חיפוש
  • דף הבית
  • מאמרים
  • העולם הפנימי של הזוג - ההשפעה הלא מודעת של העולם הפנימי מחזקת או מחלישה את הזוגיות

העולם הפנימי של הזוג - ההשפעה הלא מודעת של העולם הפנימי מחזקת או מחלישה את הזוגיות

עליזה רוזן

לכולנו יש עולם פנימי המשפיע בדרך לא מודעת על חיינו ועל מערכות היחסים שלנו. במערכת יחסים זוגית מתמשכת, לעולם הפנימי ולמערכת ההשלכות יש השפעה קריטית על מהות הקשר.

השותפים במערכת יחסים אינטימית מתנהגים זה לזו.ה בדרך לא מודעת שמייצרת link - חיבור ייחודי עבורם.

כל אחד מגיע לקשר עם היסטוריה אישית שעצבה את אישיותו, השפיעה על חייו ועל עולמו הפנימי. העולם הפנימי של היחיד מכיל מערכת אמונות לא מודעות, מכיל את הייצוגים המופנמים של מערכות יחסים מוקדמות ואת הפנטזיות הלא מודעות שמתחברות ומחברות בין שניים, שהופכים בזכותם לזוג. הבחירה הלא מודעת.

עם בניית הקשר הזוגי הם מייצרים יחד עולם פנימי ייחודי ומיוחד משלהם, שכאמור אינו מודע להם. ההשפעה הלא מודעת של העולם הפנימי מחזקת או מחלישה את הזוגיות. כשזוג מגיע לטיפול, הם בעצם שני אנשים שמביאים לטיפול את מערכת היחסים שלהם כבעיה שיש לפתור עם המומחה, אחרי שהם לא הצליחו. אך מערכת היחסים הזוגית שהזוג מביא היא יותר מרק אוסף בעיות וקשיים.

מערכת יחסים זוגית - היא תופעה ייחודית ומיוחדת אותה הזוג הספציפי יצר. תופעה חיה ונוכחת שרק אדם אחד מוזמן אליה בלית ברירה והוא המטפל הזוגי.

זוהי הזמנה אל קודש הקודשים של העולם הפנימי והאינטימי ביותר של הזוג.

השעה הטיפולית מאפשרת למטפלת הזוגית הזדמנות להתבונן בזוג, לחשוב ולעבד בתוכה ואתם את הקונפליקטים ואי ההסכמות, להרגיש איתם מהי החוויה שלהם בתוך הזוגיות שלהם.

טון הדיבור, האנרגיה שבחדר, התכנים והצורה בה הזוג נוכח ומתקשר בחדר, משפיעים גם על המטפלת. דרך ההתייחסות זה לזו.ה או אליה, מעוררים רגשות שונים. האגרסיה או הפחד בחדר, התוקפנות הגלויה או השתיקה הרועמת, הדאגה, הייאוש והחששות עוברים גם אל המטפלת. היא עדה חיה לחוויה הזוגית שלהם.

תחושות המטפל הם חומר עבודה חשוב בטיפול פרטני, אך מאתגר וחשוב לא פחות בטיפול זוגי. בזמן בו היא עדה לדינמיקה חיה ונוכחת בין בני הזוג , המטפלת חווה העברה והעברה נגדית. זוהי התרחשות לא מודעת של מערכת היחסים של הזוג.

לדוגמה, זוג שמביא לחדר מריבה לא פתורה שהייתה ביניהם במהלך השבוע. כל צד מנסה ליצור חיבור עם המטפלת כדי שתצדיק אותו.ה. המטפלת חשה בהעברה הנגדית את הלחץ, המניפולציה, הצורך של שניהם שתהיה שופטת, בוררת ובעיקר שתחזיק בתפקיד 'של מי שיודעת מהי האמת'.

הזוג יכול להאדיר אותה או לבטל את דבריה של המטפלת אם לא תגיב על פי רצונם וצרכיהם. באותו הזמן, המטפלת המוזמנת לתוך המריבה יכולה לחוות את עולמם הפנימי הלא מודע. היא יכולה לחוש איך זה עבורם להיות במקום ללא פתרון, ללא שליטה, כמה חששות ואי שקט יש בקשר או כמה ייאוש הם חווים כשהם בתוך המשבר.

תחושות של נטישה, דחיה, עלבון ועוד יכולים לספר על החוויה של קשר מכאיב ופגוע. עדות חיה כזאת יכולה לספר למטפלת על החסר של פונקציית ההכלה ועל מערכת ההשלכות שלהם כשאובייקטים פנימיים מופנמים מהעבר מושלכים זה על זו.

חוויות עבר על הילד הנטוש, או הילדה הקטנה שצרכיה מבוטלים מתעוררים בתוך הקשר הזוגי כמו גם דמות 'האב הרודני' המופנם מול 'האם הקורבנית חסרת האונים' ועוד יצוגים...

הזוג יוצר יחד עולם פנימי של דימויים אותו הם מקיימים במציאות חייהם ללא יכולת לצאת ממעגל ההשלכות. העולם הפנימי מופיע כמובן בכל עוזו גם בקליניקה בנוכחות המטפלת מתוך המשאלה להכלה והצורך בהכרה.

כשלזוג אין יכולת של תודעה זוגית, הם אינם מתבוננים על עצמם ואינם חושבים איך הם מנהלים את היחסים שלהם. אין יכולת לרפלקציה. הנטייה היא להתנהג acting במקום לחשוב ולעבד.

ניתן לראות זאת בדוגמה של הזוג המתווכח בנוכחות המטפלת. הם לא יכולים ולא רוצים לעצור. הם רוצים להישמע. החוויה בחדר היא של עומס רגשי לא מווסת, אין הפסקה לנשימה, אין מקום לנשמה, אין מרחב פסיכולוגי.

דפוסי יחסים לא יכולים להשתנות מעצמם. הפונקציה של תודעה זוגית יכולה להתפתח רק בתוך מרחב טיפולי ובעזרת המטפל שמחזיק תפיסה של תודעה זוגית בתוכו.

טיפול זוגי שונה ומאתגר לעומת טיפול פרטני , מכיוון שבחדר נמצאים שלושה. הסטינג הוא לא של דיאדה אלא של משולש. נוצרת אפשרות ממשית לכל אחד להתבונן ביחסים דיאדיים שונים ממה שמכיר.

עמדת השלישי מתחלפת בחדר בין השותפים ומתחילה להיווצר תחושת מרחב, הפנמה של יחסים עם מרחב נפשי. המרחב הפסיכולוגי שנפתח לזוג מרחיב את תפיסותיהם ומאפשר להם ליצור זוגיות יצירתית שיש בה תנועה והתחדשות.

מתפתחת תודעה זוגית.

על המטפלת - עליזה רוזן

עליזה רוזן M.A, מומחית ובעלת ניסיון בפסיכותרפיה אישית, זוגית וקבוצתית. מדריכה אנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש ומלמדת במכללות בתוכניות טיפול שונות. קליניקה פרטית ברמת השרון, בשנים האחרונות מטפלת, חוקרת וכותבת על זוגיות, חשיבותה, הבעייתיות המובנית בה וכן על חשיבות הטיפול הזוגי הפסיכואנליטי לטובת ההתפתחות של הזוג והזוגיות.