תפריט נגישות

Wanderlust – תאוות נדודים – או לאן נעלמה התשוקה?

Wanderlust – תאוות נדודים – או לאן נעלמה התשוקה?

עליזה רוזן

זוגות רבים מגיעים לקליניקה ומדווחים על העדר תשוקה וירידה בחשק המיני. היחסים ביניהם טובים, הילדים בסדר, הקריירה מתפתחת, יש בילויים משותפים, ארוחות משפחתיות, מפגשים עם חברים, אך מין כמעט ואין. החשק לא מתעורר.

התשוקה של ראשית הקשר נעלמה, התאדתה, שנתה את אופייה והפכה לעול, למשימה מיותרת עד לדעיכה וויתור על חיי מין. תופעה מתרחבת ונפוצה יותר ויותר.

בנטפליקס – הרימו את הכפפה ויצרו סדרה בריטית מצוינת ומומלצת. Wanderlust (2018 - בביומו הרגיש של לוק סלין ובכיכובה של טוני קולט הנהדרת).

Wanderlust - תאוות נדודים – שם עצם: כמיהה או דחף לנדוד.

ג'וי ריצרדס (טוני קולט) היא פסיכולוגית, מתמחה בפסיכותרפיה זוגית ופרטנית, נשואה ואימא לשלושה בוגרים. ג'וי ואלן (סטיבן מקיטוש) הם זוג טוב ואוהב. יחסיהם מושתתים על חברות, כבוד, כנות והערכה הדדית. הם זוג שיודע לשתף ברגשות ולדבר על קשיים. הם קשובים, אכפתיים זה לזו וקרובים מאד.

עם השנים הקרבה הפכה מוכרת מידי ולא מרגשת. הנוחות והביטחון הזוגי כיבו את התשוקה למרות האהבה. הקרבה, הנוחות והביטחון הזוגי מייצרים נוגדנים מכבי תשוקה. אין חידושים, אין הפתעות, יש מוכרות מרגיעה ומרדימה.

בהיותה פסיכולוגית ומודעת לעצמה ולעובדה שהעדר התשוקה בחייה הזוגיים פוגע בה ובזוגיות, מציעה ג'וי לאלן לפתוח את מערכת היחסים שלהם לקשרים מיניים מזדמנים. הסדר של הסכמה הדדית, של שקיפות מלאה כדי לשמור על הזוגיות, לשמר את תחושת האמון והביטחון החשובים להם וגם להחזיר ריגוש לחיי השגרה בלי לפגוע בבן/ת הזוג ובזוגיות.

זוגות רבים מחפשים פתרונות לסוגיה המוכרת, איך לשמור על מונוגמיה ולא לפרק חיי משפחה ונישואים וגם להחזיר חיות, חיי מין, תשוקה ועניין לחייהם. הסידור שמצאו ג'וי ואלן עובד מצוין. הנוסחה עובדת להם. הם משתפים זה את זו בחוויות ובריגושים שהם חווים ובכך מחזירים את התשוקה זה לזו לחייהם ולמיטתם.

דבר אחד הם לא לקחו בחשבון, עובדה פשוטה ומשמעותית – אין לנו באמת שליטה על הרגשות שלנו, אי אפשר לדעת מראש איזו השפעה תהיה ליחסים עם אנשים נוספים על חיינו ועל החיים הזוגיים.

הפלירטוט של אלן עם קולגה לעבודה, מתפתח לאהבה שלא תוכננה כמובן וג'וי מגלה בטיפול שלה עצמה (בפרק מרגש וחכם במיוחד) את הקשר בין תשוקה, סקס, יחסים ומשמעות לבין מניעים עמוקים ולא מודעים שנבנים בתוכנו במערכות היחסים המוקדמות שלנו. הזוג עובר טלטלות שלא נפרט כאן (מוזמנים לצפות).

המסקנה – העולם הפנימי שלנו מחזיק את סודות הנפש שנסתרים מעינינו. ההתנהגות והפתרונות שנבחר, לא תמיד ברורים ומודעים. אנו נוטים לתת לעצמנו הסברים רציונאליים טובים אך בעצם הפתרון של ג'וי נבע מפצע פנימי שהוכחש ואליו לא הייתה מודעת עד שעלה וצף בתוך תהליך הטיפול שלה.

נדרשים חיבור וזרימה בין העולמות הפנימי והחיצוני. העולם הפנימי מחזיק את העבר, את ההתנסויות הראשוניות ואת מערכות היחסים המוקדמות שיש להם השפעה גדולה מאד ולא תמיד מודעת על ההתנהלות בבגרות ועל מערכות היחסים בעולם החיצוני והממשי.

חיבור והפרייה הדדית בין העולמות נחשפים ונבנים בטיפול זוגי או אישי.

הסרט מביא בצורה רגישה וכנה את הסיכוי והסיכון, את הצורך בביטחון מרגיע ביחד עם הצורך בריגוש ותחושת חיות ובמחיר של בחירה אחת על פני אחרת. ובעיקר, מפגש עם האמת של עצמנו ושל הזוגיות שיצרנו או חלמנו ליצור.

על המטפלת - עליזה רוזן

עליזה רוזן M.A, מומחית ובעלת ניסיון בפסיכותרפיה אישית, זוגית וקבוצתית. מדריכה אנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש ומלמדת במכללות בתוכניות טיפול שונות. קליניקה פרטית ברמת השרון, בשנים האחרונות מטפלת, חוקרת וכותבת על זוגיות, חשיבותה, הבעייתיות המובנית בה וכן על חשיבות הטיפול הזוגי הפסיכואנליטי לטובת ההתפתחות של הזוג והזוגיות.

אנשי מקצוע בתחום

טיפול זוגי

עוד מאמרים שיעניינו אותך