תפריט נגישות

גיליון 1/21 - האם אני מכור? התמכרויות במרחב האינטרנטי

 • 6/1/2021

  "אתה מכור!" - הרבה פעמים אנשים נוהגים להקניט אותנו ולהצביע על דפוסי התנהגות שפיתחנו כעל התמכרות. התמכרות לטלפון הנייד, התמכרות לקניות באינטרנט, התמכרות למשחקי מחשב... אך התמכרות היא מצב מובחן וברור בו נוצרת תלות, פסיכולוגית וגופנית, בחומרים מסוימים או בפעילות מסוימת. אז איך נדע האם אנחנו מכורים ואיך אפשר לטפל בהתמכרות?

 • שיחה עם מומחים בנושא התמכרויות

  כאשר אנו עושים שימוש לרעה בחומרים שונים או פועלים בצורה בלתי נשלטת על אף הידיעה כי פעילות זו פוגעת בנו, ניתן לומר כי אנחנו מכורים. ההתמכרות משפיעה על כל תחומי החיים, פוגעת בתפקוד שלנו ומשליכה על מצבנו הרגשי, ההתנהגותי והקוגניטיבי.

  אמנם למראית עין, אנו יכולים לחוש הקלה ורגיעה לאחר צריכת אלכוהול או פעילות ממושכת במשחק מחשב למשל, אך לאחר זמן קצר אנו עלולים לחוש שוב את הכאב ואי הנחת שניסינו להימנע מהם בעזרת שימוש באותו אובייקט חיצוני לנו.

  למאמר המלא >>


 • מבזבזים כסף בלי שליטה? גלו מדוע

  אפשר להתווכח על נחיצות זוג הנעליים שקנית אתמול או על זה שאתם "ממש חייבים" להחליף רכב, אבל עם העובדה שיש מינוס בבנק - כבר קשה הרבה יותר להתווכח. רגע לפני שאתם מתמלאים בנקיפות מצפון וממהרים לסגור את הכתבה, כדאי להבין את הגורמים הרגשיים והתרבותיים העומדים בבסיס הבזבזנות.

  למאמר המלא >>


 • זהירות, שופינג: התמכרות לקניות

  נכון שאתה נדהם מהקלות בה היא מגהצת את האשראי, ונכון שאת חושבת שהוא בטח לא נורמלי אם הוא מוכן להוציא כזה סכום על גאדג'טים שהוא ישתמש בהם בדיוק פעמיים. שניכם, כמובן, משוכנעים ללא צל של ספק שאין הצדקה לסכומים שהמתבגרת שלכם מוציאה בביקור שגרתי בקניון.ועדיין, אותן תוויות של "בזבזנות", "הגזמה" או "היעדר מודעות לכסף" אינן משתוות למצב של התמכרות לקניות - הפרעה רגשית המתבטאת בהיעדר יכולת לשלוט בדחף לקניות.

  למאמר המלא >>


 • דור המסכים - האם הילדים שלכם מכורים לטלפון?

  לפי סקר שנערך ב-2019, כשני שליש מההורים לילדים מתבגרים חושבים שילדיהם מכורים לטלפונים הניידים שלהם. הורים רבים מתווכחים עם ילדיהם לגבי הזמן שהם מקדישים לשימוש בנייד. יחד עם זאת, הם גם מכירים בכך שזו הדרך המרכזית בה ילדים בימינו מתקשרים עם חבריהם.לפיכך נותרת השאלה האם מדובר בדור אשר סובל מהתמכרות למסכים או שמא אנו מציירים התנהגות מותאמת ונורמטיבית כבעייתית ופתולוגית?

  למאמר המלא >>