תפריט נגישות

למה הילד שלי משקר?

למה הילד שלי משקר?

צוות בטיפולנט

כולנו משקרים לפעמים, וכך גם הילדים שלנו. היכולת לשקר אף נחשבת להישג התפתחותי, בו ילדים לומדים כי לאנשים יש מחשבות פרטיות הידועות רק להם, ולכן ניתן להסתיר אותן. בגילאים מוקדמים, שקרים עשויים לייצג משאלות שהילד כל כך רוצה שיתממשו – עד שהוא מאמין בהן בכל ליבו. בהמשך, השקרים נעשים מתוחכמים יותר, והילד לומד להשתמש בהם לטובתו.

הורים רבים מוצאים את עצמם חסרי אונים ומובכים אל המול השקרים של ילדיהם, ואף חשים אשמים על ש"כשלו" לחנך אותם לערכי מוסר. האם ילד שמשקר הוא ילד לא מחונך? האם הוא יהפוך למבוגר שפועל באופן לא מוסרי? לפי תוצאותיו של מחקר חדש שהתפרסם באפריל 2017, תופעת השקרנות אצל ילדים אינה קשורה בהכרח לחינוך או לאופי, אלא דווקא לגיל.

מטרת המחקר הייתה לבחון את עמדותיהם של ילדים כלפי שקרים. מתוצאות המחקר עולה כי בגילאי 4-5, ילדים ייטו לשקר לאחר שעשו משהו רע, זאת בניסיון להימנע מעונש. לעומתם, ילדים מבוגרים יותר, בגילאי 7-9, נוטים לחוש אשמה כאשר הם משקרים, ויעדיפו להתוודות אם עשו מעשה רע, זאת משום שמאמינים כי הוריהם יעריכו את אמירת האמת. כמו-כן, נמצא כי ילדים שמצפים לתגובה חיובית יותר מהוריהם אם יתוודו על המעשה הרע, ישקרו פחות בחיי היום-יום.

תוצאות המחקר מציעות לנו להיות סבלניים יותר כאשר הילד משקר לנו, בפרט בגילאי הגן הצעירים. נסו לשדר לילד כי אתם מבינים שקשה לפעמים לומר את האמת, אך היא תעזור לכם להבין אותו טוב יותר. הדגישו כי אתם פתוחים לשמוע גם דברים רעים, ודווקא אם אומרים את האמת, אין צורך לחשוש מעונש.

מקור


Smith, C. E., & Rizzo, M. T. (2017). Children’s confession-and lying-related emotion expectancies: Developmental differences and connections to parent-reported confessionbehavior. Journal of experimental child psychology, 156, 113-128.

אנשי מקצוע בתחום

הדרכת הורים

עוד מאמרים שיעניינו אותך