תפריט נגישות

מה לעשות במקרה של התקף חרדה אצל ילדים?

מה לעשות במקרה של התקף חרדה אצל ילדים?

פורסם על ידי צוות בטיפולנט

ילדים רבים מתמודדים עם פחדים, כגון חשש ממפלצת מתחת למיטה. אלו שכיחים מאוד בתקופת הילדות ונעלמים ללא כל התערבות עם ההתבגרות, כאשר מתחדדת אצל הילד ההבחנה בין מציאות לדימיון. עם זאת, ישנם מצבים בהם מדובר בחרדה הדורשת התייחסות, אך כיצד נזהה אותם?

איך נראית חרדה אצל ילדים?

כאשר ילד סובל מחרדה, נצפה לראות כי הוא חווה פחד עז גם כאשר אינו מצוי בסכנה ממשית. כך למשל, כאשר ילד מבטא מצוקה רבה כאשר נכנס בבוקר לכיתה בביה"ס, או לנוכח חתול שעובר לידו ברחוב, יתכן מאוד שהוא סובל מחרדה. חשוב לזכור כי התנהגויות שונות עשויות לאותת על חרדה; בעוד חלקן יתבטאו באופן ישיר (בכי, צעקה, היצמדות להורה, אמירה ישירה), חלקן יתבטאו בדרכים עקיפות (למשל, תלונות גופניות כגון כאבי בטן, חוסר תיאבון ועייפות, כמו גם מצב רוח ירוד, הסתגרות, הימנעות חברתית והתקפי זעם). יש להיות ערים גם לדיווחים מביה"ס על פגיעה בתפקוד הלימודי וירידה בציונים, להימנעות מפעולות יומיומיות כגון שינה לבד בחדר, וכן התנהגות שתלנטית כניסיון להימנע ממושא החרדה (למשל, ילד אשר מונע בצעקות מהוריו לצאת מהבית בערב).  

מי יכול לעזור בהתמודדות עם חרדה?

פסיכולוג ילדים הוא הכתובת הראשונה לשם התמודדות עם חרדה אצל ילדים. שיטת הטיפול הנפוצה ביותר היא טיפול במשחק, אשר לוקח בחשבון גורמי עומק רבים בחייו של הילד, לצד התמודדות עם החרדה הספציפית ממנה הוא סובל. טיפול מסוג זה משלב לרוב גם הדרכת הורים, הנעשית במקביל לטיפול בילד. במסגרת זו, מקנה פסיכולוג הילדים להורים הכוונה וכלים שיסייעו לחשוף את הילד באופן מותאם והדרגתי למושא החרדה, ולהימנע מהתנהגויות המשמרות את הבעיה. במקרים בהם רמות החרדה גבוהות, או כאשר הפגיעה בתפקוד היא משמעותית, כדאי לפנות לייעוץ אצל פסיכיאטר ילדים, אשר עשוי לרשום תרופות נוגדות-חרדה, המהוות ליווי של טיפול פסיכולוגי ומקדמות אותו.  

איך מוצאים פסיכולוג ילדים מומלץ?

כצעד ראשון, ניתן לפנות לרופא הילדים, אשר יוכל להפנות אתכם לפסיכולוג ילדים מומלץ באזור מגוריכם או למרפאת בריאות הנפש. כמו כן, בקשו לקבל את רשימה של מטפלים פסיכולוגים העובדים בהסדר עם קופת החולים שלכם, המציעים טיפול מוזל למבוטחים. זכרו גם כי אין כמו המלצה ממקור ראשון, ולכן אל תהססו לבקש המלצה מחברים, שכנים, הורים אחרים בביה"ס, בני משפחה או קולגות בעבודה. 

היכנסו לקריאה נוספת אודות דרכי טיפול בחרדה

אנשי מקצוע בתחום

טיפול רגשי לילדים

עוד מאמרים שיעניינו אותך