תפריט נגישות
חיפוש

Family Therapist - מטפל זוגי ומשפחתי

טיפול זוגי ומשפחתי הוא טיפול העוסק בקשיים במערכת המשפחתית או הזוגית. הקשיים עשויים לנבוע מבעיות הקשורות בתקשורת המשפחתית, המבנה המשפחתי, הסתגלות למעברים, שינויים או משברים בחיי הזוג או המשפחה ועוד.

הטיפול המשפחתי מתבסס על גישה מערכתית, הרואה כל קושי איתו מתמודדים אחד או יותר מבני המשפחה בהקשר המערכת המשפחתית בה מתעורר קושי זה. בהתאם, לעיתים יקרה כי נפנה לטיפול עקב בעיה אישית או קושי איתו מתמודד אחד מילדנו, והערכת איש המקצוע תהיה כי כדאי לטפל בבעיה ברמה מערכתית-משפחתית או זוגית ולא באופן פרטני בלבד. לדוגמא, כאשר ילד סובל מהפרעות התנהגות, עשוי המטפל להמליץ על טיפול משפחתי שיאפשר הבנה של הרקע המשפחתי אשר בהקשרו התעוררו הקשיים, הדרכה והכוונה של ההורים ותמיכה במערכת המשפחתית כיחידה שלמה.

קיימות מספר גישות בולטות בתחום הטיפול המשפחתי וביניהן טיפול אסטרטגי, טיפול נראטיבי, טיפול מבני, טיפול תקשורתי וטיפול אינטגרטיבי.

מטפל זוגי ומשפחתי מוסמך הוא אדם בעל תואר שני לפחות במקצוע טיפולי (פסיכולוג, פסיכיאטר, עובד סוציאלי וכד') אשר הוסמך כמטפל משפחתי וזוגי מטעם האגודה הישראלית לטיפול במשפחה ובנישואין, הוכיח כי מילא את המכסה הקבועה בחוק של שעות טיפול, השתתף בכמות שעות ההדרכה הדרושה והציג המלצות מספקות.

במסגרת ההכשרה לטיפול משפחתי מתמחה המטפל בסוגיות טיפוליות רבות הנוגעות לתהליכים, משברים וקשיים העלולים להתעורר במסגרת המשפחתית. המטפל רוכש מיומנויות טיפוליות שונות המאפשרות לו לבצע התערבויות טיפוליות וללוות משפחות בהתמודדויות בהם הן נתקלות. התמחותו של המטפל המשפחתי כוללת התייחסות לנושאים כקשיים זוגיים, אלימות במשפחה, התמודדות עם ילדים חריגים במשפחה, מעברים ושינויים שחווה המשפחה וכן הלאה. כמו כן, עשוי המטפל לסייע סביב משברים כגירושין, מחלה ופטירה של ילד או הורה וכד'.

פסיכולוגים, פסיכיאטריים, עובדים סוציאליים ועוד רוכשים מיומנויות טיפוליות שונות במהלך הכשרתם המקצועית ולכן רשאים להציע לציבור טיפולים משפחתיים וזוגיים גם ללא הסמכה של האגודה לטיפול משפחתי. חלקם בוחרים לעבור תוכניות הכשרה נוספות במכונים לטיפול זוגי ומשפחתי. גם יועצים חינוכיים, קרימינולוגים קליניים ומטפלים באומנויות עשויים לקחת חלק בתוכניות אלו ולהציע טיפולים משפחתיים.


אנשי מקצוע בתחום

טיפול משפחתי