תפריט נגישות

18/20 - לילה טוב: הפרעות שינה והטיפול בהם

 • 2/12/2020

  שינה היא אחת הפעולות שאמורות להיות הכי טבעיות בעולם: להתכרבל בפוך, לעצום עיניים ולזכות במנוחה החיונית שאנו כה זקוקים לה 😴. בפועל, מבוגרים וילדים רבים מתמודדים עם מגוון של בעיות שינה – קושי להירדם, התעוררות במהלך הלילה, סיוטים ועוד. אז למה וכמה חשוב לישון, איך הפסיכולוגיה שלנו משפיעה על השינה שלנו וכיצד ניתן להתמודד עם הפרעות בשינה?

 • רבים מאיתנו נאלצים להתמודד עם קשיי שינה, כמו התעוררויות מרובות באמצע הלילה, קשיים להירדם ואף סיוטים בלילה. למעשה, אחד מכל ארבעה אנשים מדווח לאורך חייו כי סבל מהפרעת שינה כזו או אחרת. נתון מדאיג זה, רק מגביר את הצורך במידע עדכני בנושא ובפיתוח כלים יעילים יותר להתמודדות.

  בשיחה הבאה ננסה להגדיר מהן הפרעות שינה, אילו סוגים נפוצים של הפרעות שינה קיימים וכיצד ניתן להתמודד עימם ביעילות. נתעסק בשאלות כמו, למה חשוב לישון? כיצד יחסי הגומלין בין הגוף לנפש משפיעים על השינה? מהם הטריגרים הנפוצים להפרעות בשינה? מה זאת היגיינת שינה? ומה כדאי לעשות כדי להפוך את השינה למקור הנאה?

  למאמר המלא >>


 • סובלים מהפרעות בשינה? 8 טיפים שיסייעו לכם להירדם

  קשיי שינה הם מן הבעיות הנפוצות והמטרידות ביותר עבורנו: כ-30% מהאוכלוסייה מדווחים על הפרעות שינה במהלך חייהם - הפרעות אלו יכולות להתבטא בקשיי הרדמות, שינה מקוטעת וקלה וכן ביקיצה מוקדמת. מכיוון שהשינה חשובה מאוד לבריאותנו הפיזית והנפשית כאחד, קשיי שינה הם לעיתים קרובות בעלי השלכות מטרידות: לחץ נפשי, פעילות ירודה של מערכת החיסון, פגיעה בזיכרון ובקשב, עצבנות ואפילו עלייה במשקל, הן רק חלק מן ההשלכות הנלוות להתמודדות עם קשיי שינה במשך תקופה ארוכה.

  למאמר המלא >>


 • סופרים כבשים? טיפול בבעיות שינה וקשיי הרדמות

  השעה שלוש לפנות בוקר. אתם גמורים מעייפות ועדיין מוצאים את עצמכם בוהים בתקרה וסופרים כבשים, יודעים שגם מחר תהיו מותשים ולא תצליחו להתרכז בעבודה. קשיי הירדמות, יקיצה מוקדמת וקושי בהשגת שינה רציפה וממושכת הם קשיים נפוצים ומטרידים ביותר: כ-40% מאוכלוסיית הבוגרים מדווחים כי סבלו לפחות מתקופה אחת של נדודי שינה במהלך חייהם. הפרעות שינה ממושכות מביאות לעייפות כרונית, חוסר ריכוז, עצבנות ובעיות בריאותיות, ולכן חשוב לטפל בהן בהקדם.

  למאמר המלא >>


 • למה הילד שלכם לא הולך לישון וכמה שינה הוא באמת צריך?

  שינה היא הכרחית עבור התפתחותם של ילדים, בריאותם ורווחתם הנפשית, בכל הגילאים. הם זקוקים להרבה יותר שינה מאשר מבוגרים, וילדים שישנים מספיק נוטים להסתדר טוב יותר בבית הספר, להיות בכושר גופני טוב יותר, ולסבול פחות מדיכאון, חרדה או אתגרים נפשיים אחרים. אולם שינה, לצערנו, עשויה להיות נקודה רגישה במשפחות רבות. כאשר ילד מתנגד באופן עיקש ללכת לישון, מתקשה להירדם או מתעורר מספר פעמים לאורך הלילה, הדבר עשוי להוביל לקונפליקט מתיש בין הצדדים.

  למאמר המלא >>