תפריט נגישות
חיפוש

Imago Relationship Therapy - שיטת אימגו לטיפול זוגי

קשיי זוגיות היו קיימים מאז ומתמיד; טיפול זוגי לעומת זאת, החל להתפתח החל משנות ה-80. עד אז נעזרו זוגות שנקלעו למצב של משבר זוגיות ביועצי נישואין אשר הדגישו את השמירה על מוסד הנישואין גם במחיר של קיום מערכות יחסים בלתי מספקות. כיום קיימים מגוון מודלים טיפוליים לזוגות, אשר אחד הבולטים בהם הוא שיטת אימגו אשר נוסדה על ידי ד"ר הארוויל הנדריקס.

הגישה התיאורטית בבסיס שיטת האימגו

שיטת אימגו היא שיטת פסיכותרפיה המבוססת על מכלול גישות וטכניקות כגון פסיכואנליזה ופיתוחיה, תיאוריית ההתקשרות, טכניקות של טיפול קוגניטיבי התנהגותי ועוד.

בבסיס הגישה עומדת ההנחה כי אנו בוחרים בני זוג מתוך מניעים בלתי מודעים הנובעים מה'אימגו'- ייצוגי היחסים המשמעותיים אשר חווינו בילדותנו (בדרך כלל עם ההורים). כלומר, אנו בוחרים בני זוג אשר מחזיקים במערכת התכונות החיוביות והשליליות אשר אפיינו את הדמויות המשמעותיות בחיינו. לטענתו של הנדריקס, הוגה שיטת האימגו, דפוס זה הופך את היחסים הזוגיים להזדמנות לריפוי פצעי הילדות ולצמיחה והתפתחות אישית: הקשר שלנו עם הורינו מאופיין תמיד גם באכזבות ופגיעות, והזוגיות מאפשרת לכל אחד מבני הזוג לפתח איזורים נפשיים אשר נזנחו עקב דרישות הסביבה והציפיות ל"התנהגות טובה" אשר תבטיח את אהבת ההורים. מעבר לכך, הזוגיות מכילה את האפשרות לבוא במגע עם תכונות איתן אנו צריכים להתעמת כדי להגיע לריפוי וצמיחה מחודשת.

שלב ההתאהבות מאפשר לנו להרגיש כי ולפנטז כי הזוגיות תאפשר לנו לאהוב את עצמנו ולחוש נאהבים ללא תנאי. כאשר שלב זה מסתיים, אנו מתחילים לזהות כי דווקא התכונות בהן התאהבנו עקב חסכי הילדות שלנו הן התכונות המקשות עלינו בחיי היום יום. כך, למשל, אישה שבאה מבית חסר גבולות עם הורים הנתפסים כחלשים, עשויה להתאהב בגבר חזק וסמכותי אשר לאחר שלב ההתאהבות יחווה כנוקשה ושתלטן. 

בהתאם, אנו חווים אכזבה ותסכול מכך שבן הזוג אינו מספק את צרכינו במלואם ונקלעים למאבקי כוח. שלב זה מתרחש בכל מערכת יחסים. בחלק מן המקרים הוא עשוי לשבש ואף להרוס את הקשר הזוגי, אך בחלקם הוא אכן מצליח להוות בסיס לצמיחה אישית וזוגית. שיטת האימגו מיועדת לזוגות אשר הקשר ביניהם נהרס עקב מאבקי הכוחות, ומכוונת להפיכת מאבקים אלו לגורם מניע ומקדם של הזוגיות, ולא לגורם הרסני לה.   

טכניקת האימגו

הטכניקה המרכזית העומדת בבסיס שיטת האימגו היא 'הדיאלוג ההתכוונותי' (Intentional Couple's Dialogue) המבוסס על הכוונת בני הזוג ליצירת דיאלוג המבוסס על הקשבה אמיתית (ולא רק על 'שמיעה'). בדיאלוג ההתכוונותי בני הזוג לומדים כיצד להפוך את השיח ביניהם לדיאלוג משמעותי בו שני הצדדים- המדבר והשומע- משתתפים בשיחה באופן אקטיבי: בני הזוג לומדים להביע אמפתיה ולתקף זה את דברי זה באופן שיביא ליצירת הקשבה ממשית ולאפשרות לתקן זה א דברי זה כאשר מסרים אינם מובנים כהלכה.

ההקשבה האמיתית מאפשרת לכל אחד מבני הזוג להבין טוב יותר מדוע קשה לו להתמודד עם תכונות מסוימות של בן הזוג וכיצד להגיב אליהן באופן סלחני ומקבל יותר. במקביל לבניית ותרגול הדיאלוג ההתכוונותי, רוכשים בני הזוג טכניקות התנהגותיות שונות לשיפור היחסים הזוגיים.

בטיפול זוגי בשיטת האימגו ניתן להשתתף הן במתכונת של פגישה שבועית, למשך כ-12 מפגשים או כסדנא אינטנסיבית. 


ביבליוגרפיה

Discovering imago relationship therapy, Zielinski, Joseph J, Psychotherapy: Theory, Research, Practice, Training. Vol 36(1), Spr 1999, 91-101.

תחומי מומחיות:
טיפול זוגי

אנשי מקצוע בתחום

טיפול זוגי