תפריט נגישות

Imago Relationship Therapy - שיטת אימגו לטיפול זוגי

שיטת האימגו נוסדה על ידי ד"ר הארוויל הנדריקס, ובבסיסה עומדת ההנחה כי אנו בוחרים בני זוג מתוך מניעים בלתי מודעים מה"אימגו" - ייצוגי היחסים המשמעותיים אשר חווינו בילדותנו. בעמוד הנוכחי, תוכלו לקרוא על הגישה התיאורטית וטכניקת האימגו. 

קשיי זוגיות היו קיימים מאז ומתמיד; טיפול זוגי לעומת זאת, החל להתפתח רק בשנות ה-80'. עד אז זוגות שנקלעו למצב של משבר ביחסים היו נעזרים ביועצי נישואין אשר הדגישו את השמירה על מוסד הנישואין גם במחיר של קיום מערכות יחסים בלתי מספקות. כיום קיימים מגוון מודלים טיפוליים לזוגות, ואחד הבולטים בהם הוא שיטת אימגו אשר נוסדה על ידי ד"ר הארוויל הנדריקס.

הגישה התיאורטית בבסיס שיטת האימגו

שיטת אימגו היא שיטת פסיכותרפיה המבוססת על מכלול גישות וטכניקות כגון הפסיכואנליזה ופיתוחיה, תיאוריית ההתקשרות, טכניקות של טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) ועוד. בבסיס הגישה עומדת ההנחה כי אנו בוחרים בני זוג מתוך מניעים בלתי מודעים הנובעים ממה שמכונה ה"אימגו"- ייצוגי היחסים המשמעותיים אשר חווינו בילדותנו (בדרך כלל עם ההורים). כלומר, אנו בוחרים בני זוג אשר מחזיקים במערכת התכונות החיוביות והשליליות אשר אפיינו את הדמויות המשמעותיות בחיינו.

לטענתו של הנדריקס, הוגה השיטה, דפוס זה הופך את היחסים הזוגיים להזדמנות לריפוי פצעי הילדות ולצמיחה והתפתחות אישית. הקשר שלנו עם הורינו מאופיין תמיד גם באכזבות ובפגיעות, והזוגיות מאפשרת לכל אחד מבני הזוג לפתח אזורים נפשיים אשר נזנחו לאורך החיים - למשל עקב דרישות הסביבה והציפיות ל"התנהגות טובה" אשר תבטיח את אהבת ההורים. מעבר לכך, הזוגיות מכילה את האפשרות לבוא במגע עם תכונות איתן אנו צריכים להתעמת כדי להגיע לריפוי וצמיחה מחודשת.

שלב ההתאהבות מאפשר לנו להרגיש ולפנטז כי הזוגיות תאפשר לנו לאהוב את עצמנו ולחוש נאהבים ללא תנאי. כאשר שלב זה מסתיים, אנו מתחילים לזהות כי דווקא התכונות בהן התאהבנו עקב חסכי הילדות שלנו הן התכונות המקשות עלינו בחיי היום יום. כך, למשל, אישה שבאה מבית חסר גבולות עם הורים הנתפסים כחלשים, עשויה להתאהב בגבר חזק וסמכותי, אשר לאחר שלב ההתאהבות יחווה עבורה כאדם נוקשה ושתלטן. 

בהתאם, אנו חווים אכזבה ותסכול מכך שבן הזוג אינו מספק את צרכינו במלואם, ומוצאים את עצמנו נקלעים למאבקי כוח. שלב זה מתרחש בכל מערכת יחסים - טובה ואוהבת ככל שתהיה. בחלק מן המקרים הוא עשוי לשבש ואף להרוס את הקשר הזוגי, אך בחלקם הוא אכן מצליח להוות בסיס לצמיחה אישית וזוגית. שיטת האימגו מיועדת לזוגות אשר הקשר ביניהם נהרס עקב מאבקי הכוחות, ומכוונת להפיכת מאבקים אלו לגורם מניע ומקדם של הזוגיות, במקום לגורם המאיים לחרב אותה. 

טכניקת האימגו: הקשבה אמיתית

הטכניקה המרכזית העומדת בבסיס שיטת האימגו מכונה "הדיאלוג ההתכוונותי" (Intentional Couple's Dialogue), והיא כוללת הכוונה של בני הזוג ליצירת דיאלוג המבוסס על הקשבה אמיתית (ולא רק על 'שמיעה'). בדיאלוג ההתכוונותי בני הזוג לומדים כיצד להפוך את השיח ביניהם לדיאלוג משמעותי בו שני הצדדים - המדבר והמאזין - משתתפים בשיחה באופן אקטיבי: בני הזוג לומדים כיצד להביע אמפתיה ולתקף זה את דברי זה, באופן שיביא ליצירת הקשבה ממשית ולאפשרות לתקן את האחר כאשר הם חשים כי המסרים שלהם לא הובנו כהלכה. 

ההקשבה האמיתית מאפשרת לכל אחד מבני הזוג להבין טוב יותר מדוע קשה לו להתמודד עם תכונות מסוימות של הפרטנר, וכיצד להגיב אליהן באופן סלחני ומקבל יותר. במקביל לבניית ותרגול הדיאלוג ההתכוונותי, רוכשים בני הזוג טכניקות התנהגותיות שונות לשיפור היחסים הזוגיים.

בטיפול זוגי בשיטת האימגו ניתן להשתתף הן במתכונת של פגישה שבועית, למשך כ-12 מפגשים או כסדנא אינטנסיבית. 

במידה וחיפשתם מידע על מושג ה"אימגו" של קארל גוסטב יונג - לחצו כאן


מקורות

Discovering imago relationship therapy, Zielinski, Joseph J, Psychotherapy: Theory, Research, Practice, Training. Vol 36(1), Spr 1999, 91-101

תחומי מומחיות:
טיפול זוגי

אנשי מקצוע בתחום

טיפול זוגי