תפריט נגישות
חיפוש

מבזבזים בלי שליטה? גלו מדוע

מבזבזים בלי שליטה? גלו מדוע

פורסם על ידי צוות בטיפולנט


אפשר להתווכח על נחיצות החולצה שקנית אתמול או על זה שאתם "ממש חייבים" להחליף רכב, אבל עם העובדה שיש מינוס בבנק- כבר קשה הרבה יותר להתווכח. רגע לפני שאתם מתמלאים נקיפות מצפון וממהרים לסגור את הכתבה, כדאי להבין את הגורמים הרגשיים והתרבותיים העומדים בבסיס הבזבזנות.

אני קונה משמע אני קיים- הגורמים לבזבזנות

בזבזנים רבים מואשמים בפינוק, חשיבה לא רציונלית וקושי בשליטה עצמית, אך טענות אלו מוצדקות רק בחלק מן המקרים. מחקרים אשר עוסקים בחקר הבזבזנות והקנייה הכפייתית מוכיחים שוב ושוב שכסף הוא לא רק כסף, ושהאופן בו הכסף נחווה ו"מרגיש" משפיע באופן משמעותי על אופן השימוש בו:

זהות עצמית: בחברה המעריכה בגדי מותגים וסמלי סטטוס, קניית מוצרים מסויימים או עריכת קניות מרובות מהווים הצהרה של זהות עצמית ושל העברת מסר לגבי המעמד החברתי אליו האדם מבקש לשייך את עצמו. דוגמאות קלאסיות הן טענה של מתבגרת ש"כולם יצחקו עלי אם אני אבוא עם ג'ינס לא של מותג" או הפיכת ה"שופינג" בקניון לסוג נפוץ של בילוי חברתי. כלומר, הקנייה היא הדרך להרגיש ו/או להשתייך בפועל לקבוצה חברתית נחשקת.

כסף כפיצוי: קניות משמשות פעמים רבות כפיצוי או פינוק עצמי. למשל, במחקר שנערך בשנת 2005 נטען כי אנשים שתחושת הביטחון האישי שלהם היתה נמוכה, נטו יותר לבזבזנות כספית. לטענת החוקרים, היעדר תחושת הביטחון הגבירה את הצורך בהצמדות לאלמנטים מוחשיים וחומריים, וכך הגבירה את הבזבזנות. בדומה, אנשים אשר מתקשים לווסת ולהתמודד עם תחושות שליליות (כעס, חרדה, עצב) עשויים להפוך ל"קונים כפייתיים" המשתמשים בקנייה כווסת לרגשותיהם.

כסף הוא כוח: בחברה המערבית עושר הוא סמל סטטוס ו"פותח דלתות" אולטימטיבי. בהתאם, מחקרים מצביעים על כך שאנשים הנוטים לבזבזנות הם פעמים רבות אנשים אשר כוח ויוקרה משמעותיים עבורם במיוחד, והוצאותיהם הכספיות הראוותניות והמוגזמות מכוונות בדרך כלל ליצירת רושם והשגת כבוד.

מלבד גורמים אלו המבנים את התייחסותו של כל אחד מאיתנו לכסף, נתאר מספר גורמים נוספים הקשורים בבזבזנות: תפקידו של האשראי, בזבזנות כחלק ממערכת יחסים והפרעות רגשיות הקשורות בהוצאות כספיות לא מבוקרות.

"זה לא אני, זו הויזה שלי"

"זה לא אני, זו הויזה שלי" נשמע כמו תירוץ מופרך? לאו דווקא. אחת האשמות המרכזיות בקושי שחווים אנשים רבים בשליטה בהוצאותיהם היא האפשרות לשלם בצ'קים ובויזה. חוקרים טוענים כי האפשרות לשלם באמצעים אלו מעמעמת את תחושת הוצאת הכסף וכך הופכת את היד על הארנק לקלה יותר. ואכן, סביר להניח שאילו הייתם צריכים לתת בתמורה לזוג נעליים לא את מספר האשראי אלא את האופניים של הילד- הייתם מקדישים לרכישה יותר מחשבה. בהתאם, אחת ההמלצות לבזבזנים היא להיפרד מהויזה והצ'קים ולהתחיל לשלם במזומן בלבד.

מדברים כסף: בזבזנות כחלק ממערכת יחסים

כסף, כך יוכלו להעיד למרבה הצער רבים מאיתנו, הוא אחד מנושאי המריבות השכיחים והעוצמתיים ביותר. ואכן, בזבזנות מתגבשת לעיתים בתוך הקשר של קשר ספיציפי. מקרה שכיח הוא מקרה בו הבזבזנות הופכת לכלי נשק מול בן זוג הנתפס כקמצן מבחינה חומרית ו/או רגשית, או למאבק כוחות: בהיעדר יכולת לנהל באופן יעיל קונפליקטים זוגיים, בני הזוג פונים לאפיקים חלופיים כבזבזנות יתר, חסכנות או ויכוחים על ההוצאות הכספיות במקום על הקונפיקטים המהותיים.

דוגמא נוספת לבזבזנות המסמלת קושי בקשר היא הרעפת כספים או מתנות בסכומים מוגזמים על ילדי המשפחה או אחד מהם. כאשר מדובר בילד צעיר עשויה הבזבזנות לבטא רגשות אשמה או צורך לפצות, או קושי בהצבת גבולות. כאשר מדובר בילד בוגר, עשויה הבזבזנות להוות כניעה לסחטנות שמפעיל הילד על הוריו. במקרים בהם האפיק הכלכלי הופך להיות צורת השיח בין הורה לילדו או בין בני זוג, מומלץ להיעזר באיש מקצוע אשר יסייע ביצירת אפשרות לשיחה על הקשיים בין בני הזוג, או במתן הנחיות להתמודדות עם הנושא הכספי מול ילדים.

קניות עם מחיר גבוה- מתי יש סיבה לדאגה?

נכון, גם מינוס בבנק הוא סיבה לדאגה, אבל במקרים מסויימים המצב קיצוני ומצריך עזרה מקצועית.

קנייה כפייתית, או התמכרות לשופינג, היא מצב בו קיים קושי משמעותי בשליטה על הדחף לקנות. המכורים לקניות רוכשים מוצרים- בשמים, תכשיטים, בגדים- שבחלקם הגדול אינם עושים שימוש. הקנייה אינה קנייה לשם הנאה מהמוצר אלא קנייה לשם קנייה: רבים מהמכורים לקניות מתארים עוררות רגשית שלילית וחרדה לפני הקנייה, ורגיעה ושיפור במצב הרוח מיד אחריה. כמובן, המחיר אינו רק כספי (חובו הממוצע של מכור לקניות הוא 23,000$) אלא גם רגשי- היעדר השליטה והאובדם הכספי מעוררים חרדה ואשמה אשר מגבירים את הצורך בעריכת "שופינג לשיפור ההרגשה", וחוזר חלילה.

מצב נוסף המצריך תשומת לב מיוחדת הוא בזבזנות כספית הנובעת ממאניה. מצבים מאניים מאופיינים בעלייה מופרזת במצב הרוח המלווה פעמים רבות בתחושת ערך וביטחון עצמיים מוגזמים, ואף תחושת גדלות. בתוך תחושות אלו, אנשים במצבים מאניים עשויים להפוך לבזבזנים ביותר, ולהתחייב לפרוייקטים עצומים באופן בלתי רציונלי. כך, לדוגמא, אדם במצב מאני עשוי לחתום על התחייבויות כספיות שאי ביכולתו לעמוד בהן, או למכור את רכושו באופן אימפולסיבי.

במצבים אלו יש לפנות לעזרה מקצועית בהקדם האפשרי.

ביבליוגרפיה

Understanding compulsive buying tendencies among young Australians: The roles of money attitude and credit card usage. Phau, Ian; Woo, Charise. Marketing Intelligence & Planning, Vol 26(5), 2008, 441-458.

Money attitudes, credit card use, and compulsive buying among American college students. Roberts, James A.; Jones, Eli. Journal of Consumer Affairs, Vol 35(2), Dec 2001, 213-240.

אנשי מקצוע בתחום

פסיכותרפיה

עוד מאמרים שיעניינו אותך