תפריט נגישות
חיפוש

Couples therapy during crisis - טיפול זוגי במשבר

זוגיות כמו כל מערכת יחסים קרובה וממושכת, הנה קשר מורכב, אשר עשוי להיקלע למשברים וקשיים. טיפול זוגי במשבר הנו טיפול נפשי אשר מסייע לבני זוג להתמודד עם הקשיים ולהתקרב מחדש.

מתי פונים?

קשר זוגי ניצב לאורך השנים עם אתגרים רבים אשר עשויים להוביל למצב של משבר זוגיות מסוגים שונים. למשל:

1. מתמודדים עם שינויי חיים

שמירה על מערכת יחסים קרובה לאורך השנים, אינה מובנת מאליה. מצד אחד אנחנו עוברים עם השנים שינויים רבים, ומצד שני, יש בכל אחד מאתנו חלקים שלא בהכרח משתנים. היבטים אלו של קביעות ושינוי עשויים להשפיע על הקרבה בין בני הזוג, ולייצר פערים חדשים בקשר. למשל, מצבים בהם אחד מבני הזוג מעלה צרכים חדשים שהשני לא בהכרח יכול לספק או להבין. טיפול זוגי במשבר מסייע לגשר ולבנות שפה מחודשת במצבים אלו.

2. שומרים על היחידה ההורית

גידול ילדים הנה התמודדות משמעותית ומורכבת, אשר מחייבת מההורים לתפקד כצוות. למשל בכל הקשור להצבת גבולות, שמירה על חזית מתואמת גם במקרי אי הסכמה ובחלוקת התפקידים בגידול הילדים. טיפול זוגי במשבר מסייע לבני זוג אשר מתקשים להגיע לעמק השווה סביב חינוך והילדים והטיפול בהם, ומחזק את הזוג בתפקידם הכפול כהורים ובני זוג.

3. אתגרים מול משפחת המוצא

זוגיות הנה אמנם עניין של בחירה, אך את משפחת המוצא של בן או בת הזוג קשה לבחור. לעיתים היחסים עם המשפחה המורחבת אינם פשוטים, ומעיבים על הזוגיות. למשל, במקרים של קושי בהתמודדות עם דרישות ההורים, ובאתגר של הקמת תא משפחתי אשר עדיין קשור למשפחת המוצא אך גם מסוגל לתפקד באופן עצמאי. טיפול זוגי במשבר מסייע לבני הזוג להתמודד עם מתחים שונים ועם דפוסי התמודדות לא אדפטיביים מול משפחות המוצא.

מסגרת הטיפול

משברי זוגיות הם נפוצים ולגיטימיים, אך לא חייבים לעבור אותם לבד. לאחר קבלת ההחלטה על פניה לטיפול, טיפול זוגי במשבר מתאפשר במספר פורמטים. הטיפול מתבצע לרוב על ידי פסיכולוג או עובד סוציאלי אשר קיבלו הכשרה מתאימה.

1. פגישות משותפות
מתכונת נפוצה של טיפול זוגי במשבר במסגרתה שני בני הזוג נפגשים יחד עם מטפל. פורמט זה מאפשר למטפל להתרשם מהאינטראקציה בין בני הזוג בחדר ולייעץ להם "בזמן אמת".

2. פגישות נפרדות
טיפול זוגי במשבר במסגרתו כל אחד מבני הזוג נפגש בנפרד עם אותו המטפל או שני מטפלים נפרדים.

3. טיפול זוגי במתכונת משולבת
טיפול זוגי במשבר אשר כולל הן מפגשים נפרדים והן מפגשים מאוחדים, עם בני הזוג והמטפל (או המטפלים).

4. טיפול קבוצתי
טיפול זוגי במשבר במתכונת של טיפול קבוצתי כולל מספר זוגות ומנחה. טיפול זה מאפשר לבני הזוג למצוא מרחב לשיתוף ולהזדהות יחד עם זוגות אחרים אשר מתמודדים עם משברים דומים, ולעבור תהליך משותף בליוויו של המנחה.


תחומי מומחיות:
זוגיות ,טיפול זוגי

אנשי מקצוע בתחום

טיפול זוגי