי ואימפולסיבי. תרגול יומי קצר, יכול לסייע בהתמודדות עם אימפולסיביות ולייצר תחושה רגועה ונינוחה יותר לאורך היום. יש לא מעט אפליקציות שמציעות תרגולים יומיים קצרים שניתן לשלב בקלות גם בימים עמוסים.

שינה מסודרת ומספקת: בעוד שעבור כל בני האדם שינה טובה היא חיונית ונחוצה, על אחת כמה וכמה עבור אלה עם ADHD. כיוון שלפעמים ההפרעה מתבטאת בפגיעה בשינה חשוב להקפיד על "היגיינת שינה" – לקבוע שעת שינה ויקיצה קבועות, להימנע משימוש במסכים בסמוך לשעת השינה, לא לצרוך חומרים מעוררים (כמו קולה וקפה) סמוך לשעת השינה ולוודא שהחדר חשוך.

ניהול זמנים: כדי להתייעל בניהול הזמנים, כדאי להשתמש בתזכורות, להציב דד-ליינים, לערוך רשימות של המטלות תוך סידורן על פי סדר עדיפויות, ולפרק משימות גדולות לקטנות וממוקדות. כיום יש מגוון אפליקציות – חלקן אפילו כיפיות ממש – לניהול זמן ומשימות.

טיפול מקצועי: אם הסימפטומים של הפרעת קשב וריכוז פוגעים בתפקוד בצורה משמעותית, על אף המודעות והניסיונות לעזרה עצמית, כדאי לפנות לטיפול אצל איש מקצוע. לרוב יהיה זה פסיכולוג שמטפל במבוגרים עם הכשרה ספציפית לטיפול ב-ADHD, אך קיים מגוון רחב של טיפולים שיכולים לסייע.

היכנסו למידע נוסף אודות הפרעת קשב וריכוז

מקורות

קפלינסקי, ט' ולוינסקי, י' (2014). 168 שעות של הפרעת קשב. ישראל.

תחומי מומחיות:
ADD ,ADHD ,הפרעות קשב וריכוז

אנשי מקצוע בתחום

הפרעות קשב וריכוז

עוד מאמרים שיעניינו אותך