תפריט נגישות

"אחרי החגים" - כשלילד קשה לחזור לשגרה

"אחרי החגים" - כשלילד קשה לחזור לשגרה

צוות בטיפולנט

זהו. "אחרי החגים" כבר פה ושום חג, שבוע מקוצר או חופשה לא נראים באופק הקרוב. קשה? כנראה שלא רק לכם, אלא גם לילדים שלכם. בכתבה זו נדון בהבדל בין קשיים סטנדרטיים בהסתגלות לשגרה לבין קשיי הסתגות המעידים על קושי מהותי יותר, ונציע דרכים להקלה על החזרה לשגרה.

"מה, אין עוד חג?" או: למה כל כך קשה להם לחזור לשגרה

כפי שלנו לא תמיד יש חשק לחזור לשגרה, לעומס, לדרישות היומיומיות מאיתנו ולצמצום זמן האיכות עם האנשים היקרים לנו, כך גם לילדים שלנו לא תמיד קל לוותר על מנעמי החופש ולחזור לשגרת הלימודים. מרביתם יסתגלו במהרה לחזרה לשגרה אך חלקם יתקשו להתרגל אליה מחדש ויפגינו את הקושי בדרכים שונות: קשיי התעוררות בבקרים, מצב רוח ירוד, לחץ, כאבים פסיכוסומטיים, ירידה ביכולות התארגנות שכבר נרכשו (סידור תיק, הכנת שיעורי בית בזמן) או הפרעות בכיתה. מרבית ה"מתקשים להסתגל" יצליחו "להתאפס" תוך מספר ימים ולשוב ולתפקד באופן סטנדרטי אך אצל חלק מהילדים החזרה לשגרה ממושכת וקשה, ואתם עשויים להרגיש שהילד פשוט שכח כל מה שאי פעם ידע על הליכה לבית הספר.

מדוע חלק מהילדים מתקשים כל כך להסתגל?

בחלק מהמקרים מדובר בילדים בעלי הפרעות קשב וריכוז אשר חלקם מתקשים באופן כללי בהתארגנות ובהפנמה של כללי התנהגות. הלקות הנוירולוגית הקלה המביאה להיווצרותה של הפרעת הקשב והריכוז פוגעת בפונקציות הניהוליות-ארגוניות של המוח ולכן ילדים אלו צפויים לא פעם להתקשות ולהסתגל לשגרה קבועה וברורה המצריכה מיומנויות התארגנות ועמידה בלוחות זמנים ברורים. קושי זה עשוי לבלוט במיוחד אחרי חופשות, בהן חל שינוי מהותי בשגרה של הילד.
כמובן, לא כל ילד עם הפרעת קשב וריכוז יתקשה להסתגל לשגרת הלימודים, ולא כל קושי בהסתגלות ללימודים נובע ממצב של הפרעת קשב וריכוז. פעמים רבות קשיי הסתגלות משמעותיים ומתמשכים לאחר חופשות הם למעשה ביטוי של קשיים הקיימים ממילא, ולכן יש לנסות ולהבין לעומק את מקורם. לעיתים קשיי ההסתגלות מבטאים קשיים חברתיים ובדידות שהילד חווה בבי"ס, ואפילו התנכלויות מצד ילדים אחרים. במקרים אחרים הקשיים מבטאים את תסכולו של הילד מקשיים לימודיים איתם הוא מתמודד ובמקרים אחרים, בת קיומן של בעיות התנהגות המונעות מהילד התמודדות מוצלחת עם דמויות סמכות, חוקים ודרישה לדחיית סיפוקים. גורם נוסף אשר עשוי לעמוד בבסיס הקושי בחזרה לשגרה הוא ה"געגוע" לחוויות המשפחתיות שהחופשה הממושכת אפשרה. ילד אשר צמא ליותר זמן וקשר עם הוריו עשוי להתקשות מאוד סביב החזרה לשגרה שמשמעה גם פחות זמן איכות עם הוריו.

איך מקלים על החזרה לשגרה?

אז איך בכל זאת מקלים על הילד (ועל עצמכם) והופכים את החזרה לשגרת לימודים-עבודה לפחות קשה? קיבצנו עבורכם מספר טיפים:

איזון בין דרישה להבנה - לילד קשה? חשבו כמה לכם קשה לחזור לשגרה והיו אמפתיים לקושי שלו. עזרו לו לנסח אותו במילים ולספר למה בבי"ס הוא לא רוצה לחזור ולמה הוא כן מתגעגע. אפשר לשתף את הילד בכך שגם לכם לא קל לחזור לשגרה. לצד ההבנה והאפשרות לדבר על הקושי, חשוב להבהיר לילד שעם כל הקושי- אתם מצפים ממנו לשוב ולתפקד.

סבלנות - קחו בחשבון מראש שחלק מהילדים זקוקים לזמן הסתגלות ממושך יותר, ופנו מראש יותר זמן מהרגיל להתארגנות והכנת תיק בערב, השכמה והתארגנות בבוקר ופיקוח על הכנת שיעורי בית.

רככו את החזרה - אם זיהיתם שהילד מתקשה במיוחד לחזור לשגרה, רככו אותה עבורו. שימו צ'ופר מתוק ליד הסנדוויץ', שלחו אותו לבי"ס עם חפץ או מזכרת מעניינת מהחופשה, קבעו פעילות משותפת מהנה לשעות אחה"צ וסייעו לילד לחדש את קשריו החברתיים במידה והוא מתקשה בכך.

היעזרו במורה - במידה וילדכם ידוע כמסתגל איטי או שאתם מזהים לראשונה כי הוא מתקשה להסתגל, בקשו מהמורה שתסייע לו "להיכנס לעניינים" על ידי מתן תפקידים בולטים בכיתה, עידודו לשתף בחוויות או להשתתף בשיעור, מתן חיזוקים חיוביים על התנהגות חיובית וכן הלאה.

צמצמו את הפער בין חופש לשגרה - אחד הדברים שהופכים את החופש למהנה עבור ילדים צעירים הוא התרחבות זמן האיכות עם ההורים. לכן, נסו לייצר ולשמר הזדמנויות לבילוי זמן איכות משותף עם כל אחד מההורים ועם כל המשפחה. כמו כן, שימו לב שעבור חלק מהילדים החופש מוצלח מאחר והוא מאפשר להם לחוות חוויות של הצלחה ויכולת (החל מרכיבה על סוסים בפארק ועד לעזרה להורים עם האח הקטן) בניגוד לחוויות של תסכול וכישלון בבית הספר. במקרה מסוג זה, נסו לייצר עבור ילדכם הזדמנויות וסיטואציות יומיומיות בהם יחווה הצלחות והישגים. במילים אחרות- זהו את היבטי החופשה שעשו לילד שלכם טוב ונסו לשמר אותם.

גלו ערנות - אם הילד מתקשה להסתגל לאורך זמן או מפגין התנהגות יוצאת דופן עם החזרה לבי"ס, הקדישו תשומת לב לבירור הגורמים לקושי, ובקשו חוות דעת מהמורה. במידת הצורך פנו להתייעצות עם איש מקצוע העוסק בתחום של הדרכת הורים.

תחומי מומחיות:
הדרכת הורים

אנשי מקצוע בתחום

הדרכת הורים

עוד מאמרים שיעניינו אותך