תפריט נגישות

גיליון 10/20 - יום הזקנה הבינלאומי

 • 1/10/2020

 • התמודדות עם שינויי הגיל השלישי
 • זקנה חיונית

  "גם סבתא הייתה פעם ילדה? לא יכול להיות!" - הצהרה שאולי יצא לכם לשמוע מצד נכדים צעירים המתוודעים לעובדה שסבא וסבתא לא נולדו זקנים. רובנו, לאורך ילדותנו, התבגרותנו ובגרותנו, מתקשים להאמין כי חוקי ההזדקנות חלים גם עלינו, זה מרגיש כה רחוק.

  עם זאת, בשלב מסוים אנו נאלצים להודות שהנה הם כאן - שינויים פיסיים ונפשיים איתם עלינו להתמודד בכדי להפוך גם את שנות ההזדקנות לשנים מספקות ומשמעותיות. בנוסף להתמודדויות היום יומיות, נוספו התמודדויות חדשות לכולנו, עקב מגיפת הקורונה. אז איך נצליח להסתגל למצב?

  למאמר המלא >>


 • כיצד לסייע לקשישים להתמודד עם בדידות במשבר הקורונה?

  הסיכון לתמותה מווירוס הקורונה גובר עם הגיל, ולכן בני משפחה וחברים מפחיתים בביקורים של אנשים מבוגרים. ההקפדה החדשה על מרחק פיזי עשויה לתרום למגפה קטלנית אחרת שמשתוללת בקרב קשישים – בידוד חברתי ובדידות. בידוד חברתי ובדידות אינם זהים. בידוד הוא מצב אובייקטיבי של חוסר באינטראקציות חברתיות, ואילו בדידות היא תחושה סובייקטיבית. אפשר להיות לבד אך לא להרגיש בודד. אבל גם בידוד חברתי וגם בדידות נמצאו קשורים למחלות לב, דמנציה ובעיות בריאות אחרות.

  למאמר המלא >>


 • יחסי הורים-ילדים בגיל השלישי

  את הויכוחים על סידור החדר בגיל ההתבגרות כבר עברתם, וכך גם את הקונפליקטים שהתעוררו מול הכלה ועם לידת הנכדים. עכשיו, כאשר ההורים נכנסים לגיל השלישי, נדמה שהגיעה השעה למערכת הורים-ילדים יציבה ורגועה, אך בחלק מהמקרים מביאה התבגרות ההורה דווקא להיווצרות או להחרפה של קשיים במערכת היחסים עם הילדים הבוגרים. לימור זבולון, המתמחה בפסיכותרפיה לגיל השלישי, מסבירה על האתגרים הייחודיים לגיל השלישי והשפעתם על מערכת היחסים עם הילדים.

  למאמר המלא >>


 • אף פעם לא מאוחר מדי: זוגיות חדשה בגיל השלישי

  הדור הצעיר של היום הוא אולי לא מה שהיה פעם, אבל גם בני הגיל השלישי של ימינו רחוקים מאוד ממיתוס הסבים, סבתות הבודדים, היושבים בכיסא הנדנדה שעל המרפסת ומצפים בכיליון עיניים לנכדים. בנוסף לשינויים ברוח הזמן, מאפשרים לבני הגיל השלישי לנהל חיים עשירים ומספקים וכחלק מהם- לחפש ולמצוא מערכות יחסים זוגיות חדשות. אנשים בגילאי שישים, שבעים ומעלה אשר התאלמנו או התגרשו, ואף התמודדו עם משברים קשים של אובדן ואבל, מוצאים בתוכם את הכוחות, האנרגיה, החיות והאופטימיות למצוא לעצמם אהבה וחברות חדשה.

  למאמר המלא >>