תפריט נגישות
חיפוש

שליטה וניהול בכעסים

שליטה וניהול בכעסים

פורסם על ידי אריאלה מלצר

יוסי, גבר נשוי העוסק בהוראה, הרגיש שהוא מאבד את השליטה על חייו ובמקביל גם את ההנאה מהם. התפרצויות הכעס התדירות שלו, שכללו אגרסיביות מילולית, חסמו והגבילו את התקדמותו המקצועית וערערו את יחסיו עם משפחתו.
את הסדנא לשליטה בכעסים בה השתתף במסגרת מכון רעות לטיפול במשפחה, בזוג ובפרט, רואה יוסי כגורם המשמעותי לשינוי שחל בו: כיום, לדבריו, הוא מסוגל להקשיב, לשאת תסכולים, לשמוח ולאהוב את עצמו ואת הקרובים לו. הערכתו העצמית גבוהה יותר ויחסיו המקצועיים והמשפחתיים השתפרו בצורה משמעותית.

בדומה ליוסי, סובלים גברים ונשים רבים מהתפרצויות כעס או היעדר יכולות לבטא כעס אשר פוגעים בהערכתם העצמית, תפקודם המקצועי ויחסיהם הבין אישיים. אריאלה מלצר, מנהלת מכון רעות, מסבירה על הגורמים לקשיים אלו ועל האפשרות להתמודד עמם באמצעות סדנאות לשליטה בכעסים הניתנות במסגרת המכון.

  

כעס- IN, התפרצויות זעם והתכחשות לכעס- OUT

כמעט כל הורה לילד צעיר יוכל להעיד על כך שכעס הוא אחד הרגשות הבסיסיים והמטלטלים ביותר שחווה הילד בחייו. אלא שבאופן טבעי, מרבית הפעוטות אשר משליכים את עצמם על הרצפה בגיל שנתיים יגדלו להיות מבוגרים אשר מסוגלים לשאת תסכולים מבלי להתפרץ בזעם.
בהתאם, לדבריה של אריאלה מלצר, כעס הוא רגש טבעי, אנושי ולגיטימי: "כולנו נולדים עם תוקפנות אך דרך מגעינו עם המשפחה, הסביבה והנורמות החברתיות אנו לומדים לעדן אותה. כעס אינו רגש ראשוני אלא רגש משני אשר ניזון מרגשות אחרים ובלתי נסבלים כקנאה, בושה, חוסר אונים, תחושת דחייה, נחיתות, עלבון וכן הלאה. כאשר איננו מצליחים לזהות מה אנחנו מרגישים או כשקשה לנו מאוד לשאת רגשות אלו, אנו פונים לתחושה של כעס". "למעשה", מוסיפה אריאלה, "כעס מתעורר בדרך כלל כאשר איננו מקבלים מענה לצרכינו ואז מתעוררת חרדה שחלקנו מסוגלים להכיל וחלקנו לא מסוגלים לשאת. במצב של חוסר יכולת לשאת את הכעס אנו פונים לאחד משני קצוות קיצוניים- התפרצות בלתי נשלטת של כעס או דחיסה של הכעס פנימה והימנעות מביטוי שלו".

כיצד מתבטאים שני הקצוות הקיצוניים של התמודדות לקויה עם כעסים בחיי היום יום?
חשוב להבין שלמרות שאנו מתבוננים על שני קצוות מרוחקים- התפרצויות זעם חסרות שליטה אל מול היעדר ביטוי של כעס- למעשה אנו מדברים על ביטויים שונים של אותו הקושי. כל ילד זקוק להכוונה כיצד לשלוט ברגשותיו בכלל ובכעס בפרט, וההתנהגות בבגרות מושפעת מהרגלים אשר נרכשו בסביבה הביתית הראשונית.
אנשים אשר נוטים להתפרצויות כעס בלתי נשלטות יחוו בדרך כלל פגיעה משמעותית במערכות יחסים הקרובות והמשמעותיות ביותר. פעמים רבות יש מנגנון פנימי שמאפשר להגביל את ההתפרצויות מחוץ לבית אך הופך את הסביבה הקרובה למקום לגיטימי, כביכול, לשחרור מכלול המתחים והתסכולים. במקביל, ההתפרצויות מעוררות גם אשמה, בושה ופגיעה בדימוי העצמי. אנשים הנוטים להתפרצויות זעם הם פעמים רבות אנשים שלמדו שאסור להם לבטא כאב או חולשה ולכן רגשות מכאיבים (קנאה, דחייה וכד') יתבטאו דווקא בכעס.
בקצה השני נמצאים אנשים אשר כמעט ואינם מבטאים רגשות כעס ותסכול. פעמים רבות מדובר באנשים אשר למדו בילדותם כי הבעת כעס תביא לתוצאות שליליות כדחייה ואובדן האהבה, ולכן הם חווים פחד עצום מהכעס של אחרים ושלהם עצמם. הנטייה לדחוק פנימה את כל הכעסים עשויה להתבטא בהתנהגות מרצה ולא אסרטיבית, דימוי עצמי נמוך, מועקה, חרדה, דיכאון ובעיות פסיכוסומטיות (כאבי ראש, בטן וכד' אשר מקורן בגורם נפשי ולא פיסי).

איזה תהליך מתרחש בסדנא?
הדגש בסדנא הוא על התהליך החוויתי ולא רק על ההבנה הרציונלית שעוזרת פעמים רבות להתגונן מהעולם הרגשי. בהתאם, אחת המטרות הראשונות והמשמעותיות בסדנא היא יצירת מרחב בטוח, בהתאם לשיטת אימגו לטיפול זוגי של הנדריקס- יוצרים מרחב יחסים בטוח בין משתתפי הסדנא באופן שמאפשר לבטא את כל החלקים האישיותיים, כולל הפחות יפים. המרחב הבטוח מאפשר למשתתפים לספר על האירועים הקשים שנוגעים לכעס, על החולשה ועל הבושה. החשיפה העצמית, אשר מעוררת דווקא תגובות של אהדה והבנה ולא של לגלוג ודחייה, מחזקת את הדימוי העצמי ואת הביטחון ומאפשרת לשמוע זוויות ראייה חדשות על הסיטואציה.
מעבר להיבט החוויתי של הסדנא, יש גם היבט תיאורטי שכולל למידה על מהות הכעס ועל השפעת המוח על ההתנהגות התגובתית. המשתתפים לומדים גם לזהות את הטריגרים והרמזים המקדימים להתפרצות ולהבחין בין הכעס לבין רגשות אחרים המתעוררים (למשל, לזהות מתי מדובר בקנאה או פגיעה ולהפריד בינן לבין הכעס המתעורר בעקבותיהן). בהתאם, נלמדות דרכים חלופיות לקבלת מענה לרגשות אלו גם מבלי להתפרץ.
כמו כן, מושם דגש על לקיחת אחריות על ההתנהגות (במקום, למשל, "היא גורמת לי להתעצבן") ונלמדות טכניקות ומיומנויות של זיהוי טריגרים ורמזים מקדימים להתפרצות, שליטה בכעס, ביטוי הולם של כעס ויצירת תקשורת בין אישית יעילה וטובה יותר.

איזו משמעות יש למסגרת הקבוצתית בתהליך?
לבחירה בפורמט קבוצתי יש משמעות מאוד גדולה. אנשים שנוטים להתפרצויות כעס חשים הרבה פעמים שהם חיים חיים כפולים של הסתרה וזיוף כלפי חוץ. הסרת ה"תחפושת" הנעימה וחשיפה של הצדדים התוקפניים בפני הקבוצה מביאה להקלה גדולה- הקבוצה מעבירה מסר של הערכת הרצון להשתנות ושל קבלה למרות קיומם של צדדים פחות יפים ונעימים. חווית שותפות הגורל הדומה מסירה את תחושת הבדידות ויוצרת חוויה של "ביחד" המעניקה כוח וביטחון, תחושת שחרור ובעיקר, הסרת תחושת הזיוף של ה"אני" וחופש להיות מי שאני, אמיתי ואותנטי.
החשיפה ההדדית של סיטואציות הקשורות בכעס מאפשרת לחברי הקבוצה גם לשמש מראה אחד לשני- כלומר, להתבונן מהצד כיצד הם נראים בשעת התפרצות כעס ולזהות בעצמם זוויות ראייה ואלטרנטיבות חלופיות. מעבר לכך, העובדה שהקבוצות מורכבות מגברים ונשים ומ"מתפרצים" ומבליגים על כעס מאפשרת חיבור לחלקים רגשיים איתם מאוד קשה לבוא במגע ביום יום: גברים הנוטים להתפרצויות כעס יכולים לשמוע את הכאב הנגרם בגלל התפרצויות מסוג זה, בעוד שאת כאבן של בנות זוגן הם לא מסוגלים לשמוע; אנשים המתקשים לבטא כעס מצליחים להבין כי מקורו של הכעס הוא בכאב גדול. למעשה, הקבוצה מחצינה דיאלוג פנימי המתקיים הרבה פעמים באופן סמוי בנפשם של המשתתפים, מבלי שיעזו לבטא אותו.
מעבר לכך, עצם ההשתתפות בקבוצה מחזקת מיומנויות של אמפתיה, השתתפות והקשבה לאחר. מיומנויות אלו באות לידי ביטוי בקשרים בין אישיים ומשפרות אותם.
בסופו של דבר, המשתתפים יוצאים עם תחושה של ביטחון ושל שליטה עצמית, אשר מאפשרת להם להתנסות בחוויות שלא יכלו לשאת קודם לכן, כשיתוף אדם אחר בקושי וביטוי רגשות שונים. מתפתחת גמישות ויכולת לחשיבה פחות נוקשה ודיכוטומית, אשר מגדילה את היכולת להתמודד עם רגשות קשים ותסכולים באופן מאוזן- אסרטיבי אך לא חסר שליטה.

קיראו עוד על טיפול פסיכולוגי

על המטפלת אריאלה מלצר

אריאלה מלצר היא מנהלת מכון רעות לטיפול זוגי, משפחתי ואישי. עובדת סוציאלית קלינית (M.S.W), פסיכותרפיסטית, מדריכה ומטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת ובעלת ניסיון רב בטיפול באלימות במשפחה. בוגרת לימודי פסיכותרפיה באוניברסיטת תל אביב, מטפלת זוגית מוסמכת בשיטת אימגו, מגשרת, מרצה ומנחת סדנאות.

אנשי מקצוע בתחום

טיפול פסיכולוגי

עוד מאמרים שיעניינו אותך